Czarnoskóry w Czarnobylu? Propagandowy punkt dla Rosji

Michał Małysa Seriale Publikacja: 14.06.2019, 16:00 Aktualizacja: 14.06.2020, 15:25
Z pewnością musieliście słyszeć o powszechnej krytyce, z jaką spotkała się brytyjska scenarzystka Karla Marie Sweet, która skrytykowała autorów najnowszego hitu HBO za nieuwzględnienie wśród obsady aktorów czarnoskórych. W Czarnobylu takowi jednak byli...
czarnoskory w czarnobylu
0 Udostępnień

Czarnobyl od HBO GO serialowym hitem roku

Miniserial Czarnobyl niemal z miejsca podbił serca fanów seriali. Okazuje się, że fabularyzowana opowieść o katastrofie z 28 kwietnia 1986 roku to doskonały temat na mocną produkcję, nawet jeżeli zakończenie jest z racji oparcia na faktach dość oczywiste i przewidywalne. Powstanie tego serialu nie wszystkim się jednak spodobało, a w samej Rosji wizja Czarnobyla w ujęciu HBO jest mocno atakowana.

czarnobyl hbo go emily watson

Zmasowany atak propagandowy na poszczególne elementy produkcji, związane przede wszystkim z nieścisłościami naukowymi oraz pewnymi brakami scenograficznymi, wiązał się również ze sztucznie rozdmuchaną aferką. Młoda brytyjska scenarzystka Karla Marie Sweet wyraziła na swoim Twitterze opinię, w myśl której w serialu Czarnobyl zabrakło przedstawicieli mniejszości etnicznych. Zdanie, którym niemal anonimowa osoba podzieliła się z garstką obserwujących, wywołało olbrzymią burzę.

Czarnoskóry w Czarnobylu? Rosjanie nie mają nic przeciwko

Pretensje scenarzystki zostały powszechnie skrytykowane. Część komentujących odebrała to jako przejaw posuniętej do skrajności politycznej poprawności, część po prostu wyśmiała pomysł ukazania różnorodności rasowej w Związku Radzieckim drugiej połowy lat 80 jako ahistoryczny. Jak szybko doniósł jednak propagandowy portal Kremla, Russia Today, powszechne oburzenie na Karlę Marie Sweet było nieco chybione, gdyż w akcji ratowniczej faktycznie brał udział czarnoskóry żołnierz. Jego współczesne zdjęcia odnalezione zostały również w mediach społecznościowych.

czarnoskory w czarnobylu czarnoskory w czarnobylu

Igor Anotoliewicz Chyrak pochodzi z Czerepowca w obwodzie wołogdziańskim. W 1985 powołany został do służby wojskowej, a rok później jako członek brygady inżynieryjnej odpowiadał za bohaterską ewakuację cywilnej ludności z obszaru Prypeci. Jego obecność w tym miejscu przed trzydziestoma laty przyczyniła się do ocalenia wielu ludzkich istnień, a dziś daje Kremlowi kolejny propagandowy punkcik. Podczas gdy na zachodzie sugestia o czarnoskórym w Czarnobylu została bowiem wyśmiana, Rosjanie nie mieliby nic przeciwko.

Źródło: Russia Today. Grafika: VK.com. 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments