Cyberpunk 2077. Premiera jednak w listopadzie!

Radosław Dąbrowski Aktualności o grach Publikacja: 18.06.2020, 18:58 Aktualizacja: 18.06.2021, 19:01
Zapowiadamy Cyberpunk 2077 – fabularną grę akcji, której przygotowaniem zajęło się studio CD Projekt Red. Pierwotnie jej premiera miała się odbyć w kwietniu, potem długo była mowa o wrześniu, ale dziś wiemy już, że aż do listopada trzeba będzie poczekać na zagranie w Cyberpunk 2077. Premiera będzie przez to jeszcze bardziej wyczekiwana. Czemu? Odpowiadamy na to w naszej zapowiedzi!
Cyberpunk 2077
0 Udostępnień

W artykule na temat premiery Cyberpunk 2077 poruszone zostały następujące tematy:

Na kiedy wyznaczono datę premiery Cyberpunk 2077?

Jeszcze do 2020 roku wydawało się, że w Cyberpunk 2077 będziemy mogli grać od kwietnia. W styczniu przedstawiciele CD Projekt RED poinformowali jednak, że dojdzie nawet do kilkumiesięcznego opóźnienia i mocno wyczekiwany tytuł ukaże się na rynku dopiero we wrześniu. Autorom projektu zależy bowiem, aby dopracować wszystkie szczegóły. Choć od dłuższego czasu twórcy zapowiadali, że mimo problemów z nagraniem ścieżki dialogowej prace nad grą zostaną zakończone na czas, właśnie poinformowani zostaliśmy o ponownym przełożeniu premiery Cyberpunk 2077. Jaka nowa data pojawiła się w zapowiedzi Redów?

Nową datą premiery Cyberpunk 2077 zgodnie z ogłoszeniem jest 19 listopada 2020 roku. Z ogłoszenia dowiadujemy się również kilku nowych informacji o postępach w finalizowaniu projektu. – W chwili, gdy piszemy te słowa, Cyberpunk 2077 jest kompletny zarówno jeśli chodzi o zawartość, jak i o grywalność. Questy, przerywniki filmowe, umiejętności i przedmioty, przygody, jakie można przeżyć w Night City – to wszystko jest już na swoim miejscu – piszą Marcin Iwiński, współzałożyciel CD Projekt RED, oraz Adam Badowski, szef studia.

Jak się okazuje, przygotowania do premiery Cyberpunk 2077 wymagają wyłącznie drobnych szlifów, jednak przez ogrom całej produkcji jest to praca wymagająca czasu. – Biorąc jednak pod uwagę bogactwo elementów i złożoność nakładających się na siebie systemów, musimy starannie wszystko przetestować, zbalansować mechaniki gry oraz poprawić wiele błędów. Ogromny świat oznacza ogromną ilość pracy niezbędnej do jego dopieszczenia: na to właśnie zamierzamy poświęcić dodatkowy czas – czytamy w oświadczeniu.

Kilka słów o fabule Cyberpunk 2077

Tytuł słusznie sugeruje akcję rozgrywaną w przyszłości. Włączając Cyberpunk 2077, przeniesiemy się bowiem o kilkadziesiąt lat do przodu, aby odwiedzić Night City. W 2077 roku miasto to zdominowane jest przez potężne, bogate korporacje oraz szereg przestępczych gangów. Istnieje wyraźny podział na zamożnych oraz biednych, na silnych i słabych, na uzbrojonych i bezbronnych. Ponadto rozwój technologii sprawił, że ludzie zyskali możliwość modyfikowania własnych ciał wszczepami, co potęguje ich zdolności psychofizyczne. W wielu przypadkach stanowi to poważne zagrożenie dla reszty społeczeństwa.

cyberpunk 2077 wallpaper tapeta Fot. CD Projekt RED

Pomimo że w obiegu społecznym najwięcej się mówi o postaci Johnny’ego Silverhanda (głównie za sprawą użyczenia mu swojego wizerunku przez hollywoodzkiego aktora Keanu Reevesa), to najważniejszym bohaterem w Cyberpunk 2077 pozostaje V. To właśnie tym urodzonym w 2054 roku protagonistą będzie sterować użytkownik. Jakiej płci jest to postać? To już zależy od preferencji gracza. V bowiem będzie dostępny zarówno w wydaniu męskim, jak i żeńskim. Kobiecej wersji głosu użyczy Lidia Sadowa (w angielskiej wersji Cherami Leigh), męskiemu bohaterowi natomiast Kamil Kula (Gavin Drea).

Naszym zadaniem będzie poprowadzenie najemnika i przetrwanie w tym trudnym, pełnym niebezpieczeństw środowisku, a także wejście w posiadanie specjalnego czipa – dającego nieśmiertelność.

Co wiemy o gameplayu Cyberpunk 2077?

W omawiany produkt spod znaku RPG będzie mogło zagrać niemal całe środowisko graczy – Cyberpunk 2077 ukaże się bowiem na PC oraz konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One oraz Xbox Series X oraz platformę Google Stadia. Nic zatem dziwnego, że wokół nowego utworu CD Projekt Red (marki, która cieszy się renomą za sprawą wyprodukowania serii o Wiedźminie) powstaje tyle zamieszania i wzbudza on tak spore zainteresowanie. Cyberpunk 2077 został przygotowany w oparciu o licencję Cyberpunk 2020 – wydanej w 1990 roku amerykańskiej gry fabularnej autorstwa Mike’a Pondsmitha, która stanowiła kontynuację młodszego o dwa lata Cyberpunk.

bohaterowie cyberpunk 2077 Fot. CD Projekt RED

Grę przygotowano w oparciu o silnik REDengine 4. Zanim rozpoczniemy zabawę w Cyberpunk 2077, stworzymy V – określając płeć, imię i nazwisko oraz dostosowując wygląd. W trakcie rozgrywki nasza postać będzie sukcesywnie rozwijana i z biegiem czasu repertuar umiejętności bojowych będzie tylko większy. W starciach z przeciwnikami do naszej dyspozycji znajdzie się broń biała oraz palna.

Skalę umiejętności poszerzać będą nie tylko sukcesy odnoszone w pojedynkach z naszymi rywalami, lecz także instalowanie różnorodnych wszczepów. Dzięki wskaźnikowi reputacji natomiast otrzymamy szansę na dotarcie do lepiej zaopatrzonych sprzedawców oraz zaczniemy otrzymywać zadania od wyżej postawionych zleceniodawców. Od tych ostatnich nie będziemy jednak całkowicie uzależnieni i w bójkę wdamy się także z własnej woli, inicjując otwarty konflikt z napotkanym bohaterem.

Świat przedstawiony podziwiać będziemy z perspektywy pierwszoosobowej, również w przypadku cut-scenek. Bez wątpienia będzie co podziwiać, ponieważ poza typowym poruszaniem się (pieszo, samochodem lub motocyklem) w obrębie Night City przewidziane jest także odwiedzanie terenów podziemnych oraz przy wykorzystaniu zdolności pływackich V – również podwodnych.

Poza oczywistą obecnością systemu walki, rozwijaniem rozmaitych umiejętności oraz poszerzaniem zawartości ekwipunku znajdą się także momenty dramaturgicznie odbiegające od głównych wątków. Fabułę urozmaicono o obecność romansów i scen zbliżeń pomiędzy danymi bohaterami.

rozwoj postaci w cyberpunk 2077 Fot. CD Projekt RED

Grę umilać będzie muzyka skomponowana przez Marcina Przybyłowicza. Przypomnijmy, że w 2016 roku autor soundtracku do serii gier o Wiedźminie był najczęściej słuchanym polskim twórcą przez zagranicznych użytkowników popularnego serwisu Spotify.

Oficjalnie wiadomo również, że w Cyberpunk 2077 będzie możliwe zagranie w trybie kooperacji. Na ten moment nie wiadomo jednak, kiedy koncept ten znajdzie zastosowanie w praktyce. Najpierw bowiem należy się spodziewać standardowej wersji z indywidualnym trybem gry, następnie porcji dodatków, a dopiero na końcu twórcy zaopatrzą swój produkt w opcję multiplayer.

Gdzie rozgrywa się akcja w Cyberpunk 2077?

Położone na środkowym wybrzeżu zachodnich Stanów Zjednoczonych miasto będziemy poznawać nie tylko na zasadzie typowej eksploracji terenu. W nabyciu lepszej orientacji podczas wędrówek po Night City oraz nabraniu ogólnej świadomości na temat układu miasta, przebiegających granic pomiędzy konkretnymi dzielnicami itd. zadbamy, korzystając ze specjalnej mapy. Już sam dobór grafiki oraz kolorów świadczy o futurystycznym charakterze Cyberpunk 2077, co na pewno umili grającym korzystanie z tego szczegółowego planu miasta.

cyberpunk 2077 street stories Fot. CD Projekt RED

Skoro już wspomnieliśmy o podziale Night City na dzielnice, to warto je poznać dokładniej:

  • Night City’s City Center – dzielnica handlowa, zawierająca wysokie drapacze chmur, dom dla wielu korporacji,
  • Watson – opanowane przez Azjatów zaniedbane budynki kiedyś będące własnością korporacji, dom dla imigrantów,
  • Westbrook District – japońska dzielnica będąca domem dla elity bogaczy,
  • Heywood – rozwijające się gangi, głównie latynoskie, jednocześnie bogata dzielnica,
  • Pacifica – slumsy pełne gangów,
  • Santo Domingo – dzielnica przemysłowa.

Jak widać, każda z dzielnic została scharakteryzowana w inny sposób, co na pewno doda grze wszechstronności. Jedne obszary będą bardziej niebezpieczne od innych, tak samo różnić się będą pod kątem stanu majątkowego mieszkańców.

Wśród gangów, które opanowują daną część Night City, można wskazać m.in.:

  • 6th Street (stanowiący nowość, nieobecny bowiem w Cyberpunk 2020),
  • Animals (jak sama nazwa wskazuje – jego członkowie wykazują istnie zwierzęce zachowanie),
  • Lizzies (można się łatwo im narazić w przypadku braku uwielbienia dla piosenkarki Lizzy Wizzy),
  • Maelstrom (niezbyt inteligentni i nad wyraz agresywni, będący ostatkami po innym gangu zwanym Metal Warriors),
  • Valentino’s (specjalizujący się w miłosnych podbojach najpiękniejszych kobiet w mieście),
  • Tyger’s Claw (wybitnie uzdolnieni w posługiwaniu się sztukami walki oraz japońską bronią).

To oczywiście raptem namiastka tego, co nas czeka podczas długiej przygody w Night City.

cyberpunk 2077 z dubbingiem pl na pga 2019 Fot. CD Projekt RED

A czym właściwie jest sama nazwa miasta? Oddaje pamięć Richardowi Nightowi – bogatemu przedsiębiorcy, któremu marzeniem było stworzenie miasta pozbawionego biedy oraz przemocy. Jego projekt wydawał się nawet całkiem realny i Night konsekwentnie dążył do realizacji wyznaczonych przez siebie celów. Jego idealistyczne myślenie nie wszystkim przypadło do gustu i zaczęto w nim widzieć poważne zagrożenie. Na skutek swoich wspaniałomyślnych decyzji założyciel Night City został zamordowany i od tamtej pory w mieście zaczęło się szerzyć środowisko przestępcze.

Sprawdź też wymagania Cyberpunk 2077 na PC

Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnych, potwierdzonych przez CD Projekt wymagań sprzętowych Cyberpunk 2077. Poniższe parametry są przypuszczeniami, lecz na pewno również taka informacja będzie istotna dla użytkowników PC.

Prognozowane wymagania minimalne:

  • System operacyjny: Windows 7
  • Procesor: Intel Core i5-2500K 3,3GHz / AMD FX-8320
  • Karta graficzna: AMD Radeon R9 380 / NVIDIA GeForce GTX 960 2GB
  • VRAM: 2GB
  • Pamięć: 8 GB RAM

Prognozowane wymagania zalecane:

  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i5-4670K 3,4GHz / AMD Ryzen R5 1600
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX Vega 64 Nano 8GB / NVIDIA GeForce GTX 1070
  • VRAM: 6GB
  • Pamięć: 16 GB RAM

Ile zapłacimy za Cyberpunk 2077?

Za standardowe wydanie gry na PC zapłacimy 199,99 złotych. W przypadku wersji na konsole (PlayStation 4 oraz XBOX One) jej koszt wyniesie 269,99 złotych. Dla osób, które zaopatrzą się w grę w opcji przedsprzedaży, zostanie ona dostarczona w specjalnym steelbooku. Więcej gadżetów Cyberpunk 2077 dostępnych jest w oficjalnym sklepie gry, ale nawet podstawowa wersja gry kupiona przed premierą zapewni całkiem dużą liczbę dodatków!

W skład standardowej edycji wchodzą:

  • pudełko wraz z kodem do pobrania gry oraz płytami ze ścieżką dźwiękową,
  • papierową mapę Night City, miejsca akcji Cyberpunk 2077,
  • pocztówki z Night City,
  • zestaw naklejek,
  • kompendium wiedzy o świecie gry,
  • cyfrową ścieżkę dźwiękową,
  • cyfrowy mini artbook przedstawiający wybrane grafiki z gry,
  • cyfrowy podręcznik Cyberpunk 2020,
  • tapety na komputery i urządzenia mobilne.

Przy tak głośnej premierze nie mogło zabraknąć jakiejś alternatywy i można rozważyć zakup edycji kolekcjonerskiej. Dla wszystkich wersji (na PC oraz konsole) obowiązuje ta sama kwota – 749,99 złotych. Inny niż w przypadku oferty przedsprzedażowej dla edycji standardowej będzie natomiast steelbook. Oczywiście otrzymają go również te osoby, które zdecydują się na przedpremierowy zakup. Samych steelbooków Cyberpunk 2077 zaprojektowano aż pięć wersji i to, jaki ostatecznie trafi w nasza ręce, zależy nie tylko od opcji sprzedaży, lecz także serwisu, za pośrednictwem którego nabędziemy grę.

Edycję kolekcjonerską Cyberpunk 2077 tworzą:

  • pudełko edycji kolekcjonerskiej,
  • pudełko z kodem do pobrania gry oraz płytami ze ścieżką dźwiękową,
  • kolekcjonerski steelbook,
  • 25-centymetrową figurkę prezentującą główną postać gry,
  • artbook w twardej oprawie,
  • metalowe przypinki,
  • metalowy brelok Quadra V-tech,
  • materiał dowodowy NCPD (Night City Police Departament) zawierający opatrzony notatkami przewodnik po Night City,
  • haftowane naszywki,
  • kompendium wiedzy z informacjami na temat świata gry,
  • pocztówki z Night City,
  • mapę Night City,
  • cyfrową ścieżkę dźwiękową,
  • cyfrowy mini artbook przedstawiający wybrane grafiki z gry,
  • cyfrowy podręcznik Cyberpunk 2020,
  • tapety na komputery i urządzenia mobilne.

Przy takiej ilości dodatków cena Cyberpunk 2077 wydaje się niewygórowana! Czy faktycznie produkcja okaże się warta swojej ceny? Przekonamy się o tym już w listopadzie!

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments