Philips 276E8V E-line – recenzja monitora 4K

Stanisław Odoj Sprzęt Publikacja: 11.12.2019, 15:00 Aktualizacja: 11.12.2020, 17:29
Jeszcze rok temu monitory komputerowe o rozdzielczości 4K były relatywnie drogim sprzętem, przeznaczonym raczej dla entuzjastów niż przeciętnego użytkownika. Obecnie monitory takie jak Philips 276E8V, który przyjechał do naszej redakcji na testy, można dostać w cenie już około 1000 zł. Zobacz, co warto wiedzieć na jego temat przed zakupem!
276E8VJSB philips recenzja
8 Udostępnień

Test monitora Philips 276E8V

Philips 276E8V to podstawowy monitor z rozdzielczością 4K. Nie posiada szczególnych funkcji dodatkowych, takich jak wbudowany głośnik, HDR czy freesync. Nie zachwyca też jego częstotliwość odświeżania, która w trybie 3840×2160 wynosi standardowe 60hz. Stworzono go z myślą o jednym parametrze – maksymalnej rozdzielczości przy możliwie niskiej cenie.

Rozmiar 27 cali jest znaczny, choć można argumentować, że przy niższym rozmiarze stosowanie tak wysokiej rozdzielczości nie ma większego sensu i monitor 1440p byłby w pełni wystarczający. Odzwierciedla to oferta sklepów, które właściwie nie oferują monitorów 4K w mniejszych rozmiarach.

Choć nie zawsze większy to lepszy i raczej nie będziemy przeglądać internetu czy pracować na monitorze o rozmiarze 50 cali, to naszym zdaniem 27 cali jest całkiem zadowalającym rozmiarem i umożliwia np. pracę na dwóch włączonych programach jednocześnie w komfortowych warunkach. Przy takiej wielkości obrazu widoczne też stają się mankamenty rozdzielczości 1080p – obraz z tak małą liczbą pikseli nie jest wystarczająco ostry, jak na mniejszych urządzeniach.

Jest to widoczne również podczas wyświetlania treści w niższej rozdzielczości na tym monitorze. Niedostosowane do nowej technologii są niektóre strony internetowe, sporo starszych programów, a nawet elementy najnowszego Windowsa 10. Również wyświetlanie treści na YouTube w 1080p nie jest satysfakcjonującym doświadczeniem. Ciężko jest to jednak uznać za wadę technologii 4K – to reszta świata nie nadąża za producentami ekranów.

Cechy monitora 4K

Ostrość obrazu jest, jak przystało na monitor 4K, doskonała. Pozostałe parametry obrazu są natomiast standardowe dla technologii IPS (typu matrycy użytej w tym sprzęcie). Philips 276E8V zapewnia dobre odwzorowanie kolorów, a nawet bardzo dobre przy użyciu opcji sRGB. Również jasność, kąt widzenia (deklarowane przez producenta 178°) czy temperatura bieli pozostają na doskonałym poziomie.

Z drugiej strony nie jest to monitor dedykowany dla graczy czy do oglądania filmów, choć sprawdzi się również w tych rolach. Jeśli jesteś graczem, to raczej zdecyduj się na monitor 1440p w podobnej cenie, który zapewni wyższą częstotliwość odświeżania (a więc możliwość wyświetlenia większej liczby klatek na sekundę) i freesync, a jeśli lubisz oglądać filmy lub zdjęcia, to poszukaj monitora z funkcją HDR. Funkcjonalność 4K i tak nie jest na razie istotna dla większości graczy, gdyż uruchomienie najnowszych gier w tej rozdzielczości i 60 FPS jest możliwe jedynie na najbardziej wydajnych kartach graficznych z najwyższej półki. Gracze nie mogą jednak narzekać na szybkość reakcji monitora, która wynosi całkowicie wystarczające 5 ms.

Design tego Philipsa może się podobać. Ramki monitora są ultracienkie, a on sam stoi na stylowej, zaokrąglonej nóżce. Istnieje możliwość regulacji odchylenia ekranu w pionie, dzięki czemu pracując przy tym monitorze można siedzieć naprawdę wysoko. Z drugiej strony brakuje regulacji położenia ekranu w poziomie.

Monitor 276E8V – dodatkowe opcje

Ten monitor oferuje kilka ciekawych opcji dla zaawansowanych użytkowników, które nie są domyślnie włączone, choć dają naszym zdaniem zauważalne i pozytywne efekty na jakość obrazu. Są to:

  • Smart Response – zmniejsza smużenie obrazu. Najlepsze efekty daje ustawienie faster.
  • sRGB (w zakładce kolor) – symulacja rozszerzonej palety barw z 16,8 mln do ponad miliarda. Poprawia nasycenie kolorów i ich zakres. Szkoda, że ta opcja jest dostępna jedynie przy jednoczesnym ustawieniu wysokiej jasności.
  • Tryb LowBlue – dla osób pracujących w nocy albo pracujących wyjątkowo długo przed ekranem komputera. Niebieskie światło męczy oczy, przez co zalecane jest ograniczenie go. W zamian oczywiście dostaniemy mniej realistyczne odwzorowanie kolorów

Ustawienia to kwestia indywidualnych preferencji, ale Zagrano.pl najbardziej odpowiadało ustawienie stosunkowo niskiego kontrastu i przeciętną ostrość obrazu. Ciekawą możliwością tego sprzętu jest multiview, czyli podłączenie kilku źródeł obrazu na raz. Na jednym ekranie można korzystać wtedy z kilku urządzeń jednocześnie!

Niestety, przy okazji wymieniania ciekawych i przydatnych opcji w tej linii Philipsa należy skrytykować niezbyt udane sterowanie w menu. Zmieniając dane parametry, na przykład jasność, musimy poruszać gałką sterowania do góry i w dół zamiast na boki. To zdecydowanie nieintuicyjne rozwiązanie.

Recenzja Philips 276E8VJSB – podsumowanie

Ciężko jest znaleźć lepszy monitor 4K w takim przedziale cenowym (około 1000 zł), dlatego jeśli szukasz dokładnie takiego produktu to wybór jest prosty. Jeśli ten Philips posiada jakieś wady, to wynikają one z ograniczeń w tym segmencie rynku, czyli niska częstotliwość matrycy, brak HDR czy freesync. Wszystkich tych opcji w połączeniu z 4K na razie nie da się po prostu kupić w zbliżonych do tysiąca złotych cenie.

Inną kwestią jest, czy faktycznie monitor 4K jest tym, czego szuka większość użytkowników. Inne potrzeby w tym zakresie cen będą mieć choćby gracze. Nie wszystkim też musi podobać się duży rozmiar ekranu. Oczywistym jest jednak, że technologia 4K przez swoją widoczną nagim okiem przewagę w jakości obrazu i coraz niższe ceny sprzętu obsługującego ją, prędzej czy później stanie się standardem na rynku.

Philips E-line 276E8VJSB/00 – parametry techniczne

Podstawowe parametry:

  • przekątna 27 cali
  • rozdzielczość nominalna 3840 x 2160 (4K Ultra HD) piksele
  • rodzaj matrycy IPS
  • format obrazu 16:9
  • rodzaj podświetlenia LED
  • obszar aktywny 597 x 336 mm
  • wielkość plamki 0 155 mm
  • częstotliwość odświeżania 60hz

Opcje dodatkowe:

  • redukcja migotania
  • filtr światła niebieskiego
  • sRGB
  • Multiview
  • Smart Response

Złącza:

  • 1 x DisplayPort
  • 2 x HDMI
  • wyjście audio

Matryca:

  • kontrast 1000:1 (dynamiczny 20M:1)
  • jasność 350 cd/m²
  • czas reakcji plamki 5 ms
  • kąt widzenia pion 178 °
  • kąt widzenia poziom 178 °
  • liczba wyświetlanych kolorów 8 bit / 10 bit (z ditheringiem)

Inne dane:

  • waga 4.84 kg
  • gwarancja producenta: 36 miesięcy
Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Assasin
Assasin
4 lat temu

Mam telewizor Philipsa z 4K/HDR i idealnie nadaje się do grania na PS4. Gram na najwyższych detalach gra nie gubi klatek. Jakość jest o wiele lepsza niż na zwykłym telewizorze bez funkcji HDR.