Madam C.J. Walker. Poznaj biografię protagonistki serialu Netflix

Michał Małysa Seriale Publikacja: 20.03.2020, 8:50 Aktualizacja: 20.03.2021, 12:38
Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker to czteroodcinkowy miniserial, który pojawił się w Netflix 20 marca. W Polsce mało kto kojarzy postać Madam C.J. Walker oraz to, czego dokonała. A patrząc na historię życia tej kobiety, szykuje nam się mocno feministyczna produkcja. Zapraszamy do prześledzenia biografii pierwszej czarnoskórej milionerki!
Madam C.J. Walker - villa lewaro
28 Udostępnień

Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker

Netflix przygotował nowy mini serial oparty na faktach. Tym razem platforma postanowiła opowiedzieć “historię pierwszej Afroamerykanki, która została milionerką dzięki własnej przedsiębiorczości”. Tak naprawdę nazywała się Sarah Breedlove. Jej pochodzenie sprawiało, że kobieta raczej nie mogła liczyć na tak zawrotną karierę, a jednak wbrew wszystkiemu zbudowała ona własne kosmetyczne imperium, skupiające się na produktach do pielęgnacji włosów.

Wielokrotnie zamężna, czarnoskóra i żyjąca w czasach obowiązywania segregacji rasowej w USA, do tego będąca córką ludzi, którzy byli niewolnikami u białej rodziny w ziemskiej posiadłości w stanie Luizjana. Kto mógłby przypuszczać, że taka osoba zostanie pierwszą naprawdę bogatą Afroamerykanką? Oficjalnie mówi się, że została milionerką: nigdy nie zostało jednak potwierdzone, że naprawdę zdobyła równy milion.

Inną kwestią jest, że jeśli oszacować by jej majątek, w tym słynną Villę Lewaro, to prawdopodobnie okazałoby się, że Madam C.J. Walker zdobyła znacznie więcej pieniędzy dzięki własnej roztropności i przedsiębiorczości! Premiera serialu Własnymi rękoma już 20 marca, a my prześledźmy dokładnie biografię jego protagonistki. Jest fascynująca i naprawdę motywująca!

Historia życia Madam C.J. Walker (Sarah Breedlove)

Sarah Breedlove urodziła się w 23 grudnia 1867 roku. Mieszkała w Delcie w stanie Luizjana. Jej rodzice pracowali na polu bawełny u białej rodziny – a wcześniej byli tam po prostu niewolnikami. Rodzice Sarah szybko zmarli i dziewczynka trafiła pod opiekę swojej starszej siostry i jej męża. Ten jednak nie akceptował dziewczynki. Sarah szybko zaczęła pracować: miała zaledwie 10 lat, kiedy podjęła się pracy jako praczka. Chodziła do domów białych, zamożnych ludzi i oferowała im swoje usługi.

Jako czternastolatka wyszła za mąż – tylko po to, aby uciec z domu siostry, w którym ją poniżano i obrażano. W 1885 roku urodziła córkę Lelię, a niedługo po tym jej mąż zmarł. W wieku niespełna 20 lat Sarah wraz z córką zamieszkała w St. Louis w stanie Missouri. Zajęła się tam prowadzeniem salonu barberskiego. I choć potrafiła golić brody, to nie wiedziała, co robić, kiedy jej własne włosy zaczęły wypadać garściami.

O należytą higienę, dobrą dietę (co wpływa na stan skóry i włosów) i odpowiednie leczenie było ekstremalnie trudno. A jednak Sarah wierzyła, że piękne włosy to klucz do sukcesu poprzez to, jak cię widzą inni. Jej przypadłość była… czynnikiem zapalnym do rozkręcenia dobrze prosperującego biznesu!

Madam C.J. Walker

Skąd właściwie wzięło się jej nazwisko?

Sarah szukała mieszanek ziół, które pomogłyby na wypadanie włosów. Tak dotarła do Annie Turnbo Malone – kobiety, która zajmowała się produkcją odżywek do włosów dla czarnoskórych kobiet (jako jedna z pierwszych). Sarah podłapała od niej techniki bezpośredniej sprzedaży i zatrudniła się u niej jako pośrednik. Obecnie nazwalibyśmy ją kimś w rodzaju konsultantki Avon, ale wtedy to nie było popularne. Sarah zawsze podkreślała, że ładny wygląd świadczy o pozycji społecznej.

W międzyczasie ponownie wyszła za mąż i… szybko się rozwiodła. Po tym przeprowadziła się do Denver. Zaczęła produkować własne mieszanki i sprzedawać je klientom już na własny rachunek. Z tego powodu wpadła w wieloletni konflikt z Annie – kobieta twierdziła, że Sarah ukradła jej tajemną recepturę.

W rzeczywistości w ich mieszankach powtórzyły się tylko dwa składniki, reszta była już pomysłem przedsiębiorczej Afroamerykanki. Cały czas aktywnie działając na rynku, Sarah ponownie się zakochała i znów wyszła za mąż za Charlesa Josepha Walkera. Zaczęła się tytułować jako “pani C. J. Walker”. “Pani” szybko zmieniła na “Madame”, co miało kojarzyć się z Francją, czyli miejscem, gdzie kosmetologia była już mocno rozwinięta. Sarah często musiała walczyć z kpinami i rasizmem, jednak się nie poddawała.

Mistrzyni wielkich zmian w życiu i biznesie

Biznes się kręcił, a ona znów postanowiła coś zmienić w życiu i wyprowadziła się na południe Stanów Zjednoczonych, by tam podbijać nowy rynek i sprzedawać swoje produkty (a było ich coraz więcej i coraz lepszej jakości). Swoje kampanie promocyjne zaczynała w przyjaznych środowiskach, czyli kościołach dla czarnoskórych. Dużo jeździła po Ameryce i dla wielu kobiet stała się symbolem sukcesu mimo wszystko.

Madam C.J. Walker

Coraz częściej obnosiła się ze swoimi pieniędzmi – jako osoba wychowana w ubóstwie chciała poczuć, co to luksus i wygoda. Po kilku latach odkryła, że jej mąż oszukuje pracowników jej firmy… i bez żalu się z nim rozwiodła. Zaczęła sprzedawać swoje kosmetyki na Haiti, Jamajce, Kubie i Kostaryce. Potem tych miejsc było już tylko coraz więcej. Sarah działała cały czas z pomocą swojej córki, Leili.

Słynna Villa Lewaro Madam C.J. Walker

Jako symbol swojego bogactwa postanowiła wybudować słynną Villę Lewaro. Była już właścicielką kilku nieruchomości w Nowym Jorku, a ta posiadłość miała pokazywać, że Madam C.J. Walker ma pieniądze i odniosła sukces. Villa miała 34 pokoje i była jedną z najbardziej zachwycających budowli w okolicach NY. Jako że willa stanęła w okolicy zamieszkanej przez ludzi bogatych (w tamtych czasach było to równoznaczne z tym, że byli to przede wszystkim biali ludzie), to jej sąsiedzi myśleli, że jest tylko pokojówką, która dogląda budowy…

Niestety Madam C.J. Walker nie pomieszkała długo w swojej słynnej willi, ponieważ rok po jej zbudowaniu zmarła w wyniku powikłań związanych z nadciśnieniem. Leila, jej córka, kontynuowała dzieło życia swojej matki – pierwszej Afroamerykanki, która sama dorobiła się ogromnej fortuny w czasach powszechnego rasizmu. Segregację rasową zniesiono dopiero w 1964 roku.

Madam C.J. Walker w Netflix zagrała Octavia Spencer

W rolę przedsiębiorczej i – jakby nie patrzeć- upartej kobiety wcieliła się w serialu Octavia Spencer. Znana jest w ról w takich produkcjach jak m.in. Chata, Służące czy Ukryte działania. Pojawiła się także w słynnym Kształcie wody Guillermo del Toro oraz w serii Zbuntowana, nakręconej na podstawie popularnej trylogii. Obserwując jej grę, mamy niemal pewność, że Octavia Spencer dźwignie ciężar roli Madam C.J. Walker!

Swoją drogą idealnym wstępem do tej produkcji wydaje się być netfliksowy film Chwyć życie za włosy – czyli produkcja, która mówi o podejściu do swojego wyglądu i która znalazła się na naszej liście najlepszych filmów motywacyjnych od Netflixa. Planujecie obejrzeć Własnymi rękoma: Historia Madam C.J. Walker od Netflixa?

Fot. Netflix.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments