AOC CQ32G1 – idealny monitor dla graczy?
Dlaczego AOC CQ32G1 to monitor dla graczy?
CQ32G1 posiada właściwie wszystkie cechy, których może oczekiwać gracz od monitora komputerowego, czyli:
- czas reakcji już od 1 ms
- odświeżanie 144hz
- rozdzielczość 1440p
- Freesync
- całkiem dobre odwzorowanie czerni
- zakrzywienie
- potężny rozmiar 32 cali
- regulowane pochylenie
Należy przy tym pamiętać, że czas reakcji podawany przez producenta jest nieco naciągany. 1ms odnosi się do sytuacji, w której mamy włączony MBR (motion blur reduction). To technologia wkładająca czarne klatki pomiędzy obraz do redukowania rozmazania obrazu. Podczas testów nie zauważyliśmy smużenia obrazu (tzw. ghostingu), ale część użytkowników podobnych monitorów z matrycą VA i szybkim odświeżaniem narzeka na ten problem.
W zwyczajnym trybie monitor posada opóźnienie 5ms (przy włączonym low input lag). Nie jest to wcale informacja zła – wręcz przeciwnie. To doskonała wartość opóźnienia, która jest całkowicie niezauważalna dla użytkownika. Jeżeli ktoś szuka monitora z jak najmniejszym opóźnieniem, to powinien jednak poszukać innego monitora, najlepiej z inną matrycą niż VA.
Najważniejsze cechy monitora
Kolejna kwestia, która nasuwa się na pewno wielu osobom, które chcą zdecydować się na zakup swojego pierwszego monitora szybszego niż 60 hz, to czy taką prędkość odświeżania faktycznie można zobaczyć. Odpowiedź to zdecydowanie tak. Wystarczy przeprowadzić szybki test – poruszać myszką. Na szybszym monitorze ruch będzie zdecydowanie bardziej płynny. Prędkość odświeżania być może nie ma wielkiego znaczenia dla typowych gier AAA. Są one projektowane pod nieco filmowe, konsolowe doświadczenie, gdzie próżno szukać wyraźnych korzyści powyżej 60 fps. Radykalną zmianę odczujemy natomiast w grach online typu CS:GO czy WOT, a nawet co bardziej dynamicznych produkcjach w singla, takich jak DOOM: Eternal. W mojej opinii szybsze odświeżanie ma zauważalne przełożenie na wyniki w grach online. Prawdopodobnie taki wpływ jest tym większy, im lepszy jest gracz, na którego może wpłynąć odświeżanie. To dużo ważniejszy, bardziej odczuwalny dla użytkownika parametr od input lag, czy smużenia.
Kolejna funkcja, która jest bardzo ceniona przez graczy, to Freesync. To technologia pozwalająca na granie bez rozrywania ekranu, pod warunkiem, że posiadamy kartę graficzną od AMD. Odpowiedź Nvidii na Freesync stanowi nieco mniej popularny G-Sync, którego omawiany AOC nie posiada. Dlaczego warto mieć Freesync? To naprawdę bardzo pożyteczna funkcja. Sprzętowy V-sync (opcja w grach pozwalająca na uniknięcie rozrywania ekranu) powoduje zauważalny input lag i zjada cenne FPS-y. Freesync nie powoduje żadnego input lagu, nie dusi FPS i bardzo skutecznie eliminuje rozrywanie ekranu.
Rozdzielczość 1440p to nie fanaberia, a konieczność przy olbrzymich rozmiarach ekranu. Mniejsza jest od razu widoczna w postaci pikselozy. 4K przy takich wymiarach byłoby zauważalne, ale 1440p. Należy przy tym zastanowić się, ile kosztuje karta graficzna pozwalająca na granie 4K/144hz. W mojej opinii rozdzielczość 1440p jest w tym momencie pod każdym względem optymalna dla graczy.
Odwzorowanie kolorów, jasność i inne parametry
Na miarę możliwości naszej redakcji uznajemy, że AOC CQ32G1 doskonale odwzorowuje kolory. Nie udało nam się odnaleźć żadnych uchybień. W rozszerzonym trybie sRGB monitor automatycznie kalibruje się do jak największej wierności kolorów, w zamian zabierając nam nieco wolności wyboru w kwestii kontrastu i jasności.
Skoro o jasności mowa, to należy pochwalić ten AOC za BARDZO jasny obraz. Przy maksymalnych ustawieniach jasności monitor świeci się jak żarówka. Nieco gorzej jest z oddaniem czerni, ale to nie powinno raczej graczom przeszkadzać. Nieco smuci brak HDR, który jest dostępny w coraz większej liczbie gier. To może być powód, dla którego część osób w ogóle nie zdecyduje się na zakup tego sprzętu.
AOC CQ32G1 jako monitor użytkowy
Niestety, AOC CQ32G1 moim zdaniem nie nadaje się na monitor użytkowy. Jest po prostu za duży. Stawiając go na biurku razem z laptopem, muszę co chwilę wychylać się, by zobaczyć, co jest napisane na 'dużym monitorze’. Zakrzywienie monitora również daje czasem dziwne wrażenia (szczególnie ze względu na rozmiar ekranu) i nie ułatwia pracy z tekstem. Na niekorzyść działa także stosunkowo mała możliwość regulacji położenia ekranu. Wychyla się on trochę do przodu, trochę do tyłu – i to tyle. Na plus wychodzi odświeżanie 144hz. Szybszy czas odpowiedzi monitora mniej męczy wzrok, a oko cieszy się płynną pracą komputera. Zaletą są też bardzo małe ramki sprzętu, co powoli staje się chyba standardem na rynku.
Ze względu na bardzo dobre odwzorowanie kolorów monitor pewnie nadawałby się do pracy np. grafika – lecz nie takie osoby pewnie wybiorą inny sprzęt i nie czuję się na tyle kompetentny, by oceniać jego przydatność w tym zakresie. Pozytywny wpływ na wartość użytkową monitora mają na pewno trzy wyjścia (2x HDMI i DP). Nie trzeba dzięki temu przekładać kabli przy zmianie komputera. Podobną funkcję sprawuje wyjście audio monitora. O ile na większości wyświetlaczy wzmacniacz jest naprawdę bardzo słaby, tak temu w AOC nie można nic zarzucić. Jakość dźwięku z monitora nie odstaje od tego z płyty głównej PC.
Dodatkowe funkcje monitora AOC CQ32G1
AOC CQ32G1 posiada wiele przydanych funkcji i opcji. Możemy wybrać m.in.:
- tryb gry
- tryb low blue
- przyspieszenie (zmniejszenie input lag)
- kontrast, jasność, gamma, DCR
- temp. barw
- wbudowany licznik FPS
Co ciekawe na stronie producenta można odnaleźć AOC G-Menu, czyli program do sterowania monitorem z poziomu komputera. Niestety, nie posiada on wszystkich opcji dostępnych z menu monitora. Szkoda, bo poruszanie się po ręcznym menu to prawdziwa udręka. AOC zrezygnował z wygodnego joysticka na rzecz nieintuicyjnego systemu 5 przycisków. Może to i lepiej – dzięki temu nietechniczna osoba nawet nie trafi do menu i nie ustawi nierozsądnych opcji.
Recenzja monitora AOC CQ32G1 – podsumowanie
Twórcy AOC CQ321G chyba postawili sobie za zadanie spełnienie wszystkich wymogów konsumentów (może poza HDR), którymi kierują się gracze w możliwie przystępnej cenie. I to się udało – w stosunku do swoich parametrów i jakości sprzętu jest naprawdę atrakcyjna. Z CQ321G na pewno zadowolone będą osoby, które nigdy wcześniej nie miały monitora z FreeSync i odświeżaniem na poziomi1 144hz. Różnica w grach sieciowych jest naprawdę bardzo zauważalna i znacznie podnosi komfort rozgrywki.
Główny problem z monitorem polega na cechach, na które większość potencjalnych kupców (czyli graczy) raczej nie zwraca uwagi. Największa wadą jest przede wszystkim rozmiar, ale to przede wszystkim kwestia gustu i akurat w grach jest zaletą. Przy 32 calach moim zdaniem przydałoby się jednak 4K, co kilkukrotnie podniosłoby cenę. Bezwzględną wadą pozostaje na pewno mała możliwość regulacji ustawienia monitora, potencjalne smużeniu i brak coraz częściej poszukiwanego HDR.
AOC CQ32G1 – parametry techniczne
Podstawowe parametry:
- przekątna 31,5 cali
- rozdzielczość nominalna 2560 x 1440 (WQHD)
- rodzaj matrycy VA
- format obrazu 16:9
- częstotliwość odświeżania 144z
Złącza:
- 1 x DisplayPort 1,2
- 1 x HDMI 2.0
- 1 x HDMI 1.4
- wyjście audio
Matryca:
- kontrast 3000:1
- jasność 300 cd/m²
- czas reakcji plamki 1 ms
- kąt widzenia pion 178 °
- kąt widzenia poziom 178 °
Inne dane:
- zakrzywienie 1800R
- FreeSync