Dreams [RECENZJA]. Dobra gra, która nie do końca jest grą
Na czym polega Dreams?
To produkcja, która pozwala na granie w gry stworzone przez innych użytkowników oraz na tworzenie własnych dzieł. Wcale nie muszą być to gry: mogą to być projekty/doświadczenia, na które możemy po prostu popatrzeć. Przykładowo istnieje możliwość popatrzenia przez pół minuty na jelenie stojące w lesie – ot, tak dla samego relaksu.
W co gramy czy też czego doświadczamy zależy od nas. Produkcji w Dreams jest zatrzęsienie. To gry tworzone przez graczy i różne propozycje od Media Molecule, pokazujące możliwości graficzne narzędzia, jakim jest Dreams.
W przypadku samego tworzenia trzeba przyznać jedno: można wykreować piękne rzeczy, ale zajmuje to tak dużo czasu jak zaprojektowanie fantastycznego domu w Minecraft. Gracze mogą tworzyć modele, obiekty, animować je, dodawać do tego własne efekty dźwiękowe… Praktycznie nie ma ograniczeń. W Dreams może powstać ładna bajka dla dzieci, jak i mocny horror dla dorosłych. Do tego wszystkiego służą kreatory i samouczki, które są mocno rozbudowane.
Co z tworzenia w Dreams mają sami gracze (marzyciele)?
Jeśli spodoba nam się jakaś praca, możemy zostawić lajka w celu jej docenienia. Dzieła marzycieli można łatwo wyszukiwać za pomocą tagów lub kategorii, a te, które spodobały się twórcom Dreams, znajdziemy w zakładce “Wybór MM”. Druga zakładka, do której warto zajrzeć, to “Zawsze na czasie”.
Tam znajdziemy gry/doświadczenia, które mają najwięcej lajków od innych graczy. Niestety, gier stworzonych w Dreams nie można wyeksponować na zewnątrz, poza narzędzie do tworzenia tych wszystkich “marzeń”. Osobiście nie chciałoby mi się spędzić kilkudziesięciu godzin na tworzeniu pięknego dzieła tylko po to, aby zdobyć lajki.
Grafika w Dreams
Narzędzie ma ogólnie baśniowy styl, a w reszcie przypadków można powiedzieć, że jak sobie wizualnie coś przygotujemy, to taki efekt na nas czeka. Dreams daje możliwość robienia produkcji na wysokim poziomie graficznym.
Przykładem może być wyjątkowo realistyczny las, który został stworzony przez graczy krótko po wydaniu gry. Zresztą w Dreams obecnie można znaleźć praktycznie wszystko – nawet słynnego Tommy’ego z jego tekstem “Oh, hi Mark”.
Dreams – podsumowanie
Jako narzędzie do tworzenia własnych światów działa bez zarzutu. Nic dziwnego, że Dreams zostało najlepszą grą podczas Gamescom 2019. Nie kojarzę żadnego innego narzędzia dającego graczom tak wiele swobody i jednocześnie tak łatwego w obsłudze.
W Dreams można grać w naprawdę wiele, wiele gier, ale można też po prostu usiąść i tworzyć to, co nam akurat w duszy gra. Czy takie narzędzie jest dla każdego? Raczej nie, do kreatywnego tworzenia trzeba mieć cierpliwość. Nie zmienia to faktu, że Media Molecule wypuściło coś spektakularnego.
Zobacz również aktualności
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Nowy gameplay Layers of Fear 2 pozwala mieć nadzieję, że druga odsłona przeboju Bloober Team także przypadnie do gustu graczom.
Loki w Fortnite
Nowy gameplay Layers of Fear 2 pozwala mieć nadzieję, że druga odsłona przeboju Bloober Team także przypadnie do gustu graczom.
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Nowy gameplay Layers of Fear 2 pozwala mieć nadzieję, że druga odsłona przeboju Bloober Team także przypadnie do gustu graczom.