Niemcy idą na wojnę z lootboksami. Skrzynki z łupem tylko dla pełnoletnich

zagrano Aktualności o grach Publikacja: 9.03.2021, 11:15 Aktualizacja: 9.03.2022, 11:15
Dyskusja o etyczności lootboksów czy – jak nazywają je niektórzy – mechanizmach niespodzianki toczy się od dobrych kilku lat, a coraz więcej rządów czy organów prawnych przygląda się tej formie mikrotransakcji. Teraz skrzynki z łupem pod lupę wzięli Niemcy, którzy mogą wprowadzić ustawę o zakazie sprzedaży gier z lootboksami osobom poniżej 18 roku życia. Bundestag przyjął już propozycję reformy mającej na celu ochronę młodzieży.
0 Udostępnień

Nowe prawo w sprawie lootboksów

Niemiecki serwis Der Spiegel opublikował artykuł, w którym przybliżono projekt ustawy, jaki kilka dni temu wpłynął do niemieckiego parlamentu. Bundestag postawił sobie za cel ochronę młodzieży, przez co już wkrótce może wejść w życie ustawa zakazująca sprzedaży osobom nieletnim gier z lootboksami. Według zapisów dokumentu mechanika ta szkodzi młodzieży i dzieciom, które są narażone na uzależnienie od hazardu.

Nowe przepisy mogą obowiązywać już od tej wiosny, co będzie wiązało się ze ścisłą kontrolą zawartości gier przez rząd. Produkcje z zaszytym mechanizmem niespodzianki – niezależnie od tego, czy są to lootboksy pozwalające zdobywać skórki, czy, tak jak w karciankach, umożliwiające progres – miałyby być dostępne tylko dla osób powyżej 18. roku życia, co negatywnie mogłoby się odbić na sprzedaży niektórych tytułów.

drużyna reszty świata w TOTS w trybie FUT w FIFA 20

Seria FIFA i skrzynki z łupem

W artykule niemieckiego serwisu wspomniano o grach z serii FIFA, które za sprawą trybu Ultimate umożliwiają kupno lootboksów. Jeśli omawiana ustawa wejdzie w życie, to Electronic Arts będzie zmuszone usunąć ten moduł ze swojej produkcji, w przeciwnym razie rating gry znacząco wzrośnie (aktualnie seria nie jest klasyfikowana w żadnej kategorii wiekowej). Warto pamiętać, że w Niemczech gry od 18. roku życia sprzedawane są tylko osobom, które okażą dowód tożsamości, a produkcje z najwyższą kategorią wiekową nie mogą być reklamowane czy wystawiane w sklepach w widocznych miejscach.

Niemcy to jeden z kilku krajów, które podjęły aktywną walkę z lootboksami – Belgia i Holandia próbują zmusić m.in. Valve do usunięcia lootboksów z tamtejszych wersji Counter Strike’a. W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się natomiast o dochodzeniu w Wielkiej Brytanii w sprawie etyczności skrzynek z łupem.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments