Xbox Series X|S to świetna maszynka do emulacji. Konsola uruchomi gry z PS2

Bartosz Witoszka Sprzęt Publikacja: 2.12.2020, 12:34 Aktualizacja: 2.12.2021, 12:34
Na wieszczenie tego, który z producentów wygra wojnę konsolową, jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie. Niedawno Microsoft zyskał jednak kolejny punkcik w oczach graczy, zwłaszcza tych lubiących wracać do starszych gier. Autorzy z kanału Modern Vintage Gamer uruchomili kilka tytułów znanych z PlayStation 2 na Xbox Series X|S. Wszystko to dzięki specjalnemu emulatorowi. Do jego uruchomienia konieczne jest jednak posiadanie dostępu do trybu deweloperskiego, a ten jest płatny.
0 Udostępnień

God of War czy Silent Hill 2 na Xbox Series X|S

Emulacja od dawna znana jest fanom elektronicznej rozrywki, zwłaszcza tym, którzy lubią powracać do starszych gier, a nie posiadają sprzętu potrzebnego do ich uruchomienia. W Internecie dostępne są różne emulatory starych konsol, a zazwyczaj do ich poprawnego działania wymagany był komputer. Twórcy z kanału Modern Vintage Gamer postanowili spróbować wykorzystać do emulacji PS2 Xbox Series X|S i okazało się, że nowa konsola Microsoftu świetnie się do tego nadaje.

Na wspomnianym kanale pojawiły się dwa materiały, w których zaprezentowano działanie programu Retro Arch – sama aplikacja potrafi sprawiać mniejsze lub większe problemy, gry uruchamiają się jednak i działają bez zauważalnych mankamentów.

Niemniej warto pamiętać, że do uruchomienia wspomnianego emulatora konieczne jest uruchomienie Xbox Series X|S w trybie deweloperskim, za co należy uiścić jednorazową opłatę. Co do jej wysokości, nie ma jednej, spójnej wersji – w sieci widnieje informacja o około 19-20 dolarach (za Ars Technica), ale koszt ten może się różnić w zależności kraju lub innych indywidualnych czynników ustalonych przez Microsoft.

Emulacja nie oznacza też wstecznej kompatybilności – gry z PS2 oraz innych starszych konsol obsługiwanych przez program Retro Arch muszą być spiracone, co zresztą zostało podkreślone w materiale Modern Vintage Gamer.

Tak czy inaczej, to całkiem ciekawa opcja dla osób chcących zagrać współcześnie w klasyczne, konsolowe gry z PS2, PSP, a także pierwszego PlayStation, GameCube’a czy Segi Saturn, bez wyciągania starszych urządzeń z szafy.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments