Paragraf 22 – serial z pierwszym trailerem

Michał Małysa Seriale Publikacja: 13.02.2019, 5:04 Aktualizacja: 25.02.2020, 4:07
George Clooney, Hugh Laurie oraz ponadczasowy klasyk literatury pięknej? Serial na podstawie kultowej powieści Josepha Hellera ma ukazać się już 17 maja. Kilka miesięcy przed premierą twórcy Paragrafu 22 przygotowali trailer, który udowodnić ma, że są w stanie udźwignąć ciężar klasyki.
paragraf 22
12 Udostępnień

Klasyczna powieść Josepha Hellera

XX wiek wypełniony był tragediami i okropieństwami, które dzięki rozwojowi techniki udokumentowane zostały na wieki. Obok historycznych archiwów oraz przekazów medialnych niemal każdy dramat z ubiegłego stulecia znalazł swoje miejsce na kartach literatury pięknej. Wśród setek czy nawet tysięcy powieści opowiadających o tragediach związanych z II wojną światową znajduje się wiele książek, które wykraczają poza swoją tematykę i nabierają cech uniwersalnych.

paragraf 22

Jedną z nich jest Paragraf 22 Josepha Hallera. Pisana w latach pięćdziesiątych powieść jest próbą jednostkowego rozliczenia się z absurdem wojny, która dekadę wcześniej pochłonęła życia milionów ludzi na całej kuli ziemskiej. Głównym bohaterem książki jest Yossarian, bombardier fikcyjnego 256. eskadry Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych. Tytułowy przepis mógłby pozwolić mu na opuszczenie wojska, gdyby nie był jednocześnie niedoścignionym wzorcem wszelkich biurokratycznych kłód.

W myśl paragrafu 22 jedyną możliwością zwolnienia z pola bitwy było przystąpienie do badania mającego stwierdzić problemy psychiczne. Jednocześnie jednak zgłoszenie się na przebadanie oznaczało, że pacjent jest zdrowy psychicznie i myśli racjonalnie, nie chcąc dalej walczyć. Wraz z popularnością powieści Hallera jej tytuł stał się symbolem błędnego koła przepisów, które są sprzeczne same w sobie.

Trailer zaplanowanego na maj serialu Paragraf 22

Ostatnia próba stworzenia serialu Paragraf 22 spaliła na panewce. W 1973 ukazał się pilot produkcji z Richardem Dreyfussem w roli głównej, jednak nigdy nie nakręcono kolejnych odcinków. Zmienić chce to platforma Hulu, która powierzyła stworzenie współczesnej adaptacji George’owi Clooneyowi. Jego dzieło doczekało się właśnie pierwszego trailera.

Premiera serialu Paragraf 22 zaplanowana została na 17 maja. W główne role oprócz samego George’a Clooneya wcielą się Christopher Abbott (jako Yossarian), Kyle Chandler (Pułkownik Cathcart), Hugh Laurie (Major de Covelrey) czy Graham Patrick Martin (Orr).

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments