Netflix usunął scenę samobójstwa z 13 powodów. Przez oskarżenia psychologów

Michał Małysa Seriale Publikacja: 18.07.2019, 17:30 Aktualizacja: 18.07.2020, 13:50
Serial 13 powodów opiera się na samobójstwie nastolatki Hannah Baker. Dziewczyna pod wpływem szydery ze strony rówieśników i wielu innych traumatycznych zdarzeń, takich jak gwałt, postanawia odebrać sobie życie. Przedtem nagrywa jednak 13 taśm, na których opowiada, dlaczego zdecydowała się na samobójstwo.
5 Udostępnień

13 powodów… aby umrzeć. Jeden z najsmutniejszych seriali Netflixa

Scena samobójstwa Hannah trwa trzy minuty. Dziewczyna w pełnym ubraniu wchodzi do wanny, po czym z rozmysłem podcina sobie żyły. Od bohaterki czuć strach, ból i niestety ogromną determinację, aby zrobić to, co zaplanowała. Po jej śmierci kolega nastolatki otrzymuje tajemnicze kasety. Okazuje się, że Hannah zaplanowała swoją śmierć w najdrobniejszych szczegółach. Na taśmach wyjaśnia, dlaczego. Miała aż 13 powodów…

Serial po raz pierwszy został wyemitowany wiosną 2017 roku. Opowieść bazuje na bestsellerowej powieści Jaya Ashera. Podobnie jak książka jest bardzo kontrowersyjna. A przede wszystkim – depresyjna. Netflix chce, aby osoby z problemami psychicznymi, depresją i myślami samobójczymi wiedziały, że nie są same. Że zawsze jest ktoś, do kogo można się zwrócić o pomoc. Niestety platforma w wyniku wielokrotnych oskarżeń psychologów zdecydowała się usunąć naprawdę ważną scenę z 13 powodów. Tę scenę, w której Hannah Baker popełnia samobójstwo. Scena ta znajdowała się w jednym z odcinków pierwszego sezonu.

Dlaczego Netflix zmienia tak ważny moment w serialu?

Od samego momentu premiery 13 powodów Netflix zmagał się z oskarżeniami o to, że gloryfikuje samobójstwo. Platforma wielokrotnie podkreślała, że wręcz przeciwnie – jej celem jest pomoc osobom w depresji. Serial jest mocny, owszem, ale jednocześnie ma w sobie mnóstwo metaforycznych i dosłownych przekazów, gdzie szukać pomocy (i że warto to robić).

Pojawiły się jednak badania, które sprawiły, że Netflix wyciął scenę samobójstwa. Chodzi konkretnie o badanie opublikowane w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatr, które wykazało, że w kwietniu 2017 roku, czyli w miesiąc od premiery serialu, zanotowano znaczny wzrost liczby samobójstw wśród młodzieży w wieku 10-17 lat. Tej, która znajdowała się wśród największej liczby odbiorców serialu.

To oczywiście tylko korelacja – nie ma podstaw, aby mówić o efekcie przyczyna-skutek. Natomiast Netflix podszedł do sprawy poważnie, stąd też powzięte przez platformę działanie.

13 powodów – będzie 3 sezon serialu

Ogłoszenie o wycięciu sceny samobójstwa zbiegło się z ogłoszeniem daty premiery 3. sezonu 13 powodów. Serial ma wysoką oglądalność, więc nic dziwnego, że Netflix kontynuuje tę historię. Według zapowiedzi trzeci sezon ma zadebiutować “późnym latem”.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments