CD Projekt zagrożony. Inwestorzy z Polski szykują pozew

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 22.12.2020, 11:59 Aktualizacja: 28.12.2021, 9:59
Nie minęły jeszcze dwa tygodnie od premiery Cyberpunk 2077, a można by odnieść wrażenie, że wokół CD Projektu i jego najnowszej gry stało się już niemal wszystko. Produkcja została wycofana z PS Store’a, akcje firmy spadają, a sama spółka ma wyraźne problemy z komunikacją – te i kilka innych czynników spowodowały, że nad warszawską spółką zaczęły zbierać się czarne chmury. Wisienką na torcie zdają się być informacje o dwóch pozwach przeciwko CD Projektowi – aktualnie wiadomo o dwóch kancelariach adwokackich, które proszą o kontakt z pokrzywdzonymi inwestorami.
0 Udostępnień

Szykuje się pozew przeciwko CD Projektowi

Wokół CD Projektu roztaczają się coraz gęstsze i coraz czarniejsze chmury, a wydawało się, że najgorszym, co może się wydarzyć, było usunięcie Cyberpunk 2077 z PS Store’a. Okazuje się, że warszawska spółka będzie musiała zmierzyć się z czymś znacznie trudniejszym. A konkretnie – pozwami, którego powodem będą inwestorzy zaniepokojeni ostatnimi wynikami spółki oraz niespójną komunikacją dotyczącą działań CD Projektu.

Obecnie wiadomo o dwóch niezależnych przygotowaniach do pozwów zbiorowych, z których jeden z nich ma zostać złożony w Polsce. W miniony piątek na forum Bankiera pojawił się wpis adwokata Mikołaja Orzechowskiego (również inwestora spółki), w którym poinformował, że on i zespół kancelarii analizuje “przesłanki do wytoczenia pozwu zbiorowego wraz ze złożeniem zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa z art. 286 kk. – wprowadzenie w błąd celem uzyskania korzyści majątkowej”. W rozmowie z Business Insider Orzechowski doprecyzował, że pozew pomaga przygotować mecenas Agata Rewerska, która jest członkinią Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Podobne zarzuty wysnuł jeden z założycieli serwisu OpenCritic tuż po premierze Cyberpunk 2077, zarząd CD Projektu nie odniósł się jednak do przytoczonego artykułu. Warszawski adwokat dodał również, że szuka innych inwestorów, którzy chcieliby dołączyć do pozwu, a do tego (cytujemy w niezmiennej formie):

Przygotowujemy także materiał wraz z jednym z portali internetowych, na temat praw, przysługujących inwestorom, w razie tak jaskrawie, niezgodnej ze stanem faktycznym, postawy zarządu – vide informacje o tym, iż gra jest gotowa, przy uwzględnieniu kilkukrotnych opóźnień premiery, a także oświadczeń, w których wspomniany zarząd przyznaje się, iż nie dochował należytej staranności w przedmiocie opracowania gry na platformę PS4.

Pozew amerykańskich akcjonariuszy

Dzień później na Yahoo Finance pojawił się wpis nowojorskiej kancelarii prawnej Wolf Haldenstein Adler Freeman & Herz, w którym ogłoszono, że adwokaci przygotowują się do wystosowania pozwu przeciwko CD Projektowi. Tu również powodem mają być inwestorzy, którzy ponieśli straty w wyniku niespójnej komunikacji spółki. Kancelaria zachęca wszystkich akcjonariuszy z ważnymi kwitami do niezwłocznego kontaktu.

Zarząd spółki nie skomentował jeszcze całej sprawy, a Redzi skupiają się przede wszystkim na naprawieniu gry – ostatnia aktualizacja (ta z numerkiem 1.05) pojawiła się w miniony weekend, o czym pisaliśmy wczoraj. Okazało się jednak, że Cyberpunk 2077 w wersji na komputerach osobistych zmaga się z innym mankamentem, a konkretnie uszkodzonymi zapisami gry.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments