Historia rockstarowej serii Red Dead…

Michał Małysa Gry Publikacja: 21.08.2018, 10:06 Aktualizacja: 25.02.2020, 5:21
Red Dead Redemption 2 to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2018 roku. Zaprezentowany przez studio Rockstar materiał z rozgrywki jeszcze bardziej podgrzał już i tak gorące emocje przed premierą gry. Fenomen Red Dead rozpoczął się 14 lat temu.
Read Dead historia serii
0 Udostępnień

RDR z milionami fanów. Kilka słów o początkach gry, z której zrezygnował Capcom

Pierwszą grą ze słynnej serii Red Dead był Red Dead Revolver, wydany w 2004 roku. Wydano ją na konsole PlayStation 2 i Xbox. Początkowo produkcją zajmowało się studio Capcom, jednak pierwotni twórcy porzucili tytuł jeszcze w 2002 roku. Wtedy na scenę wszedł Rockstar Games, przejmując prawa do marki i zmieniając koncepcję gry. W ten sposób RDR z weird western przeistoczyło się w spaghetti western.

Jak się okazało, był to dobry krok – Red Dead Revolver po premierze zaczął otrzymywać pozytywne recenzje. Sześć lat później wydano sequel tego tytułu – Red Dead Redemption, który szybko stał się grą roku 2010 (podczas gali Spike Video Games Awards).

Red Dead Revolver. Od czego się zaczęło?

Historia serii Red Dead zaczyna się pod koniec XIX wieku. Nate Harlow i Griff znajdują złoże złota w Bear Mountain, ale jako że wiadomość szybko dociera do innych osób, które też chcą skorzystać z tego bogactwa, to Nate i jego partner nie cieszą się zbyt długo swoim znaleziskiem. Kiedy niejaki generał Diego łapie Griffa, ten obiecuje mu połowę znalezionego złota w zamian za swoje życie. Sprawa kończy się zastrzeleniem Nate’a przez jednego z ludzi generała.

Świadkiem tych wydarzeń jest syn zastrzelonego – Red. Chłopak przysięga zemstę na ludziach, którzy zabili jego ojca. Pomóc mu ma w tym stary rewolwer Nate’a. Gracze poznają prawdziwy Dziki Zachód.

Red Dead Redemption – sequel Red Dead Revolver na PS3 i Xboxa 360

Gra zadebiutowała w maju 2010 roku. Oferowała graczom duży świat, w którym mogli nie tylko iść z główną linią fabularną, ale i wykonywać różne zadania poboczne. To oczywiście kontynuacja Red Dead Revolver, ale opowiadająca całkowicie nową historię. Tym razem twórcy przenieśli graczy na próg XX wieku, a protagonistą został John Marston – mało znaczący (były) rzezimieszek, który wplątuje się w skomplikowaną intrygę. Chce już po prostu spokojnego życia, ale nikt nie powiedział, że powrót do takiej egzystencji będzie prosty ani że nikt nie będzie chciał mu w tym przeszkodzić.

Druga część Red Dead została doceniona za otwarty świat, który został stworzony na podstawie rozwiązań z serii Grand Theft Auto. Twórcom udało się odtworzyć bogactwo i klimat Dzikiego Zachodu. Gra zebrała liczne, pochlebne opinie m.in. za dobrą fabułę, wyrazistych bohaterów i dobrą oprawę graficzną. Kilka miesięcy po premierze drugiej części z serii pewne już było, że tak dobrego potencjału po prostu nie można zmarnować. Pojawiły się dodatki – i nie tylko…

Zestaw dodatków DLC Red Dead Redemption: Undead Nightmare

W listopadzie 2010 roku wyszedł zestaw dodatków do Red Dead Redemption – połączenie klimatów Dzikiego Zachodu i zombie. To samodzielne rozszerzenie, w skład którego weszły dodatki:

 • Undead Nightmare,
 • Outlaws to the End,
 • Legends and Killers,
 • Liars and Cheats.

Ostatni dodatek – Myths and Mavericks został graczom udostępniony za darmo jako podziękowanie za zainteresowanie grą sieciową.

Seria doczekała się też prostej wersji gry wydanej na Facebooku – Red Dead Redemption: Gunslingers. W tej prostej społecznościówce rozrywka polega na pojedynkach z innymi graczami.

A jeśli komuś wciąż było mało klimatu Red Dead, to swój apetyt na Dziki Zachód mógł nasycić specjalnym filmem – Red Dead Redemption: The Man from Blackwater. To krótka, półgodzinna produkcja w reżyserii Johna Hillcoata, opowiadająca o alternatywnych wydarzeniach z głównego wątku gry.

Fabuła najnowszej części serii – RDR 2

W Red Dead Redemption 2, tytule, który swoją premierę na PlayStation 4 i Xbox One ma mieć 26 października 2018 roku gracze cofną się nieco w czasie. Trafią do 1899 roku, czyli do czasów, kiedy gang Dutcha van der Lindego rządzi reżimem strachu. U jego boku trwa Arthur Morgan – bohater, który często będzie musiał wybierać między wyznawanymi ideałami a lojalnością. Nie będą to łatwe wybory.

Dzięki opublikowanemu przez Rockstar materiałowi z prezentacją z rozgrywki wiemy już, że w grze znajdą się nowe opcje rozgrywki, a grafika zapowiada się wyśmienicie.

Zresztą – zobaczcie sami:

Twórcy jeszcze bardziej podkręcają atmosferę przed premierą i co jakiś czas publikują nowe ciekawostki na temat gry. Jedno jest pewne – mamy tu mocnego kandydata do gry roku 2018.

Red Dead Redemption 2 – co już wiemy?

Akcja w grze widoczna jest zza pleców głównego bohatera (TPP). Otwarty świat Red Dead Redemption 2 ma mieć największą mapę w historii wszystkich map Rockstara. Tym razem więc świat Dzikiego Zachodu ma być większy niż ten w Grand Theft Auto 5.

Postacie neutralne dla fabuły reagują na poczynania protagonisty – twórcy zadbali nawet o takie szczegóły, jak możliwość pozdrowienia kogoś na szlaku.

O RDR 2 wiemy coraz więcej – i na szczęście są to informacje zapowiadające tytuł w dobrym świetle. Po pierwszym gameplay’u apetyty graczy na nową produkcję znacznie wzrosły.

Red Dead Redemption 2 – podsumowanie informacji przed premierą gry

Zanim zasiądziemy do RDR 2, warto przypomnieć sobie poprzednie odsłony serii. Z pewnością może to na jeszcze lepsze wczucie się w przygotowany świat – choć trzeba przyznać, że widać, iż twórcy zrobili wszystko, żeby gracz nie miał z tym najmniejszego problemu. Tak mocno zadbali o realizm, że nawet ciała zwierząt nie znikają po prostu z planszy, a zaczynają gnić po pewnym czasie.

Dopieścili nawet więź konia z jeźdźcem – jeśli ten o niego nie dba, będzie mu się zdecydowanie gorzej grało. A trzeba pamiętać, że większą część mapy przemierza się konno.

W Red Dead Redemption 2 zagramy na:

 • PlayStation 4,
 • XBox One.

Szybki zbiór informacji na koniec:

 • RDR 2 działa w oparciu o technologię z GTA – grafika ma bardzo wysoką jakość.
 • Gracze mogą indywidualnie dostosowywać HUD-a.
 • Tryby gry to single i multiplayer.
 • W RDR 2 zaimplementowano efekt slow-motion.
 • Premiera Red Dead Redemption 2 już 26 października 2018 r.
 • Zamówienie przedpremierowe daje graczom bonus w postaci konia bojowego i niezbędnika bandyty (dodatki do trybu fabularnego).
 • Obecnie cena gry to ok. 260 zł.
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments