Doom Eternal: legendarny FPS powróci w marcu. Co wiemy na temat przesuniętej premiery?

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 27.01.2020, 10:53 Aktualizacja: 27.01.2020, 10:54
Do 20. marca pozostało jeszcze sporo czasu, ale Doom Eternal to premiera, na którą czeka wielu graczy. Tym bardziej, że najwięksi fani serii liczyli na otrzymanie do rąk kolejnej części kultowego FPS-a już przed kilkoma miesiącami. Przesunięta data premiery sprawi, że gra będzie bezbłędna? Twórcy zapowiadają multum opcji!
doom eternal - premiera 20 marca
13 Udostępnień

Doom Eternal – miał być w listopadzie, będzie w marcu

Co jakiś czas klasyki powracają w zremasterowanej wersji (jak choćby zapowiadana przez nas niedawno premiera Warcraft III: Reforged) albo doczekują się reboota. Blisko cztery lata temu, w maju 2016 roku, powrócił Doom. Przerwa trwała ponad dziesięć wiosen, gdy w 2004 ukazał się Doom 3. Sympatycy kultowej serii od id Software mogli do niej powrócić, ale jednocześnie otrzymać coś świeżego. Doom trafił bowiem na rynek w wersji na PC oraz konsole: PlayStation 4 i Xbox One.

Najwyraźniej projekt spotkał się z wystarczającym uznaniem, skoro niewiele później ogłoszono plany stworzenia następnej części. Na zagranie w sequel Dooma z 2016 roku należy jednak jeszcze poczekać. Strzelanka, która dostępna będzie na PC, konsole PlayStation 4, Xbox One, Google Stadia oraz Nintendo Switch, miała trafić na rynek 20 listopada 2019 roku. Tylko pierwszy człon tego terminu pozostaje aktualny, ponieważ w Doom Eternal zagramy najwcześniej 20 marca 2020.

doom eternal

Uzasadnienie dla tego przesunięcia daty jest dość standardowe – twórcy pragną dopracować produkt w najmniejszych szczegółach i na doszlifowanie go potrzebują trochę więcej czasu. W ramach rekompensaty za to rozczarowujące posunięcie zapowiedzieli wypuszczenie kilku nowych dodatków. Należy dodać, że marzec nie dotyczy wersji na Nintendo Switch. Użytkownicy tego urządzenia dopiero poznają nowy termin wypuszczenia na rynek mocno wyczekiwanej nowości.

Z jednej strony na skutek zmiany daty premiery Doom Eternal uniknął towarzystwa problematycznej wersji Red Dead Redemption 2 na PC, z drugiej o rozgłos będzie rywalizować m.in. z Final Fantasy VII Remake czy Resident Evil 3 Remake.

Inwazja demonów, czyli o fabule Doom Eternal

Fabuła omawianej gry nie jest nad wyraz odkrywcza, ale trudno przypuszczać, aby jej twórcy zostali posądzeni o brak oryginalności. To raczej nie jest ten typ serii, aby każda kolejna część miała oferować coraz ciekawsze rozwiązania narracyjne, rozbudowane wątki poboczne itd. W Doom najważniejsza jest sama rozgrywka i dostarczana przez tę kultową strzelankę potężna dawka emocji.

Zarys historii prezentuje się następująco: Ziemia została zaatakowana przez potwory z piekła i nasze zadanie (wcielając się w Slayera) stanowi uratowanie od nich planety. Warto jednak dodać, że w trakcie kampanii odwiedzimy również inne lokalizacje i zakątki Układu Słonecznego, np. planetę Mars.

W zwalczeniu antagonistów pomocny się okaże szeroki wybór broni. Do dyspozycji grającego znajdą się m.in. strzelba, wyrzutnia rakiet, karabin plazmowy, piła mechaniczna, granatniki, sztylety, miotacze ognia, ciężkie działa, super-strzelba (Super Shotgun) z hakiem czy laserowa balista. Tak urozmaicony zestaw bezsprzecznie zapewni brak nudy!

Z drugiej strony na każdą broń z pociskami ma być nieco mniej amunicji, wobec tego do danego etapu rozgrywki należy podejść bardziej taktycznie i rozsądnie zagospodarować swoim wyposażeniem.

Doom Eternal – o mechanice oraz gameplayu

Doom Eternal, klasyczny przedstawiciel gatunku FPS (First Person Shooter) oparty został na silniku id Tech 7. Świat podziwiać będziemy z perspektywy pierwszoosobowej, a na Slayera czeka dwa razy więcej przeciwników niż w poprzedniej części serii. Poza samym strzelaniem w tej pełnej przemocy i agresji grze będzie można np. wspinać się po ścianach, wykonywać wślizgi czy huśtać się na drążkach, a ze względu na nowy system żyć w przypadku niepowodzenia nie zostaniemy cofnięci do ostatniego checkpointu, lecz do miejsca, w którym nas uśmiercono. Oczywiście w odnawianiu zdrowia nie zabraknie standardowych rozwiązań z dekady lat 90., czyli kolekcjonowania apteczek i flakoników.

W grze odnajdziemy powszechnie lubiany tryb multiplayer. Z gry wieloosobowej będziemy mogli skorzystać w trakcie singlowej kampanii Invasion (jest to jedna z dodatkowych opcji, których wprowadzenie zapowiedzieli autorzy jako formę rekompensaty za przesunięcie daty premiery), gdy jeden gracz kieruje Slayerem, pozostali zaś wcielają się w demony. Jest to tzw. Invasion Mode (tryb najazdu).

Rozważyć będzie można wybór innej opcji, czyli nowego trybu Battle Mode w Doom Eternal – przeznaczonego dla zaledwie trzech osób, z grona których jedna jest protagonistą, a pozostałe dwie przyjmują role potworów. Taka forma rozgrywki potrwa pięć rund. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gry w opcji przedsprzedaży to zyskamy dodatek Doom 64. Nie należy jednak spodziewać się obecności edytora SnapMap – znanego z Dooma sprzed blisko czterech lat. Rezygnacja z opcji tworzenia map wynika z intencji twórców na większym skupieniu się na innych, bardziej rozwijających serię projektach deweloperskich.

Wspomnieliśmy już o dwukrotnie większej liczbie antagonistów – ma to przełożenie nie tylko na dłuższą rozgrywkę. Szybsza będzie również sama potyczka. W pokonywaniu kolejnych (licznie nagromadzonych) demonów należy się wykazać odpowiednią dynamiką i zwinnością w poruszaniu się oraz posługiwaniu bronią. Twórcy zapowiedzieli także wyraźne udoskonalenie grafiki i samo zabijanie stanowić będzie jeszcze sugestywniejszą ociekającą krwią serię obrazów. Poza tym demony będą wybuchać, rozpuszczać się czy rozpadać na kawałki.

doom eternal

W Doom Eternal będziemy mogli grać w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę na Xbox One X oraz PlayStation 4 Pro. Ogólne napięcie wynikające z zażartej walki dodatkowo spotęguje ścieżka dźwiękowa autorstwa Micka Gordona – kompozytora, którego muzyczne efekty pracy znane są już z poprzedniego Dooma.

Na użytkowników czeka sporo filmowych przerywników, co może w kilku momentach nadać Doom Eternal charakteru gry przygodowej. Nie zabraknie także bohaterów pobocznych czy nawet zagadek logicznych, aczkolwiek wydaje się, że poza tymi nowościami i tak pod kątem fabularnym nie będzie to nad wyraz różniąca się rozgrywka w porównaniu do jej poprzedników.

Doom Eternal – wymagania sprzętowe

Dla użytkowników PC podajemy podstawową informację, czyli wymagania sprzętowe.

Minimalne

 • Proces – Intel Core i5-2500K 3.3 GHz lub AMD FX-6300 3.5 GHz
 • Pamięć RAM – 8 GB
 • Karta graficzna – 2 GB na karcie GeForce GTX 770 / 3 GB na karcie Radeon R9 280
 • System operacyjny – Windows 10 o architekturze 64-bitowej
 • Wolne miejsce na dysku twardym – (prawdopodobnie) ok. 55 GB

doom eternal

Zalecane

 • Proces – Intel Core i7-4770K 3.5 GHz lub AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • Pamięć RAM – 12 GB
 • Karta graficzna – 6 GB na karcie GeForce GTX 1060 / 4 GB na karcie Radeon RX 480 lub lepsza
 • System operacyjny – Windows 10 o architekturze 64-bitowej
 • Wolne miejsce na dysku twardym – (prawdopodobnie) ok. 55 GB

Doom Eternal – cena za grę, edycje specjalne

Osoby chętne do zmierzenia się z inwazją demonów będą miały do wyboru kilka opcji zakupu. Edycja standardowa kosztowała będzie w przypadku różnych platform 209 zł (PC) lub 229 zł (PlayStation 4 oraz Xbox One). W przypadku zakupu edycji standardowej w przedsprzedaży zamawiający otrzyma pakiet Rip and Tear, który zawiera:

 • cyfrową kopię DOOM 64,
 • skórkę DOOT Revenant,
 • poziom mistrzowski „Baza kultystów”,
 • wersję „Bazy kultystów” z kampanii z nowymi wyzwaniami i niespodziankami,
 • skórkę na strzelbę „Stare Dzieje”,
 • oryginalną strzelbę z DOOM-a do zwalczania inwazji demonów z DOOM Eternal.

doom eternal

Na Edycję Deluxe wydamy z kolei 319 zł (PC) lub 359 zł (PlayStation 4 oraz Xbox One). W jej skład wchodzą ponadto:

 • jednoroczną przepustkę – 2 dodatki do kampanii
 • demoniczną skórkę Slayera
 • zestaw klasycznych odgłosów broni

Najwięksi fani DOOM-a skierować mogą swój wzrok na najdroższą z najdroższych Edycję kolekcjonerską. 999 zł zapłacą za nią zarówno posiadacze PC, jak i konsol PlayStation 4 oraz Xbox One. Na co wydamy te pieniądze? To przede wszystkim pełnowymiarowa, możliwa do założenia replika hełmu Doom Slayera!

Ponadto w skład tej edycji wchodzą:

 • egzemplarz Doom Eternal Deluxe Edition w wyjątkowym metalowym pudełku,
 • prawdziwa kaseta magnetofonowa i kody do pobrania kopii oryginalnych ścieżek dźwiękowych Micka Gordona z Doom 2016 i Doom Eternal,
 • księga wiedzy Doom z grafikami autorstwa id Software,
 • litografia „The Gift of Argent Power” w formacie 11×17 cali,
 • jednoroczna przepustka – 2 dodatki do kampanii,
 • demoniczna skórka Slayera,
 • zestaw klasycznych odgłosów broni.

Wyczekujecie na marcową premierę Doom Eternal czy opóźnienia skutecznie zniechęciły was do kolejnej wersji kultowej strzelanki?

Grafika: Bethesda.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o