Użytkownicy Twitcha na ratunek językom etnicznym

zagrano Publicystyka Publikacja: 17.06.2021, 12:25 Aktualizacja: 17.06.2022, 12:25
Języki etniczne nierzadko zagrożone są wymarciem. Nieoczekiwanie ważnym ośrodkiem ich popularyzacji stał się ostatnio Twitch.
0 Udostępnień

Po sukcesie akcji #CatalanLoveTwitch, której rezultatem było uwzględnienie katalońskiego wśród języków otagowanych przez platformę, kolejne grupy etniczne zaczęły propagować własne języki poprzez streaming. Wśród nich prym wiodą Baskowie, a jedna ze streamerek, Iruñe AKA arkkuso deklarowała: „Wierzę, że ostatecznie wszyscy tworzący kontent po baskijsku są aktywistami. Dla wielu z nas relacja z ojczystym językiem jest fundamentalna, gdy mowa o cieszeniu się tym, co robimy”.

Do nieformalnego ruchu dołączyły kolejne społeczności – galicyjska, bretońska, walijska, gaelicka czy – by wybrać się na drugi koniec świata – maoryska. Przykład nadającej po gaelicku Úny-Minh Kavanagh AKA yunitex, urodzonej w Wietnamie, a wychowanej przez irlandzką matkę adopcyjną, dowodzi z kolei, że narodowość jest przede wszystkim kwestią kultury i tożsamości.

Niespodziewanie Twitch sprawia, że języki etniczne nie kojarzą się wyłącznie z odizolowanymi od świata małymi wioskami na obrzeżach cywilizacji. Nowy trend już teraz powinien zwrócić na siebie uwagę lingwistów. Być może okaże się bardziej owocny, niż urzędowe próby popularyzacji zanikających etnolektów.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments