PlayStation 5 – wszystkie aktualne informacje

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 22.07.2020, 15:26 Aktualizacja: 22.07.2021, 15:31
W tym roku środowisko graczy skupia swoją uwagę przede wszystkim na dwóch wielkich wydarzeniach – premierze Xbox Series X oraz PlayStation 5. W niniejszym artykule zapowiadamy nadejście drugiego ze sprzętów. Konsola nowej generacji od firmy Sony trafi do graczy dopiero w okresie świątecznym, ale informacji na jej temat znamy już całkiem sporo.
playstation 5
10 Udostępnień

W artykule na temat PlayStation 5 poruszone zostały następujące tematy:

Kiedy odbędzie się premiera PlayStation 5?

Ta kwestia nieustannie pozostaje sporą zagadką. Najwięcej mówi się o „okresie świątecznym”, czyli konsoli nowej generacji na sklepowych półkach należałoby się spodziewać od pierwszego, może drugiego tygodnia grudnia. Równie często obecnym w rozmaitych rozważaniach terminem jest 20 listopada 2020 roku. Według licznych spekulacji premiera PlayStation 5 najpierw miałaby mieć miejsce na rynku Ameryki Północnej, dopiero następnie w Europie.

Listopadowa data wydaje się całkiem realna, a być może dotyczy także naszego kontynentu. Dość wspomnieć o ofercie sprzedaży PlayStation 5 na stronie sieci sklepów x-kom. Nie brakowało tam komunikatu, zgodnie z którym potencjalne zamówienia miałyby zostać realizowane nie wcześniej niż 20 listopada 2020 roku. Biorąc pod uwagę marketingowe wysiłki Sony, a także konkurencję ze strony Xbox Series X, nie spodziewamy się przesuwania daty premiery PS5 na przyszły rok. Trudno jednak przewidzieć, czy potencjalna jesienna fala zachorowań na COVID-19 oraz widmo kolejnego lockdownu nie dadzą japońskiej firmie wygodnej wymówki.

Ile zapłacimy za PlayStation 5?

Temat, który w przypadku premiery każdej nowej konsoli rodzi wiele dyskusji. Przypomnijmy, że na początku lipca na stronie sieci sklepów x-kom pojawiła się oferta przedpremierowej sprzedaży PS5 w cenie 2499 złotych. Potencjalnie oficjalna kwota spotkała się z dość pozytywnym odbiorem i spora część wyczekujących na konsolę użytkowników przyznało, że nie jest to wygórowana suma i adekwatna do nowego sprzętu.

Optymizm mogą nieco zmniejszyć doniesienia ze Szwecji. Elektroniczny oddział skandynawskiego sklepu oferuje już przyjmowanie zamówień i cena za PlayStation 5 w szwedzkim Media Markt wynosi 10000 koron, czyli w przeliczeniu na naszą walutę około 4000 złotych. Jest to dość spora różnica wobec kwoty obecnej na x-kom, zatem przynajmniej przez najbliższy czas pozostaniemy z mieszanymi odczuciami i dopiero oficjalny komunikat rozwieje nasze wątpliwości.

PlayStation 5 słabsze od konkurenta, ale i tak potężne

Oficjalne informacje na temat specyfikacji PlayStation 5 poznaliśmy już w marcu, a dokładniej ujmując – tylko potwierdzone zostały obecne w sieci przecieki. Oczywiście wraz z poznaniem parametrów bardzo szybko zestawiono je z danymi Xbox Series X i w starciu dwóch nadchodzących technologicznych potęg minimalne zwycięstwo przyznano sprzętowi firmy Microsoft.

Jak prezentuje się specyfikacja PlayStation 5?

  • CPU: Zen 2, 8 rdzeni 3.5 GHz (zmienna częstotliwość)
  • GPU: 10.28 TFLOPS, 36 CUs @ 2.23 GHz (zmienna częstotliwość)
  • RAM: 16 GB GDDR6, 256-bit
  • Przepustowość pamięci: 448GB/s
  • Dysk twardy: 825GB SSD
  • Rozszerzanie pamięci: NVMe SSD Slot, USB HDD
  • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
  • Dedykowany chip audio Tempest 3D

Największe nadzieje twórcy gier i sami gracze wiążą z obecnością dysku SSD. Dzięki jego zaimplementowaniu, gry na PS5 mają być odpalane w zaledwie kilka sekund. O tak szybkim włączaniu gry pisaliśmy chociażby w zapowiedzi premiery NBA 2K21. Deweloperzy pracujący nad tytułem podnieśli gry na konsole nowej generacji o dziesięć dolarów w stosunku do wersji na PS4 oraz Xbox One, ale obiecują, że edycja na PS5 będzie prawdziwym przełomem. Od włączenia gry do rozpoczęcia meczu mają nas dzielić zaledwie sekundy!

Poznaj wygląd nowej konsoli Sony

Oczywiście należało się spodziewać, że zmiany w obrębie wyglądu konsoli podzielą środowisko graczy – jedni docenią rewolucyjne podejście i zaskakującą dominację bieli nad czernią, inni zaczną wspominać niepodważalną siłę drugiej z barw, obecnej w historii urządzeń Sony niemal od początku (a na pewno będącą znakiem rozpoznawczym od PlayStation 2). Wygląd PlayStation 5 najlepiej ocenić samemu:

Tak prezentuje się wygląd PlayStation 5.

Nie brakuje doniesień, zgodnie z którymi posiadacze PlayStation 5 będą mogli modyfikować wygląd urządzenia. Jakimi metodami i na jaką skalę? Tego nie wiemy. Przypuszczalnie chodzi o wymienne fronty obudowy, jakie znamy choćby z Xbox 360, niemniej takie rozwiązanie dla sprzętu Sony pozostaje niepotwierdzone.

Zdecydowanie więcej należało się spodziewać po zapowiedziach o wydaniu dwóch rodzajów konsol. Nie chodzi jednak o diametralne różnice we wzornictwie, lecz zawartości urządzenia. I tak droższa wersja zawierać będzie wbudowany napęd Blu-ray Ultra HD, którego, co oczywista, tańsza zostanie pozbawiona. Oznacza to, że powoli przyzwyczajać możemy się do nabywania wyłącznie cyfrowych wersji gier. Pudełka z każdym rokiem tracą, jednak niedługo mogą zostać wyeliminowane całkowicie!

DualSense to pad do PS5

Jeszcze przed początkiem kwietnia wydawało się, że wyczekujemy na prezentację DualShock 5. Tymczasem tradycyjną nazwę dla każdego kolejnego pada do konsoli Sony w przypadku PlayStation 5 zastąpi DualSense. Na tym nie kończy się lista cech rewolucyjnego urządzenia. Zmienił się także desing i tym razem postawiono na mocny kontrast pomiędzy bielą a czernią.

dual sense - pad do ps5 to ewolucja czy rewolucja?

Inną nowością jest inne położenie podświetlenia pada – zamiast góry sprzętu, podświetlone zostały jego boki. Przycisk „Share” zamieniono na „Create”, a taką naprawdę godną uwagi nowinką jest wbudowanie mikrofonu, co umożliwi rozmowę ze znajomymi podczas rozgrywki bez potrzeby inwestowania w dodatkowy zestaw słuchawkowy. Ponadto DualSense ma zaoferować szerszy wachlarz odczuć, punktowych i uzależnionych od konkretnych akcji w świecie gry, a jego wielkim atutem będzie lepsza bateria – zarówno o wyższej wytrzymałości, jak i niższej wadze.

W co zagramy na PlayStation 5?

Pomimo że do premiery konsoli jeszcze niespełna pół roku, to zdążyliśmy już poznać całkiem pokaźny zestaw przeznaczonych na nią gier. Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do konkurencyjnej firmy Microsoft, Sony nie jest skore do jednoczesnego wydawania gier na konsole nowej oraz starszej generacji. W przypadku chcących być na bieżąco z nowościami użytkowników Xbox One nie będzie potrzeby natychmiastowego przejścia na Xbox Series X z powodu gier exclusive.

premiera Spider-Man Miles Morales już na PS5!

Posiadacze PlayStation 4 znajdą się w nieco innym położeniu i przykładowo, jeżeli spodobał im się wydany w 2018 roku Spider-Man i poczują ochotę zagrania w kontynuację, czyli Spider-Man 2: Miles Morales, to możliwe będzie to wyłącznie przy zakupie konsoli nowej generacji. Nie brakuje jednak takich tytułów, których wyłączność na PlayStation 5 będzie tymczasowa. Przykładem posłuży Project Athia – zapowiadany przez nas przede wszystkim z myślą o wersji na nowy sprzęt Sony, lecz gwoli ścisłości należy dodać, że w dalszej przyszłości ukaże się także w wydaniu na PC.

Wśród innych premierowych gier na PlayStation 5 warto wyróżnić kolejną odsłonę znakomitej serii wyścigowej Gran Turismo 7, platformówkę Ratchet & Clank: Rift Apart czy pierwszą oficjalnie zapowiedzianą na sprzęt Sony produkcję – Godfall. Większość nowych gier na PS5 prezentowaliśmy w relacji z Future of Gaming, a swoje dodała także konferencja Ubisoft Forward, gdzie francuska firma zaprezentowała kilka hitów łączących obie generacje.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments