Nintendo Switch vs Nintendo Switch Lite – porównanie

Piotr Kurian Sprzęt Publikacja: 22.02.2020, 9:00 Aktualizacja: 22.02.2020, 9:00
Nintendo wypuściło swoją hybrydową konsolę na rynek w marcu 2017 roku, która od początku sprzedawała się w świetnym tempie, wyprzedzając nawet konkurencyjne PS4 i Xbox One. Switch cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem, że w 2019 r. Japończycy podjęli decyzję o wypuszczeniu odświeżonej wersji z wydajniejszym procesorem i “odchudzoną” wersję Lite.
23 Udostępnień

Porównujemy Nintendo Switch i Switch Lite!

Na całym świecie Nintendo Switch posiada już 37 milionów sprzedanych jednostek. Dodatkowo w Europie sprzedaż przenośnych konsol cały czas wzrasta. Jeśli i wy chcecie dołączyć do grona posiadaczy konsoli Switch, to pewnie zastanawiacie się, jaką wersję kupić. Porównaliśmy więc dla was wersję Nintendo Switch ze Switch Lite.

Na czym zaoszczędzono projektując wersję Lite?

Największą i najważniejszą różnicą jest kompatybilność ze stacją dokującą. Lite nie obsługuje trybu TV ani trybu stołowego. Jest to konsola wyłącznie przenośna co praktycznie pozbawia ją tytułu “Switch”.

Odchudzona wersja Switcha przychodzi w zestawie jedynie z kablem do ładowania, nie posiada odłączanych Joy-Con ani nóżki pozwalającej postawić konsolę w celu grania w trybie stołowym.

Zauważalną różnicą będzie oczywiście sam rozmiar, standardowy Switch (z podłączonymi kontrolerami Joy-Con) ma wymiary 239 x 102 x 13,9 mm i waży 398 g. Switch Lite to 208 x 91,1 x 13,9 mm przy 275 g wagi. Różnica ta wpływa na pewno na wygodę ale jak wiemy Nintendo Switch samo w sobie do najwygodniejszych urządzeń nie należy i tu z pomocą przychodzą nam gripy, dzięki nim niewygoda jak i różnica prawie znika.

Różnice czysto techniczne

Lite jako konsola mniejsza ma także mniejszy ekran, standardowe 6,2 cala zostało zmniejszone do 5,5, na szczęście rozdzielczość nie uległa zmianie w obu przypadkach to 1280×720 pikseli. Daje to większą gęstość pikseli, ale nie pomaga w grach z dużą ilością tekstu.

W pierwszym Switchu głośniki umieszczone są z przodu konsoli w odróżnienia od jej następcy gdzie dźwięk dochodzi z dołu urządzenia. W cichym pomieszczeniu różnica jest znikoma, lecz w głośniejszych miejscach Lite nie radzi sobie tak dobrze.

Inne rozłożenie głośników pozwala nam oprzeć standardową konsolę na stole czy przednim siedzeniu w samochodzie bez strat głośności.Lite pozbawione jest kilku funkcji takich jak HD rumble, IR Motion Camera czy sensora światła odpowiadającego za automatyczną jasność ekranu. Mniejsza wersja konsoli traci nie tylko HD rumble ale wibracje w ogóle co może zmienić nasze odczucia w trakcie gry.

Te dwie konsole nie mogą być przecież zupełnie różne, co je łączy?

Obie wersje Nintendo Switch są zaopatrzone w 32 GB wbudowanej pamięci i obsługują karty micro SD do 2GB. Nie zabrakło w nich słuchawkowego wejścia mini jack 3,5mm ani Usb-C do ładowania.

Żywotność baterii Lite pozwala nam na od 3 do 7 godzin nieprzerwanej rozgrywki i w porównaniu z pełnoprawnym Switchem, wypada lekko lepiej niż jego wersja z 2017 r., ale gorzej niż ta z 2019 r. gdzie nowy procesor daje nam od 4,5 do 9 godzin zabawy.

Powodem pozbawienia Lite wszystkich tych funkcji jest cena niższa o ⅓. Amerykańska cena klasycznego Switcha to 300, a Lite to 200 dolarów. W Polsce ta cena to odpowiednio ok. 1400 zł i 900 zł.

Słowem podsumowania

Nintendo Switch było stworzone w celu połączenia konsoli domowej i przenośnej. Wersja Lite będąca konsolą jedynie mobilną jest skierowana do osób posiadających inną konsolę w domu lub tych z mniejszym budżetem. W każdym innym przypadku pierwotna wersja Switcha sprawdza się po prostu lepiej.

Niezależnie od tego, jaką wersję Switcha posiadacie, warto sprawdzić, czy mieliście do czynienia z najlepszymi tytułami z naszej listy top 10 na Switcha!

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments