Assassin’s Creed Valhalla. Premiera ze szczegółami!
W artykule na temat premiery Assassin’s Creed Valhalla poruszone zostały następujące tematy:
Kiedy możemy się spodziewać Assassin’s Creed Valhalla?
Gotowi na stworzenie własnej sagi, która dorówna opowieściom o wikingach opiewanych w bardowskich pieśniach? Miejmy nadzieję, że krew już się w was burzy, bowiem premiera Assassin’s Creed Valhalla coraz bliżej. Ubisoft podał już nawet dokładną datę. Najnowsza część jednej z najbardziej uznanych serii gier akcji w historii gamingu (doczekała się niemal dwudziestu pełnoprawnych odsłon!) pojawi się na rynku dokładnie 17 listopada 2020 roku. Francuska firma ogłosiła to na konferencji Ubisoft Forward 2020, a że tytuł był już kilkukrotnie odsuwany w czasie, nie spodziewalibyśmy się kolejnych przesunięć.
Pierwotnie premiera Assassin’s Creed Valhalla będzie dotyczyła PC, PlayStation 4, Xbox One oraz Google Stadia. W późniejszym terminie nie zabraknie również edycji przeznaczonych na konsole najnowszej generacji – PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Co więcej, Ubisoft oficjalnie ogłosił, że kupno wersji na PS4 lub X1 uprawniało będzie gracza do pobrania darmowej aktualizacji na PS5 oraz XSX bez żadnych dodatkowych kosztów.
Jako że podobną opcję zaoferuje premiera Watch Dogs Legion, możemy pokusić się o stwierdzenie, iż gry francuskiej firmy mogą cieszyć się na przełomie międzygeneracyjnym sporym zainteresowaniem. Szczególnie, że wielu producentów zaczyna powoli przebąkiwać o możliwości zwiększania cen swoich tytułów ze względu na znacznie większe możliwości techniczne PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Z tym zaś łączyć mają się o wiele większe wyzwania w procesie produkcyjnym.
Witajcie w średniowiecznej epoce spod znaku Wikingów
Akcja Assassin’s Creed Valhalla rozgrywa się w średniowiecznej Europie – w mrocznym oraz brutalnym świecie, w którym dominować zaczynają odważni Wikingowie. Naszym protagonistą jest Eivor, który w odpowiedzi na przeludnienie ojczyzny wraz ze swoim klanem opuszcza Norwegię i kieruje się w stronę Królestwa Anglii. W walce ramię w ramię z Wielką Armią Wikingów (przez anglosaskich kronikarzy nazywaną również Wielką Armią Pogan) poprowadzi swój klan na spotkanie z przywódcami królestw Wessex, Notrumbrii, Anglii Wschodniej oraz Mercji. Podczas kilkuletniej wędrówki rozpoczętej w 873 roku naszej ery zwiedzi takie miasta jak Winchester, York czy Londyn, a do eksploracji dostępne mają być także niektóre tereny ówczesnej Norwegii.
Podobnie jak w przypadku Assassin’s Creed Odyssey, także w Valhalli akcja gry będzie częścią większej historii z uniwersum AC. W pojedynczych fragmentach rozgrywki pokierujemy także Laylą Hassan, śledzącą ze współczesnej nam perspektywy historię walki Eivora z Zakonem Starożytnych, którego późniejszym kontynuatorem jest Zakon Templariuszy znany z pierwszych odsłon serii. W grze nie będzie mogło zabraknąć również motywu starożytnych kosmitów, występujących pod nazwą Isu. Na całe szczęście zrównoważeni zostaną przez pojawienie się postaci historycznych, takich jak król Alfred Wielki. Możliwość wejścia w interakcję z bohaterami znanymi z podręczników zawsze było olbrzymią zaletą produkcji spod znaku Assassin’s Creed!
Co wiemy o gameplayu Assassin’s Creed Valhalla?
Zgodnie z przypuszczeniami, premiera Assassin’s Creed Valhalla nie utrąci jednej z najbardziej pozytywnych zmian z poprzedniej odsłony serii. Także tutaj wybrać będziemy mogli pokierowanie albo bohaterem (pod którego głos podłoży Magnus Brann), albo bohaterką (Cecilie Stenspil). Nie wiemy wprawdzie, czy wybór będzie tak trudny jak ten pomiędzy Kassandrą a Alexiosem, ale możliwość wcielenia się w córę Wikingów wydaje się nad wyraz ekscytująca.
Ponadto będziemy mogli podjąć decyzję odnośnie do jego fryzury, tatuaży, barw wojennych czy wyposażenia. Zwięźle ujmując – mamy możliwość stworzenia Eivora lub jego kobiecej odpowiedniczki wedle naszych upodobań. Niektóre doniesienia sugerują, że tym razem każdy zbierany przez nas element ekwipunku ma być unikatowy, co wyeliminuje znane z Odyssey gromadzenie lootu w celu późniejszego przerobienia go na surowce. Mechanika Wzroku Orła zastąpiona zostanie przez Wejrzenie Odyna, a zwierzęcym towarzyszem będzie w tej części nie orzeł, lecz kruk.
W tej odsłonie ważne będą dla nas losy nie tylko Eivora, ale również członków jego klanu. Premiera Assassin’s Creed Valhalla oznaczała będzie powrót do wprowadzonego w Assassin’s Creed 3 rozwijania wioski. Wraz z naszą legendą wzrośnie w siłę osada, w której wybudujemy domy, koszary, kuźnie czy warsztaty tatuażysty, zaopatrzymy naszych ludzi w bogactwa i surowce, a także zadbamy o relacje i sojusze polityczne z innymi grupami etnicznymi. Ostatni raz z taką opcją mieliśmy do czynienia w Assassin’s Creed 4: Black Flag.
Akcja rysuje się jako zdynamizowana i zawierające wiele atrakcyjnych oraz dramatycznych momentów. Podstawową funkcję w prowadzeniu wojen z anglosaskimi autochtonami stanowiły będą najazdy, bowiem w Assassin’s Creed Valhalla chodzić ma właśnie o zdobywanie terenów i rozszerzanie wpływów. Oprócz elementu podobnego do znanych z Odyssey podbojów twórcy udostępnią również opcję mniejszych rajdów, w trakcie których oddział wyselekcjonowanych wojowników z klanu napadnie na wybrany cel oraz go złupi. Chociaż gra nie zawierała będzie tradycyjnie rozumianego komponentu sieciowego, pozwoli na werbowanie wikińskich najemników stworzonych przez innych graczy i udostępnianie własnych. Skorzystamy z nich właśnie w trakcie takich walk.
Poza rozbudowanym systemem walk, w obrębie którego do dyspozycji pozostają dwa rodzaje broni jednocześnie, istotna jest także zdolność dyplomacji. W trakcie rozgrywki korzystamy z opcji dialogowych oraz strategicznych. Sięgnięcie po topór nie stanowi jedynego sposobu na to, aby chronić swoją osadę i zagwarantować przedłużenie egzystencji klanu. Nie zabraknie wątków romansowych, również tych homoseksualnych, aczkolwiek zgodnie ze stanowiskiem producentów Assassin’s Creed Valhalalla nie mają być one nad wyraz rozbudowane. Nowością będzie za to zdolność oswajania dzikich zwierząt, a następnie ich dosiadania, co na pewno urozmaici rozgrywkę.
Na pewno jakaś część wydarzeń rozegra się na otwartej przestrzeni morskiej, ale nie będziemy mieli już do czynienia z bitwami pomiędzy statkami. Z racji na fakt, iż akcja silnie osadzona zostaje w wikińskiej rzeczywistości, przypuszczalnie w Assassin’s Creed Valhalla jest mniej fantastycznie i mitologicznie, a bardziej realistycznie. Nie należy takiego obrotu sprawy postrzegać jako zarzutu. Wręcz przeciwnie – bardzo dobrze, że twórcy serii starają się ją urozmaicać i dbać o powiew świeżości. Za nowatorskość odpowiadać ma także szereg mini-gierek i opcjonalnych aktywności, takich jak polowania, zawody pijackie czy tradycyjne wikińskie pyskówki. Chodziło w nich o to, by jak najdotkliwiej zelżyć oponenta, więc nie dziwi porównanie ich przez Ubisoft do „dzisiejszych raperskich dissów”!
Nad przygotowaniem gry studio Ubisoft wspierane jest przez czternaście innych zespołów. Miejmy nadzieję, że ostatecznie uda się stworzyć jedną, wspólną wizję i będziemy obcować z wielkim, rozbudowanym światem, pełnym znakomitych wyzwań i ogromnych emocji, co powinno zagwarantować kilkadziesiąt godzin rozrywki.
Cena oraz wydania specjalne Assassin’s Creed Valhalla
Na oficjalnej stronie sklepu studia Ubisoft możemy zapoznać się z szeregiem specjalnych edycji Assassin’s Creed Valhalla. Można je już zamawiać w opcji przedsprzedażowej.
- Za standardowe wydanie gry w wersji na PC zapłacimy 249,90 złotych. W przypadku PlayStation 4 oraz Xbox One natomiast 289,90.
- Zawartość Złotej Edycji poszerza przepustka sezonowa. Koszt takiego wydania na PC wynosi 399,90 złotych. Za wersję na PlayStation 4 lub Xbox One zapłacimy 414,90.
- Na Edycję Ultimate trwa obecnie promocja – wydanie na PC możemy dostać z 8% obniżki (ostateczny koszt to 439,90 złotych). Niezmienna pozostaje natomiast cena za wersje na PlayStation 4 oraz Xbox One – 479,90.
W skład tego wydania oprócz standardowej wersji gry oraz przepustki sezonowej wchodzi pakiet Ultimate, umożliwiający użytkownikom skorzystanie ze specjalnej zawartości personalizacji: pakietu wyposażenia berserka, pakietu osadniczy berserka, pakietu szkutniczego berserka, a także zestawu run ulepszających uzbrojenie lub wyposażenie.
Najbardziej rozbudowaną i najatrakcyjniejszą ofertą jest Edycja Kolekcjonerska. Zarówno dla wydania na PC, jak i na PlayStation 4 oraz Xbox One, obowiązuje cena kosztuje 859,90 złotych.
Edycja Kolekcjonerska zawiera standardową wersję gry, przepustkę sezonową, pakiet Ultimate oraz:
- trzydziestocentymetrową replikę Eivor z jej drakkarem od Ubicollectibles,
- pudełko kolekcjonerskie,
- steelbook,
- numerowany certyfikat autentyczności,
- pięciocentymetrowy wikiński posążek Eivora z jego krukiem oraz duńskim toporem,
- specjalne litografie,
- wybraną ścieżkę dźwiękową z gry.