Pięciu twórców gier na liście stu najbogatszych Polaków!

Michał Małysa Aktualności o grach Publikacja: 17.06.2019, 10:00 Aktualizacja: 17.06.2020, 4:44
Już po raz trzydziesty tygodnik Wprost wytypował listę stu najbogatszych Polaków. Pięciu z nich związanych jest z branżą gier, choć ich majątek pomnażany jest w różny sposób. Stawianie na ilość, wprowadzenie spółki na giełdę lub trzymanie się od niej z daleka - przepis na sukces nie jest jednolity.
pawel marchewka - tworcy gier na liscie stu najbogatszych polakow
19 Udostępnień

Najbogatszy polski twórca gier? Paweł Marchewka

Chociaż wielu z nas obstawiałoby, że spośród twórców gier najwyższe miejsce na liście stu najbogatszych Polaków zajmował będzie któryś z założycieli CD Projektu, w pierwszej dziesiątce rankingu Wprost znalazł się prezes Techlandu, Paweł Marchewka. Od Speedway Managera do tworzonego właśnie Dying Light 2 prowadziła długa droga, jednak majątek szacowany na 4,36 mld zł stanowi najlepsze potwierdzenie sensowności tego wysiłku.

Skąd wzięły się te pieniądze? Ot, choćby z ubiegłorocznych dochodów. – W zeszłym roku firma miała prawie 183 mln zł przychodów, z czego wykręciła ponad 101 mln zł zysku netto. 50 mln zł poszło na nowe produkcje – informuje Wprost. Tak właśnie zbiera się majątek, który pozwala na zajęcie 8. miejsca na liście stu najbogatszych Polaków!

Ekipa CD Projekt na liście stu najbogatszych Polaków

O żadnej innej polskiej firmie nie było ostatnimi czasy tak głośno za granicami kraju. Wszystko to za sprawą ujawnienia oficjalnej daty premiery Cyberpunk 2077, w którym jedną z głównych rol odegrać ma postać odgrywana przez Keanu Reevesa. Jak prezentuje się majątek założycieli giełdowej spółki?

Trzynaste miejsce na liście stu najbogatszych Polaków według Wprost zajmuje Marcin Iwiński, którego majątek szacowany jest na 2,55 mld zł. – Tylko w ciągu ostatniego roku jego majątek wzrósł o ponad pół miliarda złotych! (…) Iwiński jest największym akcjonariuszem warszawskiego producenta gier. Ma ponad 12,6 proc. udziałów w firmie – informuje Wprost.

Nieco niższe, piętnaste miejsce na liście Wprostu okupuje Michał Kiciński. Stojąca przy jego nazwisku liczba 2,2 mld zł zdaje się go jednak nie interesować. – Chociaż Kiciński jest drugim największym udziałowcem warszawskiego producenta gier komputerowych CD Projekt, to ani z grami, ani z firmą nie chce mieć już nic wspólnego. Nie ma smartfona, skrzynkę e-mailową otwiera może raz na tydzień. Żyje jak mnich. Chce otwierać centra medytacji i samodoskonalenia – piszą autorzy rankingu.

O ostatnim z członków zarządu CD Projekt, którzy znaleźli się w rankingu stu najbogatszych Polaków, Wprost pisze znacznie mniej wylewnie. – Trzeci największy akcjonariusz producenta gier CD Projekt. W spółce pełni funkcję wiceprezesa zarządu ds. finansowych – brzmi sucha notka. Jego majątek wyceniany jest na 1,3 mld zł.

Ilość równie dobra jak jakość

O ile Techland i CD Projekt pochwalić mogą się wieloma hitami docenionymi przez krytyków i samych graczy, nieco inna strategia zawiodła na listę stu najbogatszych Polaków Krzysztofa Kostowskiego, prezesa i największego udziałowca spółki PlayWay. – Do tej pory cała grupa wyprodukowała już ponad 50 gier, które pobrało 30 mln ludzi na całym świecie. Firma stawia przede wszystkim na ilość. Ma ponad 40 zespołów deweloperskich, które jednocześnie pracują nad różnymi nowymi tytułami – czytamy w biogramie milionera.

Majątek debiutanta na liście stu najbogatszych Polaków wyceniony został na 508 mln zł. Od giełdowego debiutu w 2016 roku akcje spółki podrożały według Wprost niemal trzykrotnie, co pozwoliło Kostowskiemu dostać się do pierwszej setki rankingu, od razu na miejsce 78. Czy któryś z polskich twórców gier wkrótce do niego dołączy?

Źródło: Wprost. Grafika: materiały prasowe.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments