Jak zmieniał się Tomb Raider i Lara Croft?

Ewelina Zdancewicz Gry Publikacja: 26.09.2018, 12:31 Aktualizacja: 3.06.2022, 13:47
Lara Crotf. Archeolog, poszukiwaczka przygód, zwierzyna łowna, wojowniczka i zabójczyni. Od 1996 roku jej postać przeszła wiele modyfikacji, nie tylko w kwestii ulepszania wyglądu. Zmieniał się jej charakter i historia. Z okazji premiery Shadow of the Tomb Raider przedstawiamy krótkie podsumowanie legendy Lary Croft.
tomb raider i lara croft
12 Udostępnień

Kim jest Lara Croft?

Chyba nie ma gracza, który nie słyszałby o Larze Croft. Jej historia była wielokrotnie modyfikowana, ale rdzeń pozostaje ten sam: Lara to młoda dziewczyna, która wychowana została na arystokratkę, ale została archeologiem i słynną poszukiwaczką przygód. Jej działania zdominowały śmierć ojca, który w ostatnich latach swojego życia rozpaczliwie poszukiwał zaginionej żony oraz chciał rozwikłać tajemnicę nieśmiertelności oraz walka z organizacją Trójca.

Według biografii z nowej trylogii archeolożka urodziła się w 1992 roku – wcześniej miała urodzić się znacznie wcześniej – w 1968 roku . Sama postać słynnej badaczki po raz pierwszy pojawiła się w 1996 roku w grze Tomb Raider jako przeciwieństwo bezbronnej kobiety, a jednocześnie symbol seksu ujęty przedmiotowo. To postać, która na trwałe wpisała się w popkulturę.

Tomb Raider – jak zmieniała się seria gier?

Zacznijmy od krótkiego podsumowania całej serii:

  • Tomb Raider I,
  • Tomb Raider II,
  • Tomb Raider III,
  • Tomb Raider: The Last Revelation,
  • Tomb Raider: Chronicles,
  • Tomb Raider: The Angel of the Darkness,
  • Tomb Raider: Legenda,
  • Tomb Raider: Anniversary,
  • Tomb Raider: Underworld,
  • Tomb Raider,
  • Rise of the Tomb Raider,
  • Shadow of the Tomb Raider.

Do tego dochodzą spin-offy i dodatki, których na przestrzeni lat wyszło kilkanaście. Najnowsza trylogia przygód Lary (Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider oraz Shadow of the Tomb Raider) to całkowite odświeżenie konwencji i powrót do korzeni.

zrzut ekranu

Lara w filmach i komiksach

Croft szybko trafiła do komiksów i na wielki ekran. W 1997 roku wydano pierwszy komiks z Larą, a do 2005 roku wydano ich ok. 50. Seria co prawda zaliczyła tąpnięcie – zainteresowanie przygodami Lary spadło wraz z nieudaną grą The Angel of the Darkness, ale Tomb Raider szybko wrócił na szczyt. Do jeszcze większej popularyzacji postaci przyczyniła się filmowa adaptacja gry z 2001 roku. W rolę Lary wcieliła się wtedy Angelina Jolie.

Dwa lata później powstał drugi film – Tomb Raider: Kolebka życia. Niestety produkcja nie odniosła sukcesu, ale za to najnowsza część filmowego Tomb Raidera z 2018 roku może poszczycić się dobrą oglądalnością. Lara Croft trafiła do wielu miejsc – naprawdę i w przenośni – jednak do tej pory zdecydowanie najlepiej radzi sobie jako gra (na różnych platformach).

Tomb Raider 2013. Mistyczna przygoda na Yamatai

Tomb Raider z 2013 roku to wielki powrót Lary Croft po dłuższym czasie. Jako że jest to restart serii, to zamiast doświadczonej Lary poznajemy młodą dziewczynę, która zresztą dopiero pierwszy raz będzie zabijać i walczyć o przetrwanie. Przygoda jest mocno filmowa i zaczyna się mocną akcją – Lara jako rozbitek trafia na wyspę Yamatai, gdzie natychmiast zostaje pojmana. Budzi się podwieszona pod sklepieniem jaskini, nie wiedząc co się dzieje.

Oczywiście udaje jej się uwolnić, ale jest to okupione wielkim kawałkiem drewna wbitym w bok. Lara musi uciekać, znaleźć sprzymierzeńców i nie dopuścić do zakończenia rytuału, w który jeszcze wcześniej zupełnie by nie wierzyła. Jest mroczno i mistycznie. Tomb Raider z 2013 roku to odświeżenie konwencji i początek przygód “nowej” Lary.

Rise of the Tomb Raider 2015. Mroźna przygoda

Rise of the Tomb Raider to całkowita zmiana klimatu. W tej przygodnie Lara trafia na dzikie i trudno dostępne rosyjskie tereny. Oczywiście po raz kolejny pojawiają się wątki nadprzyrodzone – w które Croft początkowo wcale nie wierzyła, ale wydarzenia z Yamatai z gruntu zmieniły jej podejście. Ruiny tajemniczego miasta, do którego zmierza Lara, mają ukrywać źródło nieśmiertelności. Ta podróż to kontynuowanie badań zmarłego ojca i oczywiście pogoń (i jednocześnie ucieczka) za Trójcą.

Rise of the Tomb Raider zebrało entuzjastyczne recenzje. Nic dziwnego, bo klimat, grafika i ścieżka dźwiękowa sprawiają, że ten tytuł jest naprawdę dobry.

Tomb Raider i Lara Croft w nowej, kinowej odsłonie

Niedawno Lara po raz kolejny trafiła na duży ekran – tym razem w filmowej adaptacji Tomb Raider. Film miał swoją premierę w marcu 2018 roku. W rolę młodej archeolog wcieliła się tym razem świetna aktorka Alicia Vikander (Dziewczyna z portretu, Światło między oceanami). Trzeba przyznać, że to był dobry wybór – w końcu postawiono na autentyczną aktorkę, która zdołała oddać ducha Lary bez nadmiernego epatowania seksapilem (nie to, że mamy coś do seksapilu – ale lubimy ten w dobrym guście, a nie podany w wersji obcisły lateks i tanie porno. Przykro nam, Angelina).

W najnowszej filmowej przygodzie Lara Croft wyrusza na nie tak wcale mityczną wyspę u wybrzeży Japonii, żeby odnaleźć zaginionego ojca i odkryć sekret badanej przez niego legendy. Niestety nie dociera cało na miejsce – tajemniczy sztorm doszczętnie niszczy statek, którym podróżuje i poranioną wyrzuca ją na brzeg wyspy. Na miejscu Lara zostaje wzięta w niewolę i orientuje się, że trafiła do prawdziwego piekła. Teraz nie tylko musi z niego uciec, ale i pokonać wrogów, żeby zrealizować swój plan. Fabuła różni się nieco od tej z gry z 2013 roku.

To, co zasługuje na uwagę to fakt, że duża część scen z filmu to idealnie oddane sceny z gry. Każdy kto grał w Tomb Raidera z 2013 r. natychmiast zauważy to, że niektóre sceny zostały oddane 1:1. Chyba najbardziej epicko pokazano akcję z samolotem w wodospadzie – choć film zebrał sporo krytyki, to takie szczegóły sprawiają, że naprawdę dobrze się go ogląda.

Shadow of the Tomb Raider. Czy to koniec Lary Croft?

14 września miała premierę najnowsza odsłona przygód Lary – Shadow of the Tomb Raider. W tej części młoda archeolog zyskała zupełnie nowe oblicze – twardej i bezwzględnej zabójczyni, która opętana jest obsesją rozwiązania zagadki i zemszczenia się na Trójcy. Larę z Shadow of the Tomb Raider raczej ciężko polubić, ale w tytuł gra się naprawdę przyjemnie – naszą recenzję gry znajdziecie tutaj.

W Shadow of the Tomb Raider Lara trafia do peruwiańskiej dżungli, gdzie udaje jej się odnaleźć ukryte miasto Paititi. Początkowa nieufność mieszkańców szybko zmienia się w zgraną współpracę nad tym, żeby ocalić Paititi (i cały świat). Po raz kolejny w grze położono mocny nacisk na mistyczne akcenty, które są główną osią fabuły. Zakończenie nie jest zbyt zaskakujące, ale za to satysfakcjonujące.

Na razie na Shadow of the Tomb Raider przygody Lary się kończą – nie ma jednak wątpliwości, że za jakiś czas słynna archeolog powróci znowu, bo jej wyczyny są niezwykle inspirujące. Czy będzie to kolejna gra, film czy inna adaptacja? Zobaczymy.

Shadow of the Tomb Raider PS4

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments