Premiera klasyków na PS4 już dziś! Wolicie Baldur’s Gate, Icewind Dale czy Planescape?
Klasyczne RPG trafiają na PS4 już dziś!
Dzisiejsza premiera sagi Baldur’s Gate, Icewind Dale oraz Planescape: Torment na PS4 jest jednym z powodów, dla których nazwaliśmy obecny okres premier tygodniem remasterów gier. O ile poszczególne gry przedstawimy zaraz pojedynczo, zachęcamy również do zapoznania się z trailerem klasyczków, który przygotowany został przez Nintendo – jedne z najbardziej kultowych gier RPG w historii branży gier trafiają też bowiem na Switcha.
Wszystkie trzy wymienione już produkcje (jak również Neverwinter Nights, jeżeli chodzi o datę premiery na konsole nieco opóźnione względem sagi Baldur’s Gate, Icewind Dale oraz Planescape: Torment) są grami RPG opartymi na najbardziej rozpoznawalnym systemie gier fabularnych bez prądu: Dungeons & Dragons. Produkowane przez Black Isle Studios tytuły były niegdyś synonimami przygód, dzięki którym na długie godziny przenosimy się do innych światów (Zapomniane Krainy w przypadku BG, ID oraz NWN, Wieloświat zaś w Planescape: Torment) i wciągamy we współkreowane przez nas przygody jak w najbardziej wciągającą powieść fantasy. Choć w jednym z tekstów Zagrano masowe remasterowanie gier RPG było nieco krytykowane, z pewnością warto sobie przypomnieć, co dokładnie pojawia się dziś na półkach w wersji przystosowanej pod konsole.
Baldur’s Gate Enhanced Edition?
Dwie części gry Baldur’s Gate oraz dodatek Tron Bhaala były pod względem fabularnym bodaj największym dokonaniem w historii komputerowych gier RPG. Epicka historia trwająca łącznie kilkaset godzin pozwalała nam śledzić losy napłodzonych w tysiącach dzieci Bhaala, okrutnego i brutalnego boga wojny ze świata Zapomnianych Krain – uniwersum fantasy stanowiącego jeden z settingów Dungeons & Dragons.
Jeżeli chodzi o mechanikę, wszystkie części Baldur’s Gate’a stanowiły klasyczne gry cRPG w rzucie izometrycznym, w których tworzyliśmy od podstaw postać wybranej klasy i rasy, dobieraliśmy jej spośród napotykanych NPC-ów piątkę kompanów, po czym za wzorem stolikowych gier RPG rozwijaliśmy jej statystyki, przeżywając jednocześnie niesamowite przygody. Tytuł produkcji pochodził od miasteczka, w którym rozgrywała się akcja – w polskim tłumaczeniu były to Wrota Baldura.
Baldur’s Gate Enhanced Edition to wersja gry, którą w 2012 roku odświeżyła firma Overhaul Games. W skład wydawanej teraz na PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch edycji wchodzi Baldur’s Gate, Baldur’s Gate II oraz niezbyt dobrze oceniane przez graczy rozszerzenie Siege of Dragonspear z 2016 roku, tworzone kilkanaście lat po oryginalnych grach.
Ten konkretny tytuł warto sobie przypomnieć szczególnie ze względu na premierę Baldur’s Gate 3 na Google Stadia. Mimo iż trzecią odsłonę serii tworzy studio Larian, a nie od dawna upadłe Black Isle Studios, i tak wszyscy fani BG wyczekują tego dzieła z niecierpliwością.
Icewind Dale Enhanced Edition
Icewind Dale nie różni się pod względem mechanicznym od Baldur’s Gate pod żadnym względem – obie gry oparte są na silniku Infinity Engine i podobne są pod względem gameplayu jak dwie krople wody. Mocno różni się z kolei fabuła. W ID przenosimy się do tytułowej Doliny Lodowego Wichru, oblężonej przez uciążliwe gobliny i brutalne orki, a naszym celem jest odkrycie tajemnicy słabnącego dębu z Kuldahar, chroniącego Dolinę przed mrozem i chłodem.
Icewind Dale Enhanced Edition to wersja gry, którą w 2014 roku odświeżyła firma Overhaul Games z myślą o platformach takich jak Windows, OS X, Linux, iOS oraz Android. W nowej wersji zawierającej podstawkę ID oraz dodatki Heart of Winter i Trials of the Luremaster zmieniony został interfejs i poprawiono renderowanie.
Planescape: Torment Enhanced Edition
W przeciwieństwie do dwóch powyższych tytułów, Planescape: Torment umiejscowiony został w zupełnie innym settingu. Bezimienny bohater kultowej gry, próbujący odkryć tajemnicę swojej nieśmiertelności oraz odnaleźć zapomnianą w wyniku utraty pamięci tożsamość, przemierza zakątki miasta portali Sigil. Stamtąd trafia do innych uniwersów znanych z oryginalnego Dungeons & Dragons, gdzie powoli dociera do istoty swojego jestestwa.
Planescape: Torment różniło się od innych gier Black Isles Studio również pod kilkoma innymi względami. Przede wszystkim była to pozycja naprawdę głęboka – dopracowane i bogate dialogi stawiały gracza przed pytaniami egzystencjalnymi, a podejmowane przez nas decyzje wpływały na charakter Bezimiennego. Nic dziwnego, że produkcję tę rozważa się do dziś jako jedną z najlepszych gier w historii!
Planescape: Torment Enhanced Edition to wersja gry, którą w 2017 roku firma Overhaul Games odświeżyła na potrzeby systemów Windows, OS X, Linux, iOS oraz Android. W przeciwieństwie do rozszerzonych edycji Icewind Dale oraz sagi Baldur’s Gate twórcy remastera nie zdecydowali się na przygotowanie żadnej nowej zawartości, ale oryginał był na tyle bogaty i głęboki, że nie jest to wielka strata.
Warto zaznaczyć, że pomimo szumnej naklejki dystrybutora (CDP) na opakowaniu: „Profesjonalna polska wersja językowa: DUBBING” nie usłyszymy w grach polskich głosów. Miały być na premierę, ale coś „nie pykło” i – według informacji oficjalnych – główny wydawca zna problem i pracuje nad jego rozwiązaniem. Patch pojawi się „najszybciej jak to możliwe”, ale oznacza to „w przeciągu kilku tygodni”, jak mi napisano. Tak więc osoby, które chciałyby pograć na konsolach z genialnym polskim dubbingiem (moim zdaniem jednym z najlepszych w historii całkowicie polonizowanych gier) muszą uzbroić się w cierpliwość i wstrzymać się z zakupem do czasu aż sprawa zostanie rozwiązania. Gra… Czytaj więcej »
Poświęciliśmy temu zagadnieniu osobny artykuł, w którym uzyskaliśmy dwa komentarze od dystrybutora, CDP:
https://zagrano.pl/baldurs-gate-na-ps4-bez-dubbingu/. Najnowsze informacje, o których napiszemy jeszcze dziś, mówią o nieprzekraczalnym terminie 31 października w przypadku wersji na PS4 oraz Xbox One. A Baldur’s Gate wiadomka – najlepsza polska lokalizacja w historii 🙂
Zobaczymy za tydzień 🙂 Szczerze mówiąc nie mogę się doczekać, bo z sentymentu dla oryginalnej wersji kupiłem wersję konsolową.