Sony i pozew zbiorowy. Przyczyną dryfujące analogi w padzie DualSense

Bartosz Witoszka Sprzęt Publikacja: 16.02.2021, 11:41 Aktualizacja: 16.02.2022, 11:41
Wygląda na to, że posiadacze PlayStation 5 mierzą się z podobnym problemem, co użytkownicy Switcha. Choć obie konsole są od siebie diametralnie różne, to mają jedną wspólną wadę – dryfujące gałki analogowe. Do sądu w Nowym Jorku wpłynął pierwszy pozew zbiorowy przeciwko w sprawie wadliwych padów DualSense. Pełnomocnikiem powodów w tej sprawie jest kancelaria prawna Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith LLP.
dual sense - pad do ps5 to ewolucja czy rewolucja?
0 Udostępnień

Pady do PS5 i Switcha mają podobny problem

W zeszłym tygodniu Internet obiegła informacja, że kancelaria prawna Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith LLP bada sprawę wadliwych padów do PlayStation 5. Chodzi o tzw. dryfujące gałki analogowe, które dobrze znane są posiadaczom Switcha – tam analogi w Joy-Conach zacinają się na jednym konkretnym kierunku, przez co konsola odczytuje to jako ruch użytkownika. Postać lub kamera zaczynają wtedy – mówiąc kolokwialnie – wariować, co uniemożliwia rozgrywkę. Wspomniana kancelaria już wcześniej przyglądała się kwestii wadliwych kontrolerów Switchy, reprezentując poszkodowanych graczy w procesach przeciwko Nintendo.

Wygląda na to, że prawnicy z Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith LLP postanowili wziąć pod lupę sprawę padów DualSense, ponieważ do sądu w południowym okręgu Nowego Jorku wpłynął pozew przeciwko Sony. Powodem w sprawie jest Lmarc Turner, ale inni gracze, którzy natknęli się na ten problem, mogą dołączyć się do pozwu, wypełniając formularz na stronie kancelarii.

dual sense - nowy pad do ps5 to nowy desing

Reklamacja i informowanie o wadzie

W pozwie (via GamesIndustry.biz) zwrócono uwagę nie tylko na brak informowania konsumentów o możliwym wystąpieniu wady – zdaniem kancelarii mogło to być działanie celowe, co będzie jednak ciężko udowodnić przed sądem, głównie ze względu na brak dostatecznej dokumentacji odnośnie do intencjonalności. Z podobnym problemem mierzą się również kancelarie prawne, które pozwały CD Projekt w związku z celowym ukrywaniem prawdziwego stanu Cyberpunk 2077 na konsolach poprzedniej generacji, o czym więcej można poczytać w dedykowanym odcinku podcastu “Polska w grze”.

Wracając jednak do sprawy padów – w pozwie podkreślono również, że część użytkowników próbowała zgłaszać usterkę za sprawą formularzy internetowych, ale nie doczekały się one stosownej odpowiedzi. Proces gwarancyjny również miał się wydłużać, co – zdaniem prawników – wymaga stosownego zadośćuczynienia pieniężnego.

Sony nie odniosło się publicznie do zarzutów. Jeśli pojawi się nowy aspekt w tej sprawie, z pewnością wrócimy do dryfujących analogów w padzie DualSense.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments