Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć [RECENZJA]

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 18.03.2020, 22:00 Aktualizacja: 19.03.2021, 10:02
Sherlocka Holmesa zna każdy, ale nie wszyscy kojarzą jego młodszą siostrę. Poznajcie Enolę Holmes, odważną czternastolatkę, która sama postanawia odnaleźć swoją zaginioną matkę, kiedy śledztwo prowadzone przez Sherlocka nic nie daje. W nowym komiksie dla dzieci od wydawnictwa Egmont, czyli tytule Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć jest dużo akcji!
16 Udostępnień

Nie tylko Sherlock Holmes zasługuje na uwagę!

Nowa seria wydawnictwa Egmont, czyli Śledztwa Enoli Holmes, to komiksowa adaptacja serii powieści Nancy Springer o śledztwach młodszej siostry słynnego detektywa. Postać Enoli nie jest tak znana jest postać Sherlocka, jednak warto na nią zwrócić uwagę – zwłaszcza że nowa seria komiksów przedstawia dziewczynkę w ciekawy sposób.

 sledztwa-enoli-holmes-1-recenzja

Fabuła komiksu Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć

Akcja zaczyna się w dniu czternastych urodzin Enoli. Matka dziewczynki zaginęła, więc Enola wzywa swoich o wiele starszych braci – Sherlocka i Mycrofta – aby pomogli jej znaleźć zaginioną kobietę. Szybko okazuje się jednak, że ani słynny detektyw, ani wysoko postawiony urzędnik państwowy nie mają pojęcia, gdzie szukać swojej matki.

Tymczasem Enola znajduje ukryte wiadomości i dowiaduje się, że zaginięcie jej matki to nie przypadek! Dziewczynka postanawia samodzielnie rozwikłać tę zagadkę i przy okazji uniknąć losy panny wychowywanej na pensji. Enola buntuje się przeciwko systemowi, który nakazuje kobietom pełnić określone role społeczne i chce podążać własną ścieżką. A nie jest to proste pod koniec XIX wieku w wiktoriańskiej Anglii, gdzie o prawach kobiet dopiero zaczyna się mówić głośno.

Nie zmienia to faktu, że wyemancypowana dziewczyna nie zamierza dać sobą rządzić i bierze swój los we własne ręce. Przez przypadek podczas poszukiwań matki wpada w duże kłopoty i pomaga pewnemu chłopcu… Pierwszy tom Śledztw Enoli Holmes to komiks, w którym sporo się dzieje!

Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć od strony wizualnej

Śledztwa Enoli Holmes to wyjątkowo ładny komiks! Kadry zostały umieszczone w przyjemnych dla oka prostokątach z zaokrąglonymi rogami. Kolory nie są nasycone, ale cieszą oko. Można powiedzieć, że rysunki posiadają kolory w pastelowym stylu. Niektórym może przeszkadzać sposób rysowania nosów – te u wszystkich postaci są mocno zaostrzone i haczykowate. Nie zmienia to faktu, że wizualnie Śledztwa Enoli Holmes prezentują wysoki poziom. Z przyjemnością ogląda się wszystkie plansze komiksu.

Dodatkowo jakość wydania jest świetna. Chociaż marzy mi się, żeby wydawnictwa przestały pakować większość komiksów w folię. Owszem, wtedy jest pewność, że komiks przyjdzie nienaruszony, ale szkoda środowiska na takie działania. Przykładowo recenzowany wcześniej komiks Kamila i konie. Miłość Oceana otrzymałam bez folii i bardzo mi się to podobało.

 sledztwa-enoli-holmes-1-recenzja

Czy Śledztwa Enoli Holmes to dobry komiks?

Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć to bardzo dobre otwarcie nowej serii Egmontu. Zagadki umieszczone w komiksie są proste i dobrze dobrane do grupy docelowej. Co ciekawe mimo że jest to powieść graficzna adresowana do dzieci, to jako osoba dorosła przeczytałam ją z prawdziwą przyjemnością. Myślę, że Śledztwa Enoli Holmes trafią zwłaszcza do dorastających dziewczynek ze względu na pozytywny, feministyczny wydźwięk komiksu.

Można się z niego dowiedzieć, że dziewczynki są sprytne i potrafią sobie poradzić w trudnych warunkach, a piękny wygląd w wielu momentach jest przereklamowany. A to przekaz, który moim zdaniem warto powtarzać wszystkim “małych kobietkom”. Poza tym Śledztwa Enoli Holmes trafią też do chłopców, ponieważ zawierają ciekawie opisane zagadki i całą “ścieżkę dochodzenia” do prawdy, a to jest fascynujące samo w sobie.

Gatunek: detektywistyczny, przygodowy, dla dzieci
Autor: Serena Blasco
Liczba tomów: I (seria kontynuowana)
Data premiery: 26.02.2020r.
Seria: Śledztwa Enoli Holmes
Druk: kolorowy
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Egmont
Zdjęcie okładki i plansze: wydawnictwo Egmont

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments