PlayStation 5 – wszystkie aktualne informacje

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 18.04.2019, 9:23 Aktualizacja: 18.04.2019, 9:26
Wiemy coraz więcej na temat najnowszej konsoli Sony. Sporo świeżych informacji udzielił w wywiadzie dla Wired główny architekt sprzętu, a my postanowiliśmy zebrać rozproszone informacje w przystępnej formie. Kiedy wyjdzie PlayStation 5 i jakie gry zaoferuje? To niejedyne szczegóły!
playstation 5
9 Udostępnień

Po co powstają PlayStation 5 oraz nowy Xbox?

Konsole obecnej generacji nie są już tymi samymi sprzętami, które kusiły nas zakupem w dniu premiery. W międzyczasie wypuszczone zostały w końcu wersje znacznie mocniejsze od podstawowych: PlayStation 4 Pro oraz Xbox One S. Po co powstaje więc PlayStation 5, skoro w obecnej generacji wciąż kryje się sporo mocy?

Na to oraz dziesiątki innych pytań odpowiedział Mark Cerny, twórca nowej konsoli, w wywiadzie udzielonym serwisowi Wired. – Kluczowe pytanie skupia się na tym, czy konsola jest lekkim ulepszeniem doświadczenia, z którym masz już styczność, czy może pozwala na fundamentalną zmianę postrzegania tego, czym gra wideo może się stać – odpowiedział. Z jego wypowiedzi wywnioskować możemy, iż jednym z celów powstającego Playstation 5 ma być jakiegoś rodzaju rewolucja w postrzeganiu wirtualnych doświadczeń.

Kiedy wyjdzie PlayStation 5?

To już oficjalna wiadomość! Wbrew wcześniejszym przewidywaniom analityków co do potencjalnej premiery PlayStation 5 pod koniec 2019 roku, według deklaracji Cerny’ego konsola Sony z pewnością nie wyląduje na rynku w tym roku. PS5 trafi więc do sprzedaży w 2020 roku.

Prace nad nową konsolą trwają od czterech lat. Wyjście PlayStation 5 przyspieszyć ma oddanie deweloperom narzędzi potrzebnych do tworzenia kolejnych tytułów już z myślą o PS5.

Szczegóły technologiczne PlayStation 5

Lubicie cyferki oraz nazwy procesorów? Szczegóły technologiczne PlayStation 5 są naprawdę istotne, więc w rzeczonym wywiadzie dość naturalnie poświęcono im wiele miejsca. Jakie nowinki zaoferuje nam kolejna odsłona konsoli Sony pod względem technicznym?

  • CPU oraz GPU będą znacznie potężniejsze, pozwalając na nieosiągalne dotąd oddawanie detali oraz efektów wizualnych.
  • Za zwiększeniem pamięci systemowej pójdzie w przypadku PlayStation 5 naturalne zwiększenie rozmiaru gier, które wymagać będą o wiele dłuższego pobierania lub kilku płyt.
  • CPU oparte zostanie na trzeciej generacji linii Ryzen od AMD i zawierało będzie osiem rdzeni, charakterystycznych dla nowej mikroarchitektury 7nm Zen 2 firmy.
  • GPU od Radeona będzie wspierało technologię ray tracingu (doskonale sprawdzającego się chociażby w niedawnym Metro Exodus). Nie było tego jeszcze na żadnej konsoli, więc twórcy PlayStation 5 będą w tym przypadku pionierami!
  • Sprzęt AMD wspomoże również odtwarzanie dźwięku 3D. Brak przeskoku jakościowego pomiędzy konsolami starszej i obecnej generacji był w przypadku dźwięku wyraźny, jednak PlayStation 5 powinno to naprawić. Żeby w pełni cieszyć się nowymi efektami, będziemy potrzebowali jednak dobrych słuchawek.
  • Z konsolą PlayStation 5 kompatybilne będą zestawy VR sprzedawane także dziś. Wobec wirtualnej rzeczywistości Cerny wypowiada się z szacunkiem, jednak nie wydaje się, aby był to dla Sony jakikolwiek priorytet.
  • Każdy, kto ostatnimi czasy bawił się w instalację The Division czy przekraczające rozmiarem 100 GB Call of Duty: Black Ops 4, wie doskonale, iż przestrzeń na dyskach twardych konsol obecnej generacji jest na wagę złota. W przypadku PlayStation 5 ma być to rozwiązane znacznie lepiej, chociaż nie są znane dokładne liczby pojemności. Dysk twardy PS5 ma być również kilkunastokrotnie szybszy niż poprzednicy!
  • Dla nowej konsoli niezwykle istotna ma być technologia streamingu gier (taka jak w przypadku Google Stadia czy Projekt xCloud), jednak jak na razie za wcześnie jest na mówienie o szczegółach.

Gry na PlayStation 5? Znamy ich niewiele

O pracach nad PlayStation 5 informujemy już od dawna. Przed kilkoma miesiącami pisaliśmy między innymi o fakcie zatrudniania przez Sony pracowników do dalszego rozwoju konsoli, a teraz z radością śledzimy karuzelę tytułów, która powoli się rozkręca. Wśród propozycji znajduje się chociażby Killzone czy Wild – niezwykle smakowite gamingowe kąski, na które naprawdę warto czekać.  Dobrą wiadomością wydaje się również wsteczna kompatybilność z grami z PS4!

Czy gry na PlayStation 5 dorównają jednak tym z obecnej generacji? Może być to niezwykle trudne – Sony doskonale trafia z tytułami exclusive, a ostatnią nagrodę BAFTA zgarnął God of War. Długa lista doskonałych produkcji na wyłączność jest obiektem zazdrości Microsoftu. Twórcy konsoli Xbox zapewniają, że tym razem nie pokpią sprawy i zaoferują swoim fanom tytuły co najmniej porównywalne do tych produkowanych przez Sony Entertainment Interactive.

Czekacie na PlayStation 5? Jakaś konkretna zapowiedź wywołała w was szczególną ekscytację? Koniecznie podzielcie się z nami swoją opinią!

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o