Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt od Waneko [RECENZJA SERII]
Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt – fabuła i bohaterowie
Pierwszy tom tej historii wyszedł pod koniec listopada 2018 roku, a ostatni na początku czerwca 2019. To krótka, czterotomowa opowieść o siedmiu młodych mężczyznach uwięzionych w mitycznym tysiącletnim labiryncie. Zostali tam pozostawieni, aby podczas spokojnych obrad zadecydować, kto zostanie przyszłym cesarzem. Niestety coś poszło nie tak i zamiast spokojnej dyskusji bohaterowie otrzymują szaleńczą ucieczkę przez zalewany wodą i krwią labirynt. Trupy pojawiają się już na pierwszych stronach historii i wbrew delikatnej kresce, sugerującej lekką historię dla pań (jak to niektórzy określają), mamy dobrą opowieść o moralnych dylematach i walce z żywiołami… oraz samym sobą.
W tysiącletnim labiryncie znajdują się popularni w całym cesarstwie młodzi mężczyźni, czyli Lawrence Ackroyd – mistrz sztuk walki, Titus Ram – znany złodziej, najlepszy w swoim fachu, Messiah Reed – słynny detektyw, Gideon Redfield – aktywista, Amadeus Frockhart – matematyczny geniusz, a także August Morgan – dziedzic najbogatszego rodu kupieckiego, Yuan Juno – główny bohater, który okazuje się być kimś niezwykle ważnym oraz Zan Audubon – niewidomy pieśniarz, bardzo wrażliwy na sztukę, którego jedynymi towarzyszami przez długie lata były tylko ptaki. Dzięki temu nauczył się on wyjątkowej wrażliwości na ich śpiew i sprawia wrażenie, jakby potrafił zrozumieć, co mówią.
Warto zatrzymać się przy tej postaci, bo zarówno jej nazwisko, jak i zamiłowanie do ptaków wyraźnie wskazują na Johna Jamesa Audubona. Był on żyjącym w XIX w. przyrodnikiem, który postanowił skatalogować i narysować wszystkie gatunki ptaków Ameryki Północnej. Niedawno miał premierę komiks opowiadający o Audubonie (Na skrzydłach świata). Nie wiem, czy twórcy rzeczywiście wzięli sobie prawdziwego Audubona za pierwowzór, ale historia Zana i przedstawienie tej postaci raczej na to wskazują.
Intryga goni intrygę, ale co z zakończeniem?
W serii Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt nie znajdziecie wątków romansowych. Co prawda okładki mogą to sugerować, ale twórcy postawili na akcję i podkręcanie klimatu tajemnicy. Świetnie im to wychodzi, a ewentualne akcje miłosne mogłyby popsuć cały misterny plan opowieści. Mamy tu kilka intryg wplecionych w jedną wielką zagadkę, zamach na cesarskiego potomka, aktywne działanie różnych partii politycznych i zwykłych chłopaków, którzy w trudnych warunkach po prostu zakumplowali się ze sobą. Słowem – dobry miks narysowany piękną kreską. Najważniejsze, że Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt- cała seria – nie poszła w stronę tandety i pompatyczności, choć miejscami miała spadki jakości w tej kwestii. Ale skoro mamy wielki mityczny labirynt, przestrzeganie starych obyczajów i etykiety, to w sumie padanie przed kimś na kolana i przysięganie mu swojego oddania nie powinno razić. Taki klimat.
Niestety zakończenie serii wydaje się być na siłę przedłużone. Opowieść (mały spoiler) nie kończy się w momencie, w którym wszystkie osoby wychodzą z labiryntu. Intryga kręci się dalej, ale odniosłam wrażenie, że nie siłą rozpędu, a usilną próbą zapełnienia kilkunastu pozostałych stron.
Mimo tego warto sięgnąć po tę serię. Nie bójcie się, nie jest to historia dla pań. Panom też się spodoba 🙂
Gatunek/tematyka: akcja, dramat, fantasy, tajemnica, bishounen
Autor: Haruno Atori, Yu Aikawa
Data wydania:
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Cykl: Siedmiu Książąt i Tysiącletni Labirynt (seria zakończona)
Wydawca: Waneko