Stan Lee żegnany po śmierci przez świat komiksu

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 13.11.2018, 5:03 Aktualizacja: 6.03.2020, 14:53
Smutne wieści dotarły do nas wczorajszego wieczora ze Stanów Zjednoczonych. W wieku 95 lat zmarł Stan Lee, współzałożyciel Marvela i twórca współczesnego komiksu w znanej nam formie. O jego problemach ze zdrowiem było wiadomo od jakiegoś czasu, choć dokładna przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.
stan lee
13 Udostępnień

Ciężko policzyć zasługi Stana Lee dla świata komiksu

Twórca urodzony w ostatnich dniach grudnia 1922 r. jako Stanley Martin Lieber stworzył podwaliny pod świat komiksów, który wydaje nam się najnaturalniejszy w świecie. Jako współzałożyciel i długoletni pracownik Marvel Comics uczynił z oddziału wydawnictwa potężne imperium multimedialne. To on jako pierwszy wprowadził do komiksowego gatunku postaci z krwi i kości, tworząc z Jackiem Kirby bohaterów Fantastycznej Czwórki.

stan lee

Od końca lat pięćdziesiątych udało mu się wykreować całą plejadę bohaterów popularnych po dziś dzień. Spider-Man, Daredevil, X-Mani, Hulk, Iron Man, Thor, Black Panther… O żadnym z tych herosów nie byłoby mowy, gdyby nie kreatywny geniusz Stana Lee. Listę najbardziej zaszczytnych nagród, w które obfitowała jego kariera, otwiera amerykański Narodowy Medal Sztuki.

Stan Lee żegnany jest przez cały świat komiksu

O tym, że Stan Lee umarł, amerykańskie media poinformowały wieczorem 12 listopada. Dzień wcześniej zdążył za pośrednictwem Twittera złożyć życzenia wszystkim amerykańskim weteranom, przypominając jednocześnie, że sam służył w czasie II wojny światowej jako „dramaturg”, piszący scenariusze filmów propagandowych oraz instruktażowych.

stan lee

Stan Lee odszedł w poniedziałkowy wieczór czasu polskiego w szpitalu Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Przewieziony został tam w ciężkim stanie z domu. W ciągu kilku ostatnich lat zmagał się z zapaleniem płuc i gwałtownym pogorszeniem wzroku, a od 2012 roku pracę jego serca wspomagał rozrusznik.

Śmierć Stana Lee wywołała prawdziwy potop łez wśród amerykańskich gwiazd które miały okazję z nim współpracować. Hołd zmarłemu złożyli m.in. Hugh Jackman, Robert Downey Jr, Mark Hamill, George Takei czy Jimmy Kimmel.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

I owe it all to you,,, Rest In Peace Stan… #MCU #Excelsior #legend #rip #stanlee #TeamStark

Post udostępniony przez Robert Downey Jr. (@robertdowneyjr)

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments