GRAMATORZY #4: Atari z węgla i stali, czyli narodziny gamedevu w Polsce

Michał Małysa Publicystyka Publikacja: 28.01.2020, 15:57 Aktualizacja: 28.01.2021, 16:01
Lekcje komputerów bez komputerów oraz nastoletni pasjonaci prezentujący skromne możliwości archaicznych sprzętów na demoscenie - tak wyglądały początki polskiej branży gier. Narodziny rodzimego gamedevu pilnie bada Piotr Marecki, który w swojej najnowszej książce wydanej nakładem Ha!artu opowiedział w czwartym odcinku podcastu GRAMATORZY. Zapraszamy do słuchania!
piotr marecki opowiada o branzy gier - gramatorzy 4
185 Udostępnień

O tych korzeniach gamedevu nie mówi się szeroko

Większość opowieści o historii polskiej branży gier odwołuje się do doświadczeń z wypraw na giełdy pełne kopiowanych nielegalnie płyt, ale tak naprawdę korzenie rodzimego gamedevu sięgają znacznie dalej w przeszłość. Poznać możemy je dzięki książce “Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce”, która ukazała się na przełomie 2019 i 2020 roku i wygrać możecie ją w naszym konkursie z książką wydawnictwa Ha!art. To zapis wywiadu-rzeki Piotra Mareckiego z legendarnym fanem Atari, Tomaszem „TDC” Cieślewiczem, który pierwsze kroki polskich twórców gier zna od podszewki.

Do czwartego odcinka podcastu GRAMATORZY zaprosiliśmy właśnie Piotra Mareckiego, który opowiedział nam o tematach poruszanych w książce oraz drodze, jaką przebyć musiała nadwiślańska branża gier, aby od eksperymentów z przestarzałym sprzętem zza żelaznej kurtyny dotrzeć do momentu, gdy firmy z rankingu polskich twórców gier stanowiły o sile rodzimej gospodarki.

Poza naszym kanałem YouTube czwarty odcinek podcastu GRAMATORZY znajdziecie także na:

Kim jest gość kolejnego odcinka naszego podcastu o grach?

Kim jest Piotr Marecki? To wydawca, producent i wytwórca utworów cyfrowych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury UJ, gdzie kieruje UBU labem (ubulab.edu.pl). Współtwórca i szef wydawnictwa Korporacja Ha!art (ha.art.pl). Postdok na Massachusetts Institute of Technology (2013-14), był także profesorem wizytującym w Media Archeology Lab na Uniwersytecie Colorado w Boulder (USA), na Uniwersytecie w Rochester (USA), Uniwersytecie w Bergen (Norwegia) oraz w Smolny College w Sankt Petersburgu (Rosja).

Wspólnie z autorami i autorkami z kilku krajów opublikował tomik poezji generatywnej 2X6 (2016). Jest także twórcą Wierszy za sto dolarów (2017) napisanych przez Mechaniczne Turki Amazona, konceptualnego Sezonu grzewczego (2018) napisanego wraz z mieszkańcami Krakowa oraz wierszy flarf Niepodległa Google (2018). Interesuje się mediami cyfrowymi, przede wszystkim literaturą elektroniczną i demosceną. Ostatnie publikacje naukowe: Gatunki cyfrowe (2018), Między kartką a ekranem. Cyfrowe eksperymenty z medium książki w Polsce (2018), Praktyka i eksperyment. Laboratoryjny model humanistyki (2019).

Jak dotychczas ukazały się cztery odcinki podcastu GRAMATORZY. Jakie tematy oprócz korzeni polskiego gamedevu zostały w nich poruszone?

Miłego odsłuchu!

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments