Natalie Wood. Biografia bohaterki dokumentu HBO
W naszym szkicu biograficznym Natalie Wood poruszamy następujące tematy:
Poznanie życiorysu aktorki jest świetnym pomysłem przed trafieniem dokumentu Historia Natalie Wood: Pociecha w tym, co było do oferty HBO GO na maj 2020.
Jak rozpoczęła się kariera aktorki?
Natalie Wood urodziła się 20 lipca 1938 w San Francisco, ale w momencie przyjścia na świat tak naprawdę nazywała się Natalia Nikolaevna Zakharenko. O rosyjskim pochodzeniu amerykańskiej aktorki wspomina się stosunkowo rzadko. Jej rodzice przybyli do Ameryki w czasach, gdy kraj ten przyjmował całą rzeszę imigrantów. Zanim trafili jednak do San Francisco, budowę nowego rozdziału swojego życia poza ojczyzną rozpoczęli w Kanadzie.
Marzenia o zostaniu aktorką przejęła po matce. Maria Stepanovna Zakharenko pragnęła być gwiazdą sceny, także tanecznej. Swoich potrzeb nie spełniła, co nie oznacza, że nie pomogła w tym własnej córce. Niedługo po jej narodzinach rodzina przeniosła się do Santa Rosa w Kalifornii. Stamtąd było znacznie bliżej do Los Angeles – miasta, w którym do dziś wielu artystów rozpoczyna swoje wielkie kariery artystyczne.
Matka prowadzała Natalie na różne castingi do mniejszych lub większych projektów filmowych. Gdy dziewczynka zaczęła już występować przed kamerą, za radą producentów ze studia postanowiono zmienić jej nazwisko. W tamtych latach był to często spotykany i w pełni akceptowany przez obie strony zabieg. Nie tylko w przypadku imigrantów z krajów nieanglojęzycznych, których rodzime nazwiska były zbyt trudne dla Amerykanów. Na przykład Vivien Leigh początkowo miała na imię Vivian, lecz (zdaniem producentów) z marketingowego punktu widzenia należało je nieco zmodyfikować. I tak narodziła się Vivien Leigh.
Bohaterka dokumentu HBO GO bardzo szybko była w stanie zamienić role statystów na epizodyczne czy nawet drugoplanowe. Jeszcze przed upływem dwunastego roku życia i wejścia w przełomową dla niej dekadę lat 50. wystąpiła w kilkunastu produkcjach. Młodość rosyjsko-amerykańskiej aktorki była wobec tego bardzo intensywna pod kątem rozwoju talentu i kariery. Już jako małe dziecko mogła podziwiać na planie takie gwiazdy jak Orson Welles, Rex Harrison czy James Stewart, co bez wątpienia także wpłynęło na jej stały progres.
Trzy śluby i dwóch mężów Natalie Wood
W rodzinie Wood, pomimo emigracji z Rosji, dbano o świadomość swojego naturalnego pochodzenia. Rodzice uczyli córki ojczystego języka, przez co jeszcze przez długi czas w występach Natalie przed kamerą słyszalny był, pomimo doskonałości amerykańskiego, rosyjski akcent.
Ojciec aktorki zmarł na rok przed jej śmiercią, matka zaś dożyła drugiej połowy lat 90. Natalie wychowała się w towarzystwie dwóch sióstr – młodszej Lany oraz starszej Olgi (zmarłej w 2015 roku). Pierwsza z nich (początkowo Svetlana Gurdina) także została aktorką, występując głównie w produkcjach telewizyjnych. Po raz ostatni na ekranie pojawiła się trzy lata temu.
W przeciwieństwie do swojej młodszej siostry, która za mąż wychodziła aż sześciokrotnie, Natalie Wood ożeniła się (tylko…) trzy razy. Po raz pierwszy, w 1957 roku zawarła związek z Robertem Wagnerem. Małżeństwo przetrwało pięć lat. W 1969 drugim mężem został Richard Gregson. Tym razem do rozwodu doszło po upływie trzech wiosen. Jeszcze tego samego roku 1972 Wood ponownie stanęła przy ślubnym kobiercu i związała się z… Wagnerem. Tym razem ich małżeństwo potrwało znacznie dłużej, choć niestety jego kres wyznaczyła nagła śmierć kobiety.
W przypadku obu małżeństw Wood doczekała się jednego potomka. W związku z Wagnerem urodziła Courtney, z Gregsonem natomiast Natashę. Wspomnienia drugiej z córek poznamy w dokumencie Natalie Wood: What Remains Behind.
Kilkadziesiąt filmów, kilka wielkich kreacji
W trakcie swojej niespełna czterdziestoletniej kariery Natalie Wood zagrała w kilkudziesięciu filmach, tworząc co najmniej kilka wielkich kreacji. Za trzy z nich otrzymała nominację do statuetki Oscara. Tego szczególnego wyróżnienia doczekała się już w roku 1956, gdy wystąpiła na drugim planie w Buntowniku bez powodu. Dla jej kariery była to przełomowa rola, sprawiająca, że nazwisko Wood stało się znane na całym świecie. W dodatku mogła partnerować ówczesnemu gigantowi kina – Jamesowi Deanowi.
Rok po Buntowniku bez powodu zagrała (wspólnie z siostrą Laną) w Poszukiwaczach, wcielając się w córkę bohatera granego przez czołową gwiazdę westernu, Johna Wayne’a. Następnym przełomowym rokiem był 1961. Co prawda Wood wystąpiła wówczas tylko w dwóch produkcjach, ale za to jakże istotnych. Pierwszą z nich była Wiosenna bujność traw, wyreżyserowana przez wielkiego reżysera Elię Kazana. Za kreację Wilmy otrzymała Wood swoją drugą nominację do nagrody Oscara (tym razem w kategorii Najlepszej aktorki pierwszoplanowej). Drugą zaś stanowił słynny musical i bez wątpienia jedno z najlepiej cenionych dzieł swojego gatunku – West Side Story.
Tak znakomicie zainaugurowana dekada lat 60. przyniosła Wood m.in. rolę w Romansie z nieznajomym (u boku Steve’a McQueena), Wielkim wyścigu (partnerowała Tony’emu Curtisowi oraz Jackowi Lemmonowi) czy Ciemnej stronie sławy (w towarzystwie Christophera Plummera). Za pierwszą z wymienionych otrzymała swoją trzecią nominację do najważniejszej filmowej nagrody na świecie – ponownie za występ na pierwszym planie. Niestety, powiedzenie „do trzech razy sztuka” się nie sprawdziło.
W latach 70. Wood na ekranie występowała zdecydowanie rzadziej. Ostatnią jej pamiętną rolą i zarazem jedną z zamykających jej karierę była ta z Burzy mózgów. Najważniejsze kreacje niezwykle uzdolnionej oraz pięknej aktorki przypadły przede wszystkim na lata 50. oraz 60.
Jak umarła Natalie Wood?
Okoliczności tragedii, do której doszło 29 listopada 1981 roku, tak naprawdę nie zostały dotąd wyjaśnione i do dziś cyklicznie pojawiają się nowe doniesienia. Pewne jest to, że Natalie Wood wypadła za burtę podczas nocnej przejażdżki jachtem, na jaką się udała w towarzystwie męża oraz filmowego kolegi, sławnego aktora Christophera Walkena.
Najczęściej spotykaną teorią jest to, że będąca pod wpływem alkoholu Wood zwyczajnie straciła równowagę i niefortunnie wpadła do wody. Kilkanaście minut później, gdy nie doczekała się wołanej pomocy, utonęła.
Nowe sekrety i tajemnice, które wychodzą z życiorysu aktorki, sprawiają, że dzieło przypadku jest poddawane w wątpliwość. Co prawda niewiele wskazuje na samobójstwo kobiety, ale cień zostaje rzucony przykładowo na Roberta Wagnera. Nie brakuje bowiem teorii, że mąż Wood mógł mieć powody (wynikające m.in. z jego domniemanej biseksualnej orientacji), aby pozbyć się żony. Podobno nie najlepsze nastroje dotyczyły także relacji aktorki z Walkenem. To właśnie podczas przejażdżki jachtem miało dojść do sporej awantury i na skutek kłótni amerykański aktor może niekoniecznie wypchnął Wood za burtę, ale w momencie tonięcia kobiety nie chciał jej pomóc.
Oczywiście są to tylko niepotwierdzone teorie i poszlaki. Niemniej okoliczności odejścia Natalie Wood pozostają wielką tajemnicą.
Czy mający premierę 5 maja w HBO GO dokument Natalie Wood: What Remains Behind poszerzy naszą wiedzę na ten temat? Dowiemy się tego już niebawem.