Netflix i HBO GO droższe ze względu na podatki?

Michał Małysa Seriale Publikacja: 7.03.2019, 19:54 Aktualizacja: 7.03.2020, 19:54
Netflix i HBO GO droższe? Pętla fiskalna coraz skuteczniej zaciskana na terenie Unii Europejskiej wokół gardeł cyfrowych gigantów odbije się niedługo na zwykłych użytkownikach. Zapowiedź uczciwego opodatkowania internetowych reklam, VOD oraz streamingu muzyki staje się coraz bardziej realna!
netflix i hbo go drozsze
0 Udostępnień

Giganci potrafią unikać podatków

Podatki płacone przez finansowych gigantów to trudny temat, z którym rządzący nie potrafią sobie do końca poradzić – czy to na terenie Unii Europejskiej, czy w Stanach Zjednoczonych. Firmy dające zatrudnienie dziesiątkom czy nawet setkom tysięcy pracowników starają się optymalizować kwoty wpłacane do budżetu państw, w których działają. I nie ma w tym nic dziwnego – przy operowaniu setkami miliardów ewentualne rozliczenia również robią wrażenie. Sprawy nie ułatwia fakt, że większość dzisiejszych gigantów operuje w skali międzynarodowej, swoją działalność prowadząc w krajach o mocno zróżnicowanych przepisach oraz odmiennej kulturze podatkowej.

Jedną z firm, która dość skutecznie radzi sobie z unikaniem podatków w samych Stanach Zjednoczonych, jest Netflix. Brytyjski The Guardian donosił w lutym tego roku, iż mimo największego rocznego zysku w historii firmy (oscylującego wokół 845 milionów dolarów!), firmie udało się uniknąć zapłacenia jakichkolwiek federalnych czy stanowych podatków dochodowych. Tak różowo nie było w przypadku podatków zagranicznych (opłacone 131 milionów dolarów, nieco ponad 15% dochodów), gdyż państwa Unii Europejskiej od dłuższego czasu szukają wszelkich możliwych sposobów, aby wymusić na amerykańskich gigantach technologicznych odprowadzanie odpowiednich kwot. Teraz za Netfliksa, HBO GO czy Spotify chce wziąć się na poważnie także polski rząd.

Netflix i HBO GO zdrożeją również w Polsce

Tego typu ruchy zwiastowało już zaangażowanie polskich władz w spór Komisji Europejskiej z firmą Apple. W wyniku działań komisji gigant z Cupertino zapłacić musiał Irlandii ponad 14 mld euro za ulgi przyznane w latach 2003-2014, a polski rząd w długo ciągnącej się batalii twardo stanął po stronie KE. Pobudki kryjące się za tą decyzją stały się stuprocentowo klarowne, gdy Kancelaria Premiera ogłosiła jedno ze źródeł finansowania głośnego od tygodnia programu #NowaPiątka:

Musimy się jednak spodziewać, iż wymuszenie na gigantach technologicznych płacenia uczciwych podatków w Polsce odbije się czkawką wszystkim odbiorcom ich treści. O ile podniesie cen reklam internetowych nie wpłynie na zwyczajnych użytkowników Google czy Facebooka, tak znacznie droższe ceny Netflix, HBO GO czy Spotify zdecydowanie wpłyną na nasze codzienne życie. Eksperymenty cenowe podejmowane były wprawdzie i bez rosnących obciążeń fiskalnych (w samych Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku pakiety Netfliksa drożały od 13 do nawet 18 procent), jednak teraz możemy się spodziewać sporych podwyżek na bank.

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments