Wiedza to potęga: Dekady [RECENZJA]

Michał Małysa Recenzje gier Publikacja: 19.11.2018, 16:54 Aktualizacja: 25.02.2020, 5:04
Wiedza to potęga: Dekady to druga część wydanej w 2017 r. quizowej gry towarzyskiej. Podobnie jak jedynka wykorzystuje inicjatywę PlayLink, dzięki której smartfony graczy stają się ich kontrolerami. Dekady mają sporo ulepszeń w stosunku do poprzedniczki. Różnice widać natychmiast po uruchomieniu gry.
7 Udostępnień

Wiedza z ostatnich czterech dekad

Wiedza to potęga: Dekady to trzecia gra opracowana przez Wish Studios pod inicjatywę PlayLink i platformę PS4. Podobnie jak pierwsza część (Wiedza to potęga) polega na odpowiadaniu na pytania i rywalizacji na posiadaną wiedzę z innymi graczami. Żeby zagrać w Dekady należy ściągnąć bezpłatną aplikację.

Całe sterowanie odbywa się przez PlayLinka, dzięki czemu w Dekady mogą zagrać nawet osoby, które w życiu nie miały z konsolą do czynienia. Aplikacja jest prosta w użyciu, a gra prowadzi gracza za rękę i cały czas wyraźnie mówi mu, co trzeba w danym momencie zrobić.

Pytania w Dekadach dotyczą ostatnich czterech dekad:

  • Lat 80’,
  • lat 90’,
  • pierwszej dekady XXI w.,
  • drugiej dekady XXI w.

Wiedza to potęga: Dekady – usprawnienia

Dekady w stosunku do pierwszej części Wiedza to potęga mogą pochwalić się szeregiem usprawnień. Dzięki nim rozgrywka jest szybsza i przyjemniejsza. Twórcy skrócili ulepszyli grafikę i animacje zagrywek, które nawzajem rzucają na siebie gracze. W poprzedniej części trwały one stosunkowo długo i znacznie obniżały dynamikę gry. W Dekadach ten problem został rozwiązany.

Rozwiązano też problem nielogicznego ułożenia pytań i kategorii. Mechanika rozgrywki polega m.in. na wybieraniu kategorii pytań, na które chcą odpowiadać gracze. Pierwsza część miała te kategorie mocno pomieszane i zdarzało się, że nie wiadomo było dlaczego dane pytanie w ogóle się pojawia. W Dekadach sprawa jest prosta. Gracze najpierw wybierają przedział czasowy, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące filmów, książek czy muzyki z tego okresu.

Dzięki temu, że twórcy postawili na ostatnie 40 lat w Dekady mogą zagrać zarówno rodzice jak i dzieci. Gra dosłownie łączy pokolenia. Pytania są prostsze niż w pierwszej części, ale rozgrywka nie jest przez to gorsza. Wręcz przeciwnie, jest zabawniej, ponieważ słabsi gracze po prostu mniej się frustrują.

Jeśli komuś nie idzie, gra stara się mu pomagać i podsuwa mu zagrywki, które mogą szybko zwiększyć jego punkty. Z kolei jeśli komuś idzie bardzo dobrze, to gra dla wyrównania szans nie podsuwa temu graczowi promujących go zagrywek.

Zagrywki w Wiedza to potęga: Dekady

Każdy kto grał w pierwszą część od razu wie o czym mowa. Zagrywki to działania, które mają przeszkadzać innym graczom lub pomagać wybranemu graczowi. Wybierane są przez wszystkich w tym samym czasie zawsze przed odpowiedzią na pytanie. W Dekadach pojawiło się kilka nowych, ciekawych zagrywek w tym m.in.:

  • suwaki,
  • literopląs,
  • pluskwa,
  • kłódki,

W Dekadach można dostosować nie tylko tryb rozgrywki, ale i jej charakter wyłączając niechciane zagrywki. To korzystna zmiana.

Wiedza to potęga: Dekady to gra rodzinna lub imprezowa

Dekady sprawdzą się na imprezie ze znajomymi oraz jako rodzinna rozrywka. Gra jest prosta w obsłudze – poradzi sobie z tym każdy kto wie, jak używać smartfona. To, co może przeszkadzać to brak trybu sieciowego. Można w Dekady grać samemu lub zaprosić grupę znajomych, ale nie damy rady z nikim pograć online.

grafika z gry

Dekady są przemyślane i usprawnione (w stosunku do pierwszej części), jednak szybko się nudzą. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to cecha praktycznie każdego quizu, a Deklady są przecież zwykła grą quizową. Dają mnóstwo zabawy, jednak nie można rozwiązywać quizu za quizem, bo jak wszystko co powtarzane w kółko stanie się on nudny.

Plusy

  • ulepszona grafika,
  • nowe zagrywki,
  • skrócone animacje zagrywek,
  • logiczne ułożenie kategorii pytań – brak chaosu z pierwszej części,
  • więcej pytań skierowanych do młodych odbiorców,
  • więcej zagrywek wspomagających niż w pierwszej części,
  • możliwość wyboru zagrywek, które będą w grze,
  • ciekawsze avatary,
  • prostota gry,
  • kilka trybów rozgrywki.

Minusy:

  • gra się szybko nudzi,
  • brak trybu sieciowego.
Grę do recenzji udostępnił wydawca – Sony Interactive Entertainment Polska.

Ocena redakcji 8 / 10

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek_Gniezno
Wojtek_Gniezno
5 lat temu
Ocena :
     

Świetna gra na wspólną integrację i poszerzenie swojej wiedzy. Bardzo polecam!

Arek
Arek
5 lat temu
Ocena :
     

Fajna gra żeby zająć czymś rodzeństwo, ale pytania po jakimś czasie robią się nudne.

JavierM
JavierM
5 lat temu
Ocena :
     

Gra wygląda śmiesznie ale nie jest głupia. Myślę, że niektóre pytania są naprawdę trudne. Takie przypomnienie historii w ciekawszej formie. Ogólnie fajne ale nie dałbym rady grać w to godzinami.