Xbox Series X. Wszystkie informacje

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 24.07.2020, 12:00 Aktualizacja: 24.07.2021, 12:02
Poświęciliśmy już osobny artykuł PlayStation 5, w jednym miejscu przybliżając wszystkie najważniejsze informacje na temat zapowiadanego na ten rok sprzętu od Sony. W niniejszym tekście nasza uwaga koncentruje się na drugiej z najważniejszych tegorocznych premier w środowisku graczy. W 2020 roku na rynek trafi również Xbox Series X – konsola nowej generacji od Microsoft.
0 Udostępnień

W artykule na temat Xbox Series X poruszone zostały następujące tematy:

Kiedy odbędzie się premiera Xbox Series X?

Przed 23 lipca można było tylko spekulować, czy premiera konsoli odbędzie się w listopadzie, czy dopiero w grudniu – w ostatnim czasie jednak, m.in. za sprawą wystąpienia dyrektorki finansowej Microsoft Amy Hood i jej spotkania z dziennikarzami, bardziej spodziewanym scenariuszem wydaje się trafienie sprzętu na rynek w pierwszym z wyszczególnionych miesięcy.

xbox scarlett - data premiery, gry, cena, technologia

Z pewnością byłaby to druga połowa listopada, być może nawet jego końcówka. Wątpliwe jest, aby Microsoft śpieszył się z zaoferowaniem nowego urządzenia na blisko dwa miesiące przed okresem świątecznym, a ponadto zarówno twórcom Xbox Series X, jak i konkurentom z Sony odpowiedzialnym za produkcję PlayStation 5, zależy na tym, aby potężne konsole ukazały się w podobnym okresie. Rywalizacja pomiędzy firmami jest tak zacięta i na tak wielką skalę, że nawet dwu- czy trzytygodniowa różnica w terminach premier może mieć bardzo wpływ na statystyki sprzedaży i ogólne zainteresowania graczy wciąż rozważających, na którą z konsol nowej generacji postawić.

Ile zapłacimy za Xbox Series X?

O ile w przypadku premiery PlayStation 5 nie brakuje przecieków, a nawet konkretnych ofert sprzedaży na oficjalnych stronach sklepów (jak w przypadku x-kom czy szwedzkiego Media Markt), tak w kwestii Xbox Series X sprawa jest bardziej enigmatyczna. Oczywiście pojawiają się spekulacje i zdążono już oszacować koszt sprzętu od 500 do 699 dolarów, czyli w przeliczeniu na polską walutę od ok. 1940 do 2720 złotych, niemniej nie są to żadne wiarygodne informacje.

Realne wydaje się natomiast to, że Microsoft zwyczajnie czeka, aż Sony oficjalnie ogłosi cenę za PlayStation 5 i wówczas zaoferuje kwotę za własny sprzęt – naturalnie zdecydowanie niższą i tym samym bardziej atrakcyjną. Podobno Microsoft skłonny jest do tego, aby w początkowej fazie stracić na sprzedaży konsol, jednocześnie móc pochwalić się większym od konkurenta zainteresowaniem ze strony użytkowników, a w dalszej przyszłości nadrobić ubytki finansowe przykładowo na handlu grami.

Xbox Series X to najpotężniejsza konsola w historii?

Gdy opublikowano oficjalne parametry i gracze mogli zestawić ze sobą specyfikację Xbox Series X oraz PlayStation 5, ogłoszono nieznaczne zwycięstwo sprzętu od Microsoft. Biorąc pod uwagę, że nigdy w dziejach gier wideo nie mieliśmy do czynienia z tak zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, można założyć, że Xbox Series X to najpotężniejsza konsola w historii.

Specyfikacja Xbox Series X:

 • Procesor: 8-rdzeniowy, 3,8 GHz (3,66 GHz w/ SMT), zmodyfikowana architektura Zen 2
 • Procesor graficzny: 12 TFLOPS, 52 CUs (1,825 GHz), zmodyfikowana mikroarchitektura RDNA 2
 • Rozmiar rdzenia procesora: 360,45 mm2
 • Proces technologiczny: ulepszony 7nm
 • Pamięć operacyjna: 16 GB GDDR6, szyna 320mb
 • Przepustowość pamięci: 10GB (560 GB), 6GB (336 GB/s)
 • Pamięć wewnętrzna: 1 TB NVME SSD
 • Przepustowość I/O (wejście/wyjście): 2.4 GB/s (surowa), 4.8 GB/s (skompresowana, z własnym blokiem dekompresyjnym)
 • Możliwość rozszerzenia pamięci: karta 1 TB
 • Pamięć zewnętrzna: wsparcie dla dysków poprzez USB 3.2
 • Dysk optyczny: 4K UHD Blu-Ray
 • Wydajność: 4K 60 FPS – 120 FPS

Jak wygląda Xbox Series X?

Nowa konsola od Microsoftu reklamowana jest przede wszystkim jako konstrukcja pionowa, ale mamy potwierdzenie, że będzie ją można postawić również poziomo, co nie zaważy na jej ogólnej funkcjonalności. Xbox Series X ma ważyć ok. 4 i 0,5 kilograma, a przypuszczalne wymiary to 15,1 cm x 15,1 cm x 30,1 cm.

xbox series x - wyglad i nazwa

Xbox Series X prezentuje się jako pokryta czernią bryła i bardzo szybko, już na pierwszy rzut oka zauważymy diametralne różnice wobec znanego nam kształtu Xbox One. Jeżeli cofniemy się do dalszej przeszłości, to kontrast pomiędzy Xbox Series X a Xbox 360 będzie jeszcze silniejszy, co doskonale oddaje progresywne myślenie Microsoft i z każdą kolejną premierą proponowanie nowego designu.

Nowy kontroler dla Xbox Series X

Oficjalna zapowiedź pada dla PlayStation 5 zrodziła zdecydowanie więcej dyskusji i wzbudziła bardziej negatywne odczucia. W przypadku kontrolera dla sprzętu Microsoft można mówić o dość neutralnym podejściu, co wynika przede wszystkim z tego, że twórcy urządzenia nie zdecydowali się na nad wyraz rewolucyjne zmiany.

Tak wygląda pad do Xbox Series X.

Oczywiście bez pewnych modernizacji się nie obyło. Powierzchnia pada ma być bardziej wyprofilowana, wprowadzono teksturowy uchwyt, łatwiej będzie można sparować go ze zgodnymi konsolami, komputerami i urządzeniami przenośnymi, a nowością jest przycisk udostępniania – pozwalający bardzo sprawnie przechwytywać i udostępniać treści. Wydaje się jednak, że z wielu aspektów nadchodzącej potężnej konsoli Xbox Series X akurat kwestia kontrola nie jest tą najistotniejszą.

W co zagramy na Xbox Series X?

Lista tytułów, po które sięgniemy przy użyciu Xbox Series X jest coraz dłuższa, a mądrzejsi jesteśmy po niedawnym wydarzeniu Xbox Games Showcase. Tej wyjątkowej konferencji poświęciliśmy osobny artykuł, zatem w niniejszym tekście wskażemy tylko przykładowe produkcje, które ukażą się na Xbox Series X.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że przez dłuższy czas premierowe tytuły na konsolę nowej generacji będą się ukazywać również w wersjach na Xbox One. Microsoft, przynajmniej w ciągu najbliższych kilku lat, podąży inną drogą niż Sony i w przeciwieństwie do konkurenta nie zaproponuje gier przeznaczonych wyłącznie na swój nowy sprzęt. Niemniej skupiamy się na Xbox Series X.

Przygodę z nową konsolą będzie można rozpocząć na wiele sposobów i przykładowo sięgnąć po strzelankę Halo Infinite, pościgać się samochodami w DiRT 5, zawitać w świecie RPG za sprawą nowej części Fable, czy sprawdzić, jakie przygody czekają w Assassin’s Creed Valhalla. To tylko jedne z bogatego zestawu produkcji i nie bez powodu Phil Spencer, szef marki Xbox, z pełnym przekonaniem zapowiada, że Xbox Series X otrzyma największy oraz najlepszy zestaw tytułów startowych w historii Microsoft.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments