Powstanie Warszawskie dzięki grze WARSAW znane na całym świecie

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 31.07.2019, 15:14 Aktualizacja: 31.07.2020, 15:14
Media takie jak Sueddeutsche Zeitung, Gamespot czy IGN pisały już o grze WARSAW, która w interaktywnej formie odtworzy grozę Powstania Warszawskiego. Dzięki produkcji o wielkim zrywie napisano za granicą w niemal czterystu publikacjach. Jutro obchodzimy 75. rocznicę jego wybuchu.
powstanie warszawskie w grze warsaw
8 Udostępnień

Powstanie Warszawskie obce zachodnim podręcznikom historii

– Jest bardzo duża szansa, że nigdy nie słyszeliście o Powstaniu Warszawskim. Prawdopodobnie dlatego, że ono nie pasuje do opowieści lansowanej przez zachodnie podręczniki szkolne dotyczące okresu II wojny światowej, mówiącej o zwycięstwie wbrew wszelkim przeszkodom. (…) Po 63 dniach walk w całym mieście powstańcy przegrali, co najmniej 150 000 cywilów zostało zabitych, a miasto w odwecie zrównano z ziemią – pisał przed tygodniem anglojęzyczny IGN.

Za przybliżenie zachodnim graczom grozy dwumiesięcznego powstania, o którym nie przeczytają w swoich podręcznikach historii, odpowiada produkcja warszawskiego studia deweloperskiego Pixelated Milk, tworzona na zlecenie firmy Gaming Company, odpowiedzialnej za koncepcję i promocję tytułu.

– – Kiedy zaczynaliśmy pracę nad WARSAW, chcieliśmy, żeby była to po prostu jak najlepsza gra w swoim gatunku, taka, w którą każdy z nas chciałby zagrać – powiedział mediom Krzysztof Papliński z Gaming Company.  Chcieliśmy jednak, by nasz produkt poza świetną warstwą rozgrywki opowiadał również ciekawą i ważną historię, więc nasz wybór padł na Powstanie Warszawskie. To temat, który dotąd był w tym medium praktycznie niewykorzystany, a jeśli ktoś po niego sięgał, to efekt bywał daleki od ideału – uzupełnił.

Premiera WARSAW już we wrześniu na PC. Co to za gra?

Jak informowaliśmy w tekście o dacie premiery WARSAW, polska gra o Powstaniu Warszawskim ukaże się 4 września 2019 roku. Niestety, jak na razie jest to termin mówiący wyłącznie o wersji PC. Bohaterami produkcji nie będą konkretni powstańcy, lecz postaci wzorowane na uniwersalnych losach osób biorących udział w powstaniu, ze wszystkimi ich cechami oraz przeżyciami.

powstanie warszawskie w grze warsaw

Jednym z celów stawianych sobie przez twórców taktycznego RPG-a z elementami strategii jest nieocenianie tego tragicznego wydarzenia oraz wierność realiom historycznym. Z tego względu wśród konsultantów biorących udział w pracach nad produkcją znaleźli się liczni historycy.

Oprawa graficzna gry jest wprawdzie rysunkowa, jednak Sueddeutsche Zeitung zwracał uwagę na konfrontowanie niemieckich graczy z obrazami jak najbardziej realnymi. – Celem WARSAW jest przedstawienie polskiej perspektywy na drugą wojnę światową i jak najbardziej realistyczny opór przeciwko nazistom – pisali dziennikarze niemieckiej gazety, podkreślając obecność w grze swastyk, co przez lata było w tym kraju zakazane.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments