Warcraft 3: Reforged – premiera już 29 stycznia! Co wiemy na temat odświeżonej wersji klasyczka?

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 20.01.2020, 12:52 Aktualizacja: 20.01.2021, 12:51
W 2018 roku podczas BlizzConu zapowiedziano, że w 2019 roku świat otrzyma Warcraft 3: Reforged. Kilkanaście tygodni temu stało się jasne, że premiera jednak się opóźni. Czas wyczekiwania powoli dobiega końca i gra zadebiutuje na rynku 29. stycznia 2020 roku. W niniejszym artykule gromadzimy dotychczasowe informacje na jej temat.
premiera warcraft 3 reforged
19 Udostępnień

Warcraft 3: Reforged – stary klasyk w nowym wydaniu

Ileż to razy wracamy myślami do starych gier i rodzi się w nas chęć ponownego w nie zagrania. Wielu z nich przydałoby się jednak odświeżenie, pewne elementy stały się już archaiczne… Na szczęście są takie dzieła, do których powracają sami twórcy i proponują nam je w zremasterowanej wersji.

Tak jest w przypadku Warcraft 3: Reforged, czyli właściwie odrestaurowanego RTS-a Warcraft III: Reign of Chaos z 2002 roku oraz jego dodatku The Frozen Throne. Taką gratkę dla fanów tej serii przygotowało Blizzard Entertainment – studio tworzące i rozwijające markę Warcraft od 1994 roku, czyli momentu jej narodzin. Kilka miesięcy wcześniej mieliśmy do czynienia z odświeżoną premierą World of Warcraft Classic,

Warcraft 3: Reforged – kilka słów o fabule

Osoby, które miały już możliwość zagrania w Warcraft III, otrzymają szansę, aby ponownie odwiedzić krainę Azeroth, w której zmagania toczą cztery rasy – ludzie, orki, nieumarli oraz nocne elfy. Wiodącymi postaciami w opowieści będą książę Arthas Menethil oraz ork Thrall.

Na użytkowników czeka ponad 40 godzin fantastycznej rozgrywki, urozmaicanej przez cyklicznie pojawiające się zremasterowane sekwencje filmowe. Łącznie takich materiałów audiowizualnych, pełniących rolę przerywników, przygotowano aż na ponad cztery godziny! Użytkownik może się spodziewać ponad 60 misji, które rozgrywają się na kontynencie Kalimdoru, w Północnej Grani czy Lordaeroni.

Remaster pierwszorzędny, czyli grafika na najwyższym poziomie

Od premiery Warcraft III minęło blisko dwadzieścia lat. Nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo w tym czasie rozwinął się świat technologii. Pracownicy studia Blizzard Entertainment doskonale wiedzieli, że na zremasterowanie klasyka RTS-a musi nadejść odpowiedni moment i nie można się z tym pośpieszyć. Zmiany muszą być widoczne.

I wydaje się, że efekty, których namiastkę mogliśmy już podziwiać w rozmaitych materiałach promocyjnych, okażą się satysfakcjonujące. Twórcy gry podkreślali, że zależało im szczególnie na tym, aby dostosować grafikę do obecnie panujących standardów. Nie tylko toczone z rozmachem walki mają być atrakcyjne, lecz także pojedyncze detale – czy to w wyglądzie i ubiorze postaci, czy w poszczególnych sceneriach.

Zapowiedziano także rozgrywkę w rozdzielczości 4K i choć w naszym kraju nie do końca przerzucono się jeszcze z DVD na Blu-ray, to na pewno ogół świata będzie tą jakością zachwycony.

Remake, nie remaster, czyli jak traktować nowe dzieło Blizzard Entertainment?

Nie brakuje głosów, zgodnie z którymi w przypadku Warcraft 3: Reforged nie należy mówić o remasterze, lecz remake’u. Doszło bowiem do tak znaczących zmian. Twórcy gry na nowo odtworzyli każdy poszczególny element krajobrazu, danej konstrukcji budowlanej czy wizerunku bohatera ze znanych graczom doskonale Warcraft III: Reign of Chaos oraz The Frozen Throne. To od nowa przygotowane modele bohaterów, animacje czy ulepszony interfejs i Edytor Światów. I zdecydowanie nie jest to kreskówkowa wersja znana ze StarCraft: Cartooned!

Jak już wspomnieliśmy, pierwszy oficjalny komunikat o odświeżeniu Warcraft III pojawił się podczas BlizzConu 2018. Rok później mogliśmy już oglądać szczegółowe nagrania z gameplayami z różnych stron fanowskich. Trzy proponowane przez nas filmiki to łącznie aż około siedemdziesięciu minut materiału!

Warcraft 3: Reforged – co jeszcze oferuje zremasterowana edycja?

W kwestii aspektów dźwiękowych na pewno warto podkreślić uaktualniony, nagrany na nowo dubbing oraz poprawioną ścieżkę muzyczną. Soundtrack do gry trwa blisko dwie godziny i od kilku miesięcy jest już możliwy do przesłuchania:

Ponadto nie zabraknie opcji stworzenia własnej gry i będziemy mogli sięgnąć po także ulepszony Edytor Światów. Co istotne dla zwolenników zabawy wieloosobowej, tryb multiplayer w Warcraft III: Reforged będzie kompatybilny z oryginalną wersją tytułu. W efekcie umożliwi to posiadaczom obu produktów rozgrywanie ze sobą meczów.

A skoro wspólnym mianownikiem dla obu gier jest ten sam silnik, to kompatybilne będą także przygotowane w Edytorze Światów mapy. Twórcy uprzedzają jednak, że w trakcie konwersji mogą się pojawić niewielkie błędy.

Warcraft 3: Reforged – wymagania sprzętowe

Przed zdecydowaniem się na kupno Warcraft 3: Reforged warto sprawdzić wymagania sprzętowe odświeżonej wersji gry Blizzarda.

Minimalne wymagania dla systemów Windows

 • Procesor: Intel Pentium D lub AMD Athlon 64 X2
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: 256 MB na karcie NVIDIA GeForce 6800 lub na karcie ATI HD 3650 Pro
 • System operacyjny: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10
 • Rozdzielczość: 1280 x 720
 • Wolne miejsce na twardym dysku: 3 GB

premiera warcraft 3 reforged

Minimalne wymagania dla systemów Mac

 • Procesor: Dwurdzeniowy procesor Intel Core 2
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 8600M GT lub ATI Radeon HD 4850
 • System operacyjny: MacOS 10.12
 • Rozdzielczość: 1024 x 768
 • Wolne miejsce na twardym dysku: 3 GB

Warcraft 3: Reforged – ceny i edycja specjalna

Grę można nabyć przez oficjalną stronę sklepu Blizzard Entertainment. Koszt standardowej wersji wynosi 29,99 euro.

Ponadto istnieje możliwość kupna edycji specjalnej – Warcraft 3: Reforged Spoils of War Edition za 39,99 euro.

premiera warcraft 3 reforged

Oprócz podstawowej wersji gry zawiera on szereg dodatków, również tych związanych z innymi grami Blizzarda. Nabywca Spoils of War Edition otrzyma bowiem:

 • rewers „Trzecia wojna” w Hearthstone,
 • wierzchowca: Wóz z mięsem (Meat Wagon) w World of Warcraft,
 • legendarnych bohaterów w Heroes of the Storm: Jainę, Thralla, Anub’araka i Tyrande,
 • zwierzaka Mal’Ganis w Diablo III,
 • skórki interfejsu z motywami Przymierza, Hordy, Strażniczek oraz Plagi w StarCraft II,
 • skórkę interfejsu Spoils of War w StarCraft Remastered,
 • cztery animowane graffiti i pięć portretów gracza w Overwatch.

Grafika: Blizzard.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments