Czarodziejki.net 5. Wyjątkowo brutalny tom [RECENZJA]

Michał Małysa Recenzje komiksów Publikacja: 26.09.2019, 19:00 Aktualizacja: 26.09.2020, 17:11
Czarodziejki.net to seria, która znana jest z dosadności, brutalności i przemocy. Piąty, najnowszy tom Czarodziejek jest najmocniejszy ze wszystkich, jakie ukazały się dotychczas w Polsce nakładem wydawnictwa Waneko. To wciąż dobra historia, ale przygotujcie się na bryzgającą wszędzie krew i przekleństwa.
0 Udostępnień

Walka czarodziejek z administratorkami

Jak już pisaliśmy w recenzji pierwszych czterech tomów Czarodziejek.net, ta manga nie jest przyjemną lekturą do poduszki. Opowiada o ciężkich problemach, takich jak rozwalone więzi rodzinne, przemoc, molestowanie seksualne czy społeczna znieczulica. Główną bohaterką Czarodziejek jest nastoletnia Aya Asagiri, która otrzymuje magiczną różdżkę, pozwalającą przenosić ludzi w wybrane miejsca. Ceną za używanie magicznej mocy jest skracanie sobie życia.

Aya jako czarodziejka znajduje bliskie sobie osoby – inne czarodziejki – i mimo tego, że jej życie ciągle jest zagrożone, to jest nieco bardziej szczęśliwa niż wcześniej. Udaje jej się trochę odciąć od brata sadysty i przemocowca. Niestety przez głupotę jednej z czarodziejek zyskuje on znacznie większą wiedzę na temat różdżek niż powinien. W ten sposób jego wpływ na życie Ayi staje się jeszcze większy. Dziewczyna ma się czego bać i ten klimat strachu, dusznego potrzasku w zależnościach został idealnie oddany przez Kentaro Sato w zaledwie kilku kadrach.

Oprócz psychicznego brata Aya martwi się także o to, jak poradzić sobie z Tempestem – wielkim zagrożeniem, zapowiedzianym wcześniej przez administratorki. Dziwne dziewczyny w odrzucających maskach, które wcześniej podarowały nieszczęśliwym nastolatkom różdżki, teraz przypuszczają zmasowany atak na ich właścicielki. Czarodziejki się jednak nie poddają, choć sprawa od początku wygląda na przegraną.

Mocne kadry w Czarodziejkach

Czarodziejki.net od początku były mocną serią. Jednak piąty tom wchodzi na nowy poziom brutalności. Krew bryzga praktycznie z co drugiej planszy. Jeśli pojawiają się momenty spokoju, to i tak są one podszyte niepokojem i strachem. Dodatkowo kadry na stronach są rozmieszczone w nieregularny sposób, co jeszcze zwiększa poczucie niebezpieczeństwa i chaosu. W piątym tomie znajdziemy sporo scen walki, w których nie zawsze wiadomo, o co chodzi (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Dynamika jest mocną stroną mangi Czarodziejki.net, ale czasami jest jej wręcz za dużo.

Czarodzjeki.net to także mocny język i sporo przekleństw. Najnowszy tom w tym temacie nic nie zmienia. To nie seria dla wrażliwych językowo czytelników ani tym bardziej dla estetów. Mimo tego, że seria w założeniu ma być odrzucająca, warto poznać historię Czarodziejek. Kolejny tom mangi już w listopadzie.

Gatunek/tematyka: dramat psychologiczny, thriller, fantasy
Autor (scenariusz i ilustracje): Kentaro Sato
Data wydania: 19 września (V tom)
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cykl: Czarodziejki.net
Wydawca: Waneko

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments