BAFTA 2021. Poznaliśmy triumfatorów brytyjskich Oscarów

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 12.04.2021, 15:34 Aktualizacja: 12.04.2022, 15:34
Atmosferą oczekiwania na tegoroczną galę rozdania Oscarów podgrzewają inne wydarzenia. Niedawno mieliśmy ceremonię wręczenia Złotych Globów, a w miniony weekend odbyło się uhonorowanie filmowców i ich dzieł nagrodami BAFTA. Do kogo powędrowały, potocznie nazywane, brytyjskie Oscary?
0 Udostępnień

Źródło: BAFTA Twitter

Rozdanie nagród BAFTA to ważny prognostyk przed galą Oscarów. Oczywiście z przyczyn pandemicznych odbyło się w formie online i z dwumiesięcznym opóźnieniem – pierwotnie wydarzenie zaplanowano na luty bieżącego roku.

Podstawowe pytanie: Czy są zaskoczenia?

Chyba niekoniecznie. Najlepszym filmem wybrano Nomadland, czyli nie pierwsza w twórczości (także nagrodzonej) Chloé Zhao opowieść o osobie, która udaje się w symboliczną podróż w głąb własnego „ja”. Za pierwszoplanową rolę doceniono również Frances McDormand, a Joshua James Richards otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia – wygrał on m.in. z Dariuszem Wolskim. Polski operator odpowiadał za warstwę plastyczną do Nowin ze świata.

Najlepszym filmem brytyjskim okazała się mocno promowana także w naszym kraju Obiecująca. Młoda. Kobieta. — pełnometrażowy debiut scenarzystki i reżyserki Emerald Fennell. Wśród konkurentów znalazł się m.in. Czyj to dom? — jedna z naszych propozycji na zeszłoroczne Halloween z platformą Netflix (POLECAMY!).

W kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy triumfował Anthony Hopkins z rolą w Ojcu. Rocznikowo 84-letni Walijczyk potwierdza, że nie tylko pozostaje bardzo aktywny w zawodzie, lecz także niezmiennie czyni to na najwyższym artystycznympoziomie. W wyścigu po BAFTA nie rywalizował jednak z Garym Oldmanem. Z odtwórcą roli Hermana J. Mankiewicza spotka się dopiero przy okazji Oscarów, a Mank – najnowszy film Davida Finchera – obejrzycie teraz w Netflix.

Na koniec warto wspomnieć o triumfie Na rauszu. Zbierający świetne noty dramat z domieszką humoru porusza problem alkoholizmu i jest kolejnym filmem Thomasa Vinterberga, który umacnia wysoką pozycję duńskiego reżysera na arenie międzynarodowej. Wydaje się, że w ostatnim czasie staje się on bardziej popularnego od swojego dobrego kolegi z czasów projektu DOGMA, Larsa von Triera.

 

Poniżej podajemy zwycięzców BAFTA 2021 w najważniejszych kategoriach:

Najlepszy film – Nomadland

Najlepszy film brytyjski – Obiecująca. Młoda. Kobieta

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Frances McDormand (Nomadland)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy – Anthony Hopkins (Ojciec)

Najlepsza aktorka drugoplanowa – Yuh-Jung Youn (Minari)

Najlepszy aktor drugoplanowy – Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Najlepszy reżyser – Chloé Zhao (Nomadland)

Najlepszy film animowany – Co w duszy gra

Najlepszy film dokumentalny – Czego nauczyła mnie ośmiornica

Najlepszy film nieanglojęzyczny – Na rauszu

Najlepszy scenariusz oryginalny – Obiecująca. Młoda. Kobieta

Najlepszy scenariusz adaptowany – Ojciec

Najlepsze zdjęcia – Nomadland

Najlepsza muzyka – Co w duszy gra

Najlepszy montaż – Sound of Metal

Najlepsze efekty specjalne – Tenet

 

Możecie nas śledzić na Facebooku i Instagramie.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments