Roblox pojawił się na giełdzie i od razu wywołał zamieszanie. Firma z wysoką wyceną

zagrano Aktualności o grach Publikacja: 12.03.2021, 12:27 Aktualizacja: 12.03.2022, 12:27
Jeśli w Waszym otoczeniu jest grające dziecko w wieku 10-15 lat, to z pewnością słyszeliście już o Robloksie. Prosta, na pierwszy rzut oka przypominająca Minecrafta produkcja od 15 lat jest już dostępna na komputerach osobistych i gromadzi codziennie od kilku do kilkunastu milionów graczy. Od wczoraj firma, która stworzyła ten tytuł, weszła na giełdę, a jej kapitalizację rynkową wyceniono na ponad 38 miliardów dolarów. To więcej niż Electronic Arts, Take-Two czy Ubisoft.
0 Udostępnień

Pierwszy dzień i już ogromny sukces

Roblox ciężko nazwać pełnoprawną grą. To bardziej platforma do tworzenia własnych produkcji i światów, która największą popularnością cieszy się wśród dzieci w wieku 10-15 lat. Jeśli młody człowiek z Waszego otoczenia jest graczem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spędza czas przy Minecrafcie, Fortnicie lub właśnie przy Robloksie. Dzięki swojej prostej oprawie wizualnej grę można uruchomić praktycznie na każdym komputerze (wystarczy połączenie z Internetem), a kilka lat po premierze na pecetach (wrzesień 2006 roku) tytuł trafił na urządzenia mobilne z Androidem i iOS-em. i konsole Microsoftu. Tytuł stał się podstawą działalności wielu youtuberów i streamerów, którzy dzięki Robloksowi zbudowali wokół siebie sporą społeczność fanów złożoną – jak się łatwo domyślić – z dzieci.

Od wczoraj (tj. 11 marca) firma, która stworzyła Robloksa weszła na nowojorską giełdę i od razu wywołała spore zamieszanie, ale w tym pozytywnym – przynajmniej dla twórców – sensie. Wycena jednej akcji Robloksa (tak, producent nazywa się tak samo jak jego gra) na koniec wczorajszego dnia wynosiła 69,50 dolarów, co przełożyło się na kapitalizację przekraczającą 38 miliardów dolarów. To więcej niż w przypadku Electronic Arts (37,43 miliarda), Take-Two (19,98 miliarda) czy Ubisoftu (8,16 miliarda).

Roblox osiągnął również wyjątkowo wysoką wycenę – jej wartość to ponad 45 miliardów dolarów – a założyciel firmy, David Baszucki, podziękował wszystkim, którzy już teraz uwierzyli w Robloksa. Podobnie jak Minecraft, Fortnite czy Animal Crossing: New Horizons, Roblox zyskał na popularności dzięki wybuchowi pandemii. Z raportu podsumowującego 2020 rok (via Venture Beat) wynika, że firma zanotowała przychód na poziomie 923,9 milionów dolarów (to o 82% więcej niż w 2019 roku), a dzienna liczba graczy miała wzrosła o 85%, oscylują wokół 32 milionów użytkowników.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments