Scorn. Premiera horroru sci-fi zapowiedziana!

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 11.05.2020, 14:45 Aktualizacja: 11.05.2021, 14:46
Cztery lata temu za sprawą filmu Ostatnia rodzina zainteresowanie życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego przeżyło renesans. Teraz dzieła polskiego malarza stały się inspiracją dla warstwy graficznej gry. Przybliżamy informacje o premierze Scorn – strzelanki z gatunku horroru, stworzonej przez serbskie studio Ebb Software.
scorn - premiera gry została uratowana przez zbiórkę crowdfundingową
15 Udostępnień

W artykule na temat premiery Scorn poruszone zostały następujące tematy:

Na kiedy wyznaczono datę premiery horrorowej strzelanki Scorn?

Dokładnej daty wypuszczenia gry na rynek jeszcze nie poznaliśmy, ale możemy się cieszyć, że Scorn w ogóle powstanie. Pierwsze plany przygotowania tego horroru pojawiły dobrych kilka lat temu, a gra pierwotnie miała zadebiutować w 2018 roku. Stosunkowo młode (założone przed siedmioma laty) studio z Serbii borykało się z problemami finansowymi.

twórcy gry Scorn wzorują się na Beksińskim czy Geigerze

Dzięki zorganizowaniu i pomyślnemu przebiegowi zbiórki udało się zebrać odpowiednią kwotę, umożliwiającą dokończenie projektu. Ponad pięć tysięcy osób wsparło konto Ebb Software i ostatecznie zyskano łącznie około 192 tysięcy euro. Po czasie nawiązano współpracę z firmą Microsoft, która wyraziła chęć zostania wydawcą Scorn.

Świat inspirowany obrazami Zdzisława Beksińskiego

Z racji dotychczas znikomej ilości materiałów zapowiadających Scorn, na temat fabuły zbyt wiele wywnioskować nie można. Wiemy na pewno, że projektanci z serbskiego studia Ebb Software w przygotowaniu warstwy graficznej Scorn inspirowali się obrazami malarskimi szwajcarskiego artysty Hansa Rudolfa Gigera (autora szkiców do nigdy nie powstałej Diuny w reżyserii Alejandro Jodorowsky’ego) oraz polskiego Zdzisława Beksińskiego. To zupełnie tak samo jak w przypadku polskiej gry Lust from Beyond od Movie Games!

To właśnie do świata o mrocznej, postapokaliptycznej scenerii, zbudowanej z niespotykanych, wręcz dziwacznych form, trafia nasz protagonista. Poznanie tożsamości tej rzeczywistości stanowić będzie jeden z najważniejszych celów rozgrywki z gatunku horroru z elementami klasycznego survivalu oraz science fiction.

Zwiedzany przez nas świat dostarczy poczucia odrealnienia i oscylowania na granicy jawy oraz snu. A właściwie koszmaru, ponieważ naszemu bohaterowi z pewnością łatwo nie będzie i czeka na niego wiele trudnych, zagrażających życiu misji do wykonania. Dantejskie piekło stoi dla użytkowników Scorn otworem.

Jak wyglądał będzie gameplay tej produkcji?

Eksplorowanie obszaru, walka o przetrwanie, korzystanie z broni oraz rozwiązywanie zagadek logicznych – tak w dużym uproszczeniu, ale dobrze nakreślającym specyfikę gry, można powiedzieć o gameplayu Scorn. Przestrzeń pod względem struktury ma przypominać labirynt i niełatwo nabierzemy orientacji w terenie.

Serbowie przygotowali horror w oparciu o silnik Unreal Engine 4 i ma działać na Xbox Series X w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Poza wspomnianymi już inspiracjami dziełami Gigera oraz Beksińskiego, zarówno w warstwie fabularnej, jak i wizualnej, powinniśmy trafić na nawiązania do twórczości Franza Kafki, Davida Lyncha, Davida Cronenberga czy Jorge Luisa Borgesa.

Rozgrywkę rozpoczniemy z dwiema broniami i ograniczoną amunicją. Wraz z eksplorowaniem terenu i wykonywaniem kolejnych misji doświadczenie bohatera będzie rosło, nabędzie nowych zdolności oraz bronie, a także inne przedmioty. W trakcie naszej wędrówki spotkamy wiele postaci – jedne będą wrogo nastawiono, inne mogą się okazać dla bohatera pomocne. Świat podziwiać będziemy z perspektywy pierwszej osoby, a nie zaplanowano żadnych filmików przerywnikowych.

Poznaj wymagania sprzętowe Scorn na PC

Podajemy informacje szczególnie istotne dla tych, którzy zdecydują się na wydanie Scorn na PC.

Minimalne wymagania sprzętowe Scorn

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 10 64 bit
 • Procesor: Intel Core i3-2100 / AMD FX-6300
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / AMD Radeon HD 7870
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni

Rekomendowane wymagania sprzętowe Scorn

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 10 64 bit
 • Procesor: Intel Core i5-2500 / AMD FX-8350
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni
Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments