PS5 tylko w podstawowym kolorze. Sony zagroziło firmie produkującej nieoficjalne obudowy

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 2.11.2020, 14:08 Aktualizacja: 2.11.2021, 14:10
Tuż po ogłoszeniu wyglądu PlayStation 5 w sieci zaczęły pojawiać się głosy niezadowolenia z powodu zarówno designu samej konsoli, jak i jej koloru. O ile z pierwszą z tych rzeczy niewiele da się zrobić, tak internauci szybko przygotowali alternatywne wzory dla PS5. Jedna z firm rozpoczęła nawet produkcję nowych paneli bocznych. Sony uznało jednak, że w ten sposób narusza się własność intelektualną przedsiębiorstwa.
0 Udostępnień

Sony walczy z designerami

Tuż po oficjalnym ogłoszeniu wyglądu PlayStation 5 wielu graczy zwracało uwagę na specyficzny design nowej konsoli Sony, a także jej kolor, który, zdaniem części Internautów, został uznany za mało praktyczny. W sieci szybko zaczęły pojawiać się alternatywne wzory czy barwy paneli bocznych, a jedna z firm postanowiła przygotować własną kolekcję tych elementów, zwłaszcza że Sony potwierdziło, iż będzie można je łatwo odczepić.

Niecałe dwa tygodnie temu na stronie PlateStation5.com wystartowała przedsprzedaż różnokolorowych paneli bocznych, jednak firma była zmuszona zawiesić swoją działalność i najprawdopodobniej zostanie zamknięta. Wszystko przez pozew prawników Sony, w którym informują oni o naruszeniu własności intelektualnej. Co ciekawe nie chodziło tylko o sam adres witryny (ten został już zmieniony na CustomizeMyPlates.com) – japońska firma zauważa także, że całe PlayStation 5, łącznie z panelami bocznymi, jest jej własnością i sprzedaż niealienowanych elementów dodatkowych narusza prawo.

Cóż, ciężko się z tym nie zgodzić, ale jak zauważa przedstawiciel Customize My Plates, w mailu do redakcji VGC:

Przed rozpoczęciem sprzedaży zasięgnęliśmy opinii ekspertów i sprawdziliśmy wszelkie podstawy prawne z należytą starannością. Byliśmy zdania, że ​ Sony ma tylko patenty na panele czołowe, więc sprzedaż tych bocznych nie będzie problemem.

Sytuacja okazała się poważniejsza niż zakładano.

Już po pierwszym dniu działania naszej strony internetowej, prawnicy Sony poprosili nas o zmianę nazwy z powodu naruszenia znaków towarowych. Myśleliśmy, że to wystarczy, by wszyscy byli zadowoleni i – szczerze mówiąc – mieliśmy taką nadzieję, ponieważ byliśmy już w trakcie opracowywania naszych produktów. Ale wtedy prawnicy Sony powiedzieli nam, że w ich opinii panele boczne również są własnością intelektualną Sony i jeśli nadal będziemy je sprzedawać lub rozprowadzać w jakimkolwiek kraju, to sprawa zostanie skierowana do sądu.

Czytamy w mailu. Wszystkie zamówienia przedpremierowe na alternatywne panele do PS5 zostały wycofane, a pieniądze trafiły z powrotem do właścicieli. Jedyne, co pozostało w ofercie CustomizeMyPlates.com, to naklejki na konsole, ale wszystko wskazuje na to, że firma wkrótce ogłosi upadłość.

Sony dotychczas nie poinformowało o oficjalnych obudowach do PlayStation 5, jednak niewykluczone, że w przyszłości pojawi się opcja ich dokupienia, zwłaszcza że odkręcanie ma być wyjątkowo łatwe. Premiera nowej konsoli Sony przypada na 19 listopada.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments