Game Boy. Konsola Nintendo obchodzi 32 urodziny

Radosław Dąbrowski Sprzęt Publikacja: 21.04.2021, 13:34 Aktualizacja: 21.04.2022, 13:35
Dokładnie 32 lata temu na rynku gier ukazał się Game Boy – przenośna konsola wyprodukowana przez firmę Nintendo.
0 Udostępnień

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/nintendo-gameboy-klasyczny-retro-4684999/

Obecnie trwa zażarty wyścig pomiędzy PlayStation 5 i Xbox Series X, a CD Projekt Red wspina się na wyżyny, aby móc naprawić Cyberpunk 2077… W dobie tych wielu głośnych, dominujących we współczesnej dyskusji tematów warto nieco pochylić się nad historią i poświęcić chwilę uwagi archaicznym już sprzętom. Dzisiaj swoje 32 urodziny obchodzi Game Boy.

W 1989 roku zainaugurowano serię przenośnych konsol od Nintendo. Uczyniło to niewielkiego formatu, łatwe w transporcie urządzenie z szarą, prostokątną obudową i zielonym ekranem. Do tego krzyżakowy przycisk kierunkowy oraz cztery inne – A, B, Select oraz Start. Raptem pięć, co znacząco odbiegało od komputerowej klawiatury.

Game Boy bardzo szybko skradł serca graczy z całego świata, a Tetris, będący grą startową, stał się jedną z najpopularniejszych form rozrywki. Bez większych problemów zyskał dominując na rynku, pozostawiając daleko w tyle Atari Lynx. Posiadając Game Boya, mogliśmy skakać hydraulikiem Mario, łapać Pokemony czy strzelać gole w FIFA.

Źródło: www.flickr.com/photos/wwarby/3295920780/in/photostream/

Pomimo że w późniejszych latach zadebiutował wyraźnie bardziej rozwinięty technologicznie Game Boy Advance czy jego ulepszona wersja Game Boy Micro, to bardzo wielu użytkowników największą sympatią darzy właśnie pierwszą konsolę z całej serii. Oczywiście w dużej mierze odpowiada za to ogromny sentyment oraz dostęp do konkretnych gier, które w późniejszych wznowieniach na nowsze konsole niekoniecznie dostarczały tej samej przyjemności.

Seria Game Boy to już przeszłość, ale warto pamiętać o tych wartościowych konsolach od Nintendo. Dzisiaj na swoje (ponowne i tym razem dosłowne) pięć minut zasługuje pierwsza z nich – wydany dokładnie 21 kwietnia 1989 roku Game Boy.

Możecie nas śledzić na Facebooku i Instagramie.

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments