Darmowe komiksy i mangi. 5 najlepszych legalnych źródeł

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 18.03.2020, 17:25 Aktualizacja: 2.04.2021, 17:41
O bezpłatnych komiksach mówi się zazwyczaj w sierpniu, ponieważ w tym właśnie miesiącu przypada Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Jest to najlepszy czas na promowanie legalnego dostępu do historii w dymkach. Społeczna kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusa zachęciła nas jednak, aby już teraz zaprezentować kilka niezawodnych stron i aplikacji z komiksami i mangami za free. Gdzie znajdziesz darmowe komiksy i mangi?
darmowe komiksy i mangi online
155 Udostępnień

W artykule na temat najlepszych źródeł darmowych i legalnych komiksów poznasz:

Komiksy Marvela bezpłatnie przez tydzień

Pod koniec 2019 roku informowaliśmy was o dwumiesięcznej ofercie Marvel Unlimited za darmo. Aplikacja należąca do komiksowego giganta oparta jest na modelu subskrybcyjnym. W zamian za 9,99 dolarów miesięcznie oferuje nielimitowany dostęp do ponad dwudziestu siedmiu tysięcy albumów z serii takich jak The Amazing Spider-Man, Uncanny X-Men, Avengers czy Fantastic Four. Chociaż wraz z końcem roku wygasła promocja przedłużająca standardowy czas okresu próbnego, komiksy Marvela wciąż przeczytać możemy za darmo.

marvel unlimited za darmo

Obecnie dostępny jest wyłącznie siedmiodniowy free trial Marvel Unlimited. Aby uzyskać do niego dostęp należy zarejestrować się w programie abonamentowym przy użyciu numeru karty kredytowej lub debetowej. Oczywiście jeśli jesteśmy zainteresowani dostępem do darmowych komiksów Marvela na dłużej, warto pomyśleć o wykupieniu od razu pakietu rocznego. Subskrypcja jest wówczas tańsza i liczyć możemy na ciekawe dodatki.

W przypadku bycia zdecydowanym na skorzystanie wyłącznie z okresu próbnego, warto pamiętać o wyłączeniu subskrypcji po upłynięciu siedmiu dni. Regularne opłaty za Marvel Unlimited pobierane są bowiem z karty automatycznie.

Manga Plus: za darmo Dragon Ball, Death Note czy One Piece

Na początku 2019 roku do użytku komiksiarzy z całego świata została oddana aplikacja mobilna MANGA Plus by SHUEISHA. Był to sposób japońskiego wydawnictwa na radzenie sobie z piractwem. Choć problem rozpowszechniania dzieł kultury bez poszanowania praw autorskich dotyka wszystkich twórców, szczególnie narażeni na straty spowodowane piractwem są wydawcy najpopularniejszych utworów. W świecie mangi do takich należą niewątpliwie Dragon Ball, Death Note, One Piece czy Boku no Hero Academia, a tak zwane skanlacje są w ich przypadku prawdziwą plagą.

manga za darmo - legalnie

Dzięki aplikacji MANGA Plus by SHUEISHA mamy możliwość przeczytania za darmo komiksów jednego z największych japońskich wydawnictw mangowych. Dostępne są one z dowolnego miejsca na ziemi po angielsku i hiszpańsku. Oprócz aplikacji do bezpłatnego ściągnięcia z Apple Store oraz androidowego Google Play jest dostępna także wersja desktopowa.

Największym minusem oferty wydawnictwa Shueisha jest fakt, że w wielu przypadkach czytamy wyłącznie pierwsze i ostatnie sześć zeszytów danej serii. W przypadku wciąż wydawanych mang (jak na przykład One Piece) pozwala to jednak być na bieżąco ze świeżo wydawanymi pozycjami, a jeżeli chodzi o absolutne nowości mangowe z 2020 roku, to niejednokrotnie omijamy zaledwie jeden czy dwa rozdziały.

Złota Era Komiksu nie tylko dla historyków

Złotą Erą Komiksu nazywane są lata 1938-1956. To czas, gdy komiksy zaczęły być publikowane oraz zyskały na popularności. Narodziły się wówczas takie postaci jak Batman (w zeszłym roku opublikowaliśmy ranking ośmiu najlepszych komiksów z Bruce’em Wayne’em na 80. urodziny bohatera), Superman, Kapitan Ameryka czy Wonder Woman. Dzięki tylu latom minionym od ich powstania, liczne dzieła z tamtej epoki są dziś dostępne w publicznej domenie. Oznacza to, że udostępniać możemy je za darmo i bez ograniczeń.

daredevil battles hitler

Zbieraniem oraz sprawdzaniem komiksów z tamtych czasów zajmuje się Digital Comic Museum. Na stronie internetowej DCM znajdziemy mnóstwo historycznych dzieł. Chociaż trudno wymagać, aby pojawiły się wśród nich komiksy popularne po dziś dzień (praw do nich sumiennie strzegą olbrzymie korporacje, na czele z należącym do Disneya Marvelem), fani historii w dymkach znajdą tam takie perełki jak na przykład Daredevil Battles Hitler.

To kawał historii komiksu i jeśli mamy akurat nieco więcej czasu – warto się nią zainteresować. Szczególnie, jeśli dostęp do klasycznych dzieł jest darmowy i wymaga od nas zaledwie kilku kliknięć.

Klasyka komiksowego horroru

Wolny dostęp do komiksów z domeny publicznej pozwala nam na ściąganie klasyków wykraczających poza Złotą Erę Komiksu. W 1957 roku swoje pierwsze gazetki komiksowe w ramach Warren Publishing wydawać zaczął James Warren. Jego firma przeniesiona w latach 60. z Filadelfii do Nowego Jorku prosperowała do bankructwa w 1983 roku,  a dziś mnóstwo spośród ukazujących się wówczas zeszytów dostępna jest za darmo.

vampirella - darmowe komiksy

Publikowane przez Warrena komiksy poprzez zmiany formatów wydawniczych oraz standardowych dla komiksów rozmiarów udanie obchodziły branżowy Comics Code Authority, czyli kodeks zakazujący przedstawiania drastycznych scen czy nieumarłych potworów w rodzaju wampirów. Nic zatem dziwnego, że wśród najpopularniejszych dzieł znajdujących się obecnie w internetowym repozytorium Archive znajdziemy takie perełki jak kultowa Vampirella.

W Polsce przeważają komiksy edukacyjne dla dzieci

Niestety, darmowe komiksy i mangi wymienione wyżej dostępne są wyłącznie w języku angielskim. Wpływ ma na to przede wszystkim długa tradycja rynku wydawniczego w Stanach Zjednoczonych oraz powszechność tego języka. Nie znaczy to jednak, że użytkownicy języka polskiego muszą obejść się smakiem. Szczególnie zadowoleni powinni być ci, którzy przy okazji krzewienia wśród swoich lub cudzych dzieci pragną przekazywać również treści dydaktyczne.

komiksy edukacyjne dla dzieci za darmo

W przypadku darmowych komiksów edukacyjnych dla dzieci nie mamy do czynienia z jedną bazą. Ściągać lub czytać je online musimy pojedynczo. Wśród najciekawszych propozycji tego typu wyróżnić warto następujące dzieła:

  • 11/11 = Niepodległość – antologia komiksu przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Twórców „Contur” specjalnie na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
  • Ale w radiu nic nie mówili – komiks o Lubelskim Lipcu 1980.
  • Dziecko z ADHD – komiks dla dzieci z ADHD, w przystępny sposób tłumaczący naturę zaburzeń.
  • Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem – prawdziwa historia niedźwiedzia Wojtka – żołnierza 2 Korpusu Polskiego.
  • Sieciaki – interaktywne komiksy promujące bezpieczeństwo najmłodszych w sieci.
  • Moniuszko – darmowa publikacja Domu Literatury w Łodzi.
  • Piłsudski – darmowa publikacja Domu Literatury w Łodzi.

Darmowe komiksy na czas kwarantanny udostępni też Kultura Gniewu

Już po ukazaniu się artykułu zaczęły do nas docierać kolejne informacje o kolejnych inicjatywach rodzimego środowiska komiksowego. Regularnie piszący dla nas Paweł Kicman udostępnił za darmo swój pierwszy pełnometrażowy komiks Cholerna planeta, do którego rysunki wykonał Maciej Czapiewski. Bezpłatne dzieła wrzuca również do internetu wydawnictwo Kultura Gniewu.

Jako że wielokrotnie recenzowaliśmy komiksy KG, darmowe prezenty od wydawnictwa na czas kwarantanny polecić możemy wam w ciemno. Tytuły kolejnych udostępnianych pozycji są niespodzianką, a do chwili obecnej mogliśmy zapoznać się już z następującymi albumami:

Polecamy śledzić profil Kultury Gniewu w serwisie Issuu, gdyż kolejne publikacje pojawiać mogą się tam z dnia na dzień!

Grafika: Archive, Digital Comics Museum, Google Play, Kultura Gniewu, Marvel, Narodowe Centrum Kultury, Unsplash.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
3 lat temu

Super, dzięki za informację!