Netflix świętuje Dzień Kobiet. Nowa kategoria filmów i miliony dolarów na wsparcie dla twórczyń

zagrano Seriale Publikacja: 5.03.2021, 10:43 Aktualizacja: 5.03.2022, 10:52
W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Kobiet Netflix przygotował specjalną kategorię, w której wyróżnione zostały filmy o kobietach i przy produkcji których czynny udział brały kobiety. Platforma utworzyła również specjalny fundusz na Rzecz Równości Twórczej, którego pula to 100 milionów dolarów.
0 Udostępnień

Dzień kobiet na Netfliksie

W poniedziałek 8 marca świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Netflix postanowił z tej okazji przygotować specjalną kategorię filmów i seriali stworzonych przez kobiety oraz tych, w których główne role odgrywały postaci kobiece. Będą to zarówno produkcje oryginalne, jak i te, na które Netflix wykupił licencje – oprócz “Gambitu Królowej”, “Ani, nie Anny” czy “Orange is The New Black” we wspomnianej kategorii znaleźć można również “Igrzyska śmierci”, “Karate Kid IV” Mistrz i uczennica” oraz “Annę Kareninę”.

Pasjonatki i nonkonformistki – wyraziste i charyzmatyczne. Polskie kobiety – reżyserki, scenarzystki, operatorki i aktorki. Praca z nimi, zarówno z tymi doświadczonymi, jak i zdolnymi debiutantkami, za każdym razem nadaje polskim produkcjom nowego rytmu i tempa. Nie chcą robić „letniego” kina, a ich talent i pracowitość sprawia, że na pewno jeszcze nie raz będziemy wspólnie tworzyć kolejne lokalne treści w Netflix. Już wkrótce premiera nowego polskiego serialu “Sexify”, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć cudowną kobiecą obsadę. Mamy nadzieję, że będzie to dla nich początek wspaniałej kariery. Polskie talenty coraz częściej dostrzegane są przez zagranicznych twórców – przykładem może być Joanna Kulig, która zagrała we francusko-amerykańskiej produkcji “The Eddy”. Kobiety z całego świata mają ogromną siłę i potencjał, a my w Netflix chcemy im dać przestrzeń do kreatywnego rozwoju.

Mówi Anna Nagler, która w Netfliksie odpowiada za lokalne seriale oryginalne w regionie CEE i Rosji. To jednak nie wszystko, co planuje platforma w sprawie wspierania wizerunku kobiet w filmach i serialach. Dotyczyć ma to również szeroko rozumianej branży.

Netflix i kobiety w branży filmowej

Kilka dni temu platforma streamingowa ogłosiła uruchomienie Fundusz na Rzecz Równości Twórczej (via Wirtualnemedia), którego cel stanowi wspieranie pokolenia młodych twórców ze wszystkich grup etnicznych czy dawanie reprezentacji w filmach i serialach grupom dotychczas pomijanym. Netflix w informacji prasowej chwali się, że według raportu przygotowanego przez Annenberg Inclusion Initiative platforma jest liderem pod względem zatrudniania kobiet oraz współpracy z aktorami czy twórcami pochodzącymi z różnych kultur.

Zapewniono, że nie jest to tylko trend, a realna polityka firmy, dlatego wstępny budżet wspomnianego funduszu wynosi 100 milionów dolarów, z czego 5 milionów zostanie przekazanych na “wsparcie i rozwój nowego pokolenia kobiet branży filmowej. Trafią one do budżetu programów, których celem jest odkrywanie i szkolenie młodych utalentowanych kobiet z całego świata, by następnie pomóc im w zdobyciu wartościowej pracy.”.

Z doświadczenia wiem, że wyjątkowe historie mają przede wszystkim uniwersalny charakter. Nie jest istotne, skąd pochodzą ani kto je stworzył – liczy się tylko to, że są autentyczne, a wtedy może pokochać je dosłownie każdy. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by twórczynie, które przez długie lata były na straconej pozycji, dostały taką samą szansę na sukces, jaką do tej pory mieli mężczyźni.

Komentuje Bela Bajaria, Head of Global TV w Netfliksie.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments