Gearbox przejęte przez Embracer Group. Twórcy Borderlands częścią szwedzkiego molocha

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 3.02.2021, 10:34 Aktualizacja: 3.02.2021, 10:34
Deweloperzy odpowiedzialni za serię Borderlands mają nowych właścicieli. Dziś rano Embracer Group, spółka skupiającą wokół siebie THQ Nordic czy Koch Media, poinformowała o przejęciu Gearbox Software. Według ustaleń Randy Pitchford, dotychczasowe szef studia, ma pozostać na swoim stanowisku. Kwota transakcji wyniosła 363 miliona dolarów.
borderlands 3 za darmo
0 Udostępnień

Nowy właściciel, te same zasady

Szwedzka grupa Embracer coraz śmielej poczynia sobie w branży elektronicznej rozrywki i po listopadowym zakupie 13 studiów (w tym polskiego Flying Wild Hog) przyszła pora na kolejne przejęcia. Tym razem dotyczą one znacznie bardziej utytułowanego dewelopera, który na rynku działa od ponad 20 lat. Gearbox Software od dziś jest częścią skandynawskiego molocha, o czym poinformowano w specjalnym komunikacie dla inwestorów. To już siódma grupa operacyjna Embracera – twórcy Borderlands, Brothers in Arms czy niedawno wyłączonego Battleborna, dołączyli do THQ Nordic, Koch Media/Deep Silver, Coffee Stain, Amplifier Game Invest, Saber Interactive i DECA Games.

Zgodnie z ustaleniami Randy Pitchford, dotychczasowy szef studia, które zatrudnia aż 550 osób, dalej będzie zajmował swoje stanowisko, a Gearbox ma zachować niezależność w kwestii tworzenia kolejnych produkcji. Pitchford rzecz jasna jest zadowolony z transakcji i z nadzieją patrzy w przyszłość:

Wizja Larsa (Larsa Wingeforsa, CEO Embracer Group – dop. red.) – dotycząca Embracera jako sojuszniczej grupy partnerskiej zaangażowanej w podsycanie i przyspieszanie ambicji szeregu zdecentralizowanych, odnoszących sukcesy przedsiębiorstw, przy jednoczesnym zwiększaniu zbiorowej wartości i korzyści wynikających z dywersyfikacji w całej grupie – jest najbardziej błyskotliwą strategią i projektem dla krótkich, średnich, i długofalowy sukces w tej branży, z jakim kiedykolwiek się spotkałem w ciągu moich 30 lat w tej branży.

Kwota transakcji robi wrażenie

Przy okazji ogłoszenia podana została również kwota, jaką Embracer musiał wyłożyć, by doszło do fuzji – pierwsza transza to 363 miliony dolarów, z czego połowa została wypłacona w gotówce, a reszta to akcje szwedzkiej spółki. Jeśli natomiast Gearbox osiągnie “uzgodnione cele finansowe i operacyjne w kolejnych sześciu latach”, to Embracer będzie musiał wyłożyć dodatkowy miliard dolarów. Tym samym to największa transakcja, jakiej dokonał skandynawski moloch.

Aktualnie Gearbox skupia się bardziej na wydawaniu niż tworzeniu gier – wypuszczone w zeszłym roku GodFall to właśnie efekt współpracy Gearboxu i początkującego Counterplay Games. Aczkolwiek warto pamiętać, że na podstawie wspomnianych już Borderlandsów powstaje film, gdzie główną rolę (Rolanda z pierwszej części serii) zagra Kevin Hart.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments