Pierwsze polskie gry w książce Ha!artu, czyli jak rodził się gamedev w Polsce [KONKURS]

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 22.01.2020, 14:36 Aktualizacja: 23.01.2021, 10:47
W tamtych czasach nikt nie zadawał pytań jak zostać gamedevem - na lekcjach komputerów bez komputerów po prostu się działało. Efektami swojej pracy pasjonaci dzielili się na demoscenie, o której legendarny fan Atari Tomasz TDC Cieślewicz opowiedział w wywiadzie-rzece Piotrowi Mareckiemu. Książka “Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce” ukazała się na przełomie grudnia i stycznia nakładem wydawnictwa Ha!art, a zdobyć możecie ją w naszym konkursie!
zx spectrum
30 Udostępnień

Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Mówiąc o początkach polskich twórców gier najczęściej wspomina się bazary z pirackimi płytami z końcówki lat dziewięćdziesiątych, jednak rodzimi twórcy zaczynali znacznie wcześniej – od “złomodora, spectrumny i Atari z węgla i ze stali”. Na lekcjach komputera prowadzonych bez komputera, wśród dzieciaków demonstrujących swoje umiejętności na demoscenie… Tak wykluwał się polski gamedev.

Historia polskiej branży gier jest równocześnie historią całego kraju, który oprócz transformacji ustrojowej i gospodarczej przejść musiał również przez zmiany na niwie technologicznej. W czasach braku wielu podstawowych dóbr kreatywni młodzi ludzie potrafili wyczarować na ekranie prawdziwe cuda, nawet jeżeli z wierzchu miały one formę pikseli. Jednym z nich był Tomasz TDC Cieślewicz, bohater wywiadu-rzeki Piotra Mareckiego.

oni migaja tymi kolorami w sposob profesjonalny - ha artKim jest Tomasz TDC Cieślewicz przepytywany przez Piotra Mareckiego?

Postacią, z której ust usłyszymy wszystko o początkach gamedevu w Polsce, jest legendarny fan Atari Tomasz TDC Cieślewicz. Jego zainteresowanie programowaniem oraz tworzeniem gier sięga 1988 roku, gdy rodzina złożyła się dla niego na pierwszy komputer Atari 800 XL. Od tego czasu regularnie udziela się na zlotach oraz forach miłośników Atari, a obecnie angażuje się również w popularyzację historii polskiej branży gier oraz demosceny.

Wywiad-rzekę z Tomaszem TDC Cieślewiczem przeprowadził Piotr Marecki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zajmuje się mediami cyfrowymi. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi UBU lab. Jest również współtwórcą i redaktorem naczelnym interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze Ha!art.

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny – wygraj książkę w konkursie na Facebooku!

Z okazji premiery książki Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce mamy dla was do rozdania trzy sztuki wywiadu-rzeki Piotra Mareckiego. Co zrobić, aby je otrzymać?

Zasady naszego konkursu są proste. Podzielcie się w komentarzach pod postem konkursowym na Facebooku tytułem pierwszej gry, która rozgrzewała Waszą wyobraźnie i okraście ten tytuł jakimś krótkim lub dłuższym wspomnieniem lub podzielcie się anegdotką związaną z tą grą. Dajcie się ponieść nostalgii, zaciekawcie nas, a książka będzie Wasza.

Pełen regulamin znajdziecie tutaj. Macie czas do 14 lutego!

Książka Ha!artu o gamedevie – szczegóły techniczne

Tytuł: Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Autor: Piotr Marecki, Tomasz TDC Cieślewicz (wywiad-rzeka)

Redakcja: Marta Syrwid, korekta Miłosz Biedrzycki

ISBN: 978-83-65739-86-5

Projekt typograficzny, skład i łamanie: Michalina Mosurek

Projekt okładki i stron tytułowych: Michalina Mosurek, pixel art na okładce Krzysztof Kaz Ziembik

Data premiery: grudzień 2019/styczeń 2020

Liczba stron: 304 kolorowych

Wymiary: 230×160 mm

Cena: 45 zł

Grafika: Ha!art.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments