Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX [ZAPOWIEDŹ]

Michał Wieczorek Aktualności o grach Publikacja: 24.02.2020, 9:03 Aktualizacja: 24.02.2021, 9:03
Nintendo od dłuższego czasu lubi wydawać na swoją aktualną konsolę gry z dopiskiem „Deluxe” lub „DX”. Mowa tutaj o portach i remake'ach z poprzednich swoich sprzętów. Zaczęło się od Mario Kart 8 z Wii U, a teraz pora na kolejną grę w uniwersum kieszonkowych pociech. Premiera Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX już niebawem!
pokemon mystery dungeon rescue team dx zapowiedz
10 Udostępnień

Rescue Team DX to remake gry z Game Boya i Nintendo DS

Rescue Team DX to odświeżone podejście do gry, która zapoczątkowała serię spin-offów, wychodząc w 2005 roku w Japonii na Game Boy Advance (podtytuł Red Rescue Team) oraz Nintendo DS (podtytuł Blue Rescue Team). I w tym przypadku studiem odpowiedzialnym za produkcję kolejnej odsłony serii jest japoński Spike Chunsoft. Oby w tym przypadku nie był to tylko odgrzewany kotlet, a pełnoprawny port z dodatkową zawartością na najnowszą rodzinę konsol Nintendo.

pokemon mystery dungeon rescue team dx zapowiedz

Seria była na tyle popularna, by doczekała się kolejnych odsłon, porzucając już Game Boya. Była dostępna na każdej kolejnej odsłonie konsol Nintendo w różnych formach (w przypadku odsłony na Wii jedynie w edycji cyfrowej przez WiiWare, natomiast na Wii U w ramach Virtual Console), dodając przy tym kolejne znane nam twarze z kolejnych generacji.

W chwili aktualnej całkowita sprzedaż serii liczy 13 milionów sztuk. Choć w porównaniu z głównymi grami związanymi z marką nie jest to liczba oszałamiająca (sprzedaż samego Pokemon Sword and Shield wyniosła 6 milionów egzemplarzy w pierwszym tygodniu na rynku), na pewno jest dobrym wynikiem, zważywszy na fakt, że jest to seria poboczna. Dodatkowo warto zaznaczyć, że na na przestrzeni lat ukazały się mangi oraz parę animowanych odcinków specjalnych związanych z serią Mystery Dungeons.

To nie jest standardowa opowieść o Pokemonach

Znaczącą różnicą jest to, że w tej grze nie zobaczymy ani grama trenera Pokemon. Zapytacie w takim razie w kogo się wcielamy? No właśnie… w Pokemona. Z tego też powodu naszym celem nie jest już zostanie mistrzem Pokemon jak w przypadku niedawno wydanego Pokemon Sword and Shield, lecz ratowanie naszych stworkowych pobratymców z tytułowych Mystery Dungeons.

Budzimy się w ciele Pokemona w świecie, gdzie nie uświadczymy ani jednego człowieka. Odnajduje nas nasz przyszły kompan, a chwilę później zjawia się stworek potrzebujący pomocy. Nie zastanawiając się kompletnie nad okolicznościami zaistniałej sytuacji, wyruszamy, by uratować zagrożone stworzonko.

W realiach Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX z niewyjaśnionego powodu panoszy się wiele zagrożeń, stąd właśnie potrzeba specjalnej drużyny na specjalne okazje ratownicze. Czasem zadania trafią do nas same, czasem otrzymamy je od kuriera Pellipera, a czasem będziemy musieli je zgarnąć z tablicy ogłoszeń niczym Wiedźmin Geralt.

Przygotuj się na turowe walki w lochach

W Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX odnajdziemy sporo mechanik zaczerpniętych z core’owych odsłon, jednakże daleko im do nich. Sama gra polega na przechodzeniu tak zwanych „mystery dungeons” za pomocą walk turowych. Nasze tajemnicze lochy rzeczywiście przechodzimy poprzez eksplorację oraz walkę turową, jednakże walki są szybkie i jesteśmy w stanie kontrolować tylko jednego stworka naraz. Ma też znaczenie gdzie i jak daleko w danej chwili znajduje się nasza postać.

Choć seria ta ma naprawdę sporo wspólnego z głównymi odsłonami, to jest to zupełnie inny rodzaj turowej gry RPG. Dynamika rozgrywki jest zupełnie inna, co dla niektórych może być powiewem świeżości, a dla niektórych powodem, który zniechęci do zakupu. Naszym najczęstszym zadaniem jest uratowanie poszczególnych pokemonów we wspomnianych lokacjach z pomocą naszego bohatera i zebranej drużyny.

pokemon mystery dungeon rescue team dx zapowiedz

Zawsze mówiłem, że „wybór pierwszego Pokemona jest najtrudniejszą decyzją w życiu”, aczkolwiek kiedy mówię o tym w kontekście Mystery Dungeons, jest to jeszcze trudniejsze, bo nie do końca my decydujemy o naszym starterze. Na początku gry wypełniamy krótką ankietę i na jej podstawie wcielamy się w jednego z szesnastu pokemonów, następnie z trochę mniejszej puli wybieramy naszego partnera, i w ten sposób rozpoczynamy naszą przygodę.

W zasadzie każda główna mechanika w Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX jest na swój sposób zmieniona względem głównej serii. Nadmienię, że nie każdemu może przypaść system ekwipunku czy odkładania pieniędzy do banku. Jednakże są to po prostu wymagane utrudnienia, żeby nie było za łatwo.

Kiedy premiera Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX?

Trailer omawianej gry zadebiutował podczas Pokemon Direct 9. stycznia 2020 roku, a sama gra będzie dostępna już 6. marca 2020. Jeżeli jesteście zainteresowani przetestowaniem najbliższej odsłony, demo Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX można już pobrać z eShopu na konsoli Nintendo Switch.

pokemon mystery dungeon rescue team dx zapowiedz

Osobiście nigdy nie byłem fanem tej serii pobocznej, jednakże po przejściu wersji demonstracyjnej jestem w stanie stwierdzić, że tytuł mnie zainteresował i nie zdziwię się, jeśli w niedalekiej przyszłości zagości na mojej półce. Bardzo spodobała mi się ścieżka dźwiękowa wraz z oprawą graficzną. Ta gra to odmiana względem tego, z czym zawsze kojarzyłem markę Pocket Monsters. Jedyne moje obawy to mechaniki utrudniające, jednakże jestem w stanie się do nich przekonać.

Grafika: Nintendo.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments