xCloud. Wszystko o usłudze Microsoftu

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 5.08.2020, 14:50 Aktualizacja: 5.08.2021, 15:24
Grać w gry przeznaczone wyłącznie na Xbox bez posiadania konsoli? Niebawem stanie się to możliwe! Co najistotniejsze – najnowsza usługa od Microsoftu w przeciwieństwie do Google Stadia pojawi się również w Polsce. Mowa o Project xCloud. To znakomita opcja przeznaczona dla smartfonów i tabletów z systemem Android. Już niebawem pod 100 gier z Xbox One oraz Windows 10 trafi na urządzenia mobilne.
project xcloud
0 Udostępnień

W artykule na temat usługi xCloud poruszone zostały następujące tematy:

Czym jest Project xCloud?

Project xCloud to wyjątkowa usługa do strumieniowania gier z platformy Xbox One oraz PC na smartfony oraz tablety z systemem Android. Dane tytuły będzie można uruchomić na urządzeniach mobilnych w formie streamingu bez konieczności posiadania konsoli Microsoftu albo komputera osobistego.

Oczywiście nie jest to pierwszy przypadek zaoferowania użytkownikom dobrej rozrywki przy streamingu gier. Dość wspomnieć o usłudze subskrypcji w chmurze PlayStation Now opracowanej przez firmę Sony czy prawdopodobnie najgłośniejszym dotąd tego rodzaju projekcie, za jaki uchodzi Google Stadia. Niestety, internetowa usługa gry w chmurze zaprojektowana przez firmę Google nie trafiła na polski rynek.

Czytelnikom, którym obcym jest pojęcie streamingu gier, pragniemy wyjaśnić, że to opcja zakładająca granie w dane produkcje przy korzystaniu z mocy obliczeniowej serwera, a nie urządzenia, na którym gramy. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku streamingu treści audiowizualnych na platformach takich jak Netflix czy HBO GO, gry znajdują się na serwerze ich wydawcy lub operatora platformy, z której korzysta użytkownik. Na bieżąco, w trybie rzeczywistym przesyłane są graczowi duże ilości informacji. Nie musi on posiadać konsoli oraz komputera osobistego, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że dana gra zostanie dostarczona w nieco gorszej jakości niż w przypadku jej wersji na standardowe urządzenia stacjonarne.

Kiedy ruszy usługa?

Zgodnie z oficjalnie wydanym oświadczeniem usługa trafi na rynek 15 września 2020 roku. Początkowo możliwość skorzystania z Project xCloud otrzymają gracze z 22 państw. Na początku lipca ogłoszono wstępną listę krajów i niestety, brakowało na niej Polski, co wielu użytkownikom przypomniało sytuację z Google Stadia. Dzisiaj możemy jednak odetchnąć z ulgą. Kraj ze stołeczną Warszawą znalazł się w gronie szczęśliwców i już po wakacjach będziemy mogli zacząć zabawę z tytułami z Xbox One oraz PC w formie streamingu.

W gronie 22 państw dominują europejskie, lecz nie brakuje również Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Korei Południowej. Pozostałymi krajami, które w dniu wrześniowej premiery obejmie usługa Project xCloud są: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Dania, Francja, Niemcy, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.

Jakich gier możemy się spodziewać w ramach usługi?

Pełną listę tytułów, w które będziemy mogli zagrać w ramach usługi Project xCloud, poznamy bliżej dnia premiery. Jedno jest pewne – spodziewajmy się aż ponad 100 pozycji! Oferta będzie jeszcze atrakcyjniejsza, ponieważ nie będą wygrzebane z zamierzchłej przeszłości produkcje, które teraz zostaną zaproponowane w odświeżonej formie, lecz jak najbardziej świeżutkie na rynku premiery lub gry, które wydano w ostatnich czterech-pięciu latach.

Już teraz możemy myśleć o pierwszorzędnej zabawie na urządzeniach mobilnych z takimi produkcjami jak Bleeding Edge, F1 2019, Destiny 2, Forza Horizon 4, Minecraft Dungeons, Gears 5 czy Sea of Thieves. A to tylko pierwsze propozycje z listy, której kompletną zawartość powinniśmy poznać już niebawem.

Wiemy, że Project xCloud będzie wspierać tryb co-op. Jeżeli zaistnieje potrzeba rozrywki w towarzystwie, wystarczy, że drugi z graczy sięgnie po swoje urządzenie mobilne i wówczas wspólna zabawa toczyć się będzie na dwóch ekranach. Ponadto stęsknionych za klasycznymi kontrolerami ucieszy wieść, że nie będzie problemu, aby zakupić specjalnego pada i zwyczajnie podłączyć go do urządzenia mobilnego. Wówczas różnice pomiędzy graniem na standardowej konsoli a sprzętem przenośnym zostaną w jeszcze większym stopniu zniwelowane.

Ile zapłacimy za usługę xCloud?

Aby cieszyć się usługą Project xCloud, użytkownik będzie musiał zaopatrzyć się w mobilne urządzenie – smartfona lub tableta z systemem Android, pobrać bezpłatną aplikację xCloud, zarejestrować konto Xbox Live/Microsoft oraz aktywować abonament Xbox Game Pass w wariancie Ultimate.

Posiadacze abonamentu Xbox Game Pass Ultimate otrzymają darmowy dostęp do usługi Project xCloud. Sama subskrypcja Ultimate kosztuje 54,99 złotych miesięcznie i oferuje abonament Xbox Live Gold oraz dostęp do Xbox Game Pass w wersji na konsolę oraz PC. Obecnie za pierwszy miesiąc członkostwa zapłacimy zaledwie cztery złote.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments