10 najlepszych komiksów Egmontu na 2. połowę 2020 roku

Radosław Dąbrowski Komiksy Publikacja: 13.05.2020, 13:59 Aktualizacja: 13.05.2021, 14:00
Poznaliśmy już dokładne plany wydawnicze Egmontu na drugą połowę 2020 roku. Lista nowości jest bardzo długa i zapowiada się sześć miesięcy obfitych w premiery. Wspólnie przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 najlepszych komiksów, które zostaną wydane przez Egmont w drugiej połowie 2020 roku. Czy tytuły z naszej listy wzbudzają w was podobne zainteresowanie?
najlepsze komiksy Egmontu na 2. połowę 2020 roku
0 Udostępnień

Jakie albumy znalazły się w naszym top 10 najlepszych komiksów Egmontu na 2. połowę 2020 roku? Sprawdźcie zestawienie Radosława Dąbrowskiego i Michała Krawiela, po czym porównajcie je ze swoimi wyborami ze zaktualizowanego katalogu Egmontu 2020!

1. Joker. Zabójczy uśmiech

Michał Krawiel: dość dokładnie charakteryzowany przez nas Jeff Lemire do spółki z Andreą Sorrentino po Green Arrow i Gideon Falls to dla mnie zakup w ciemno. Dodajmy do tego postać Jokera i linię wydawniczą DC Black Label i mamy już stuprocentowy zakup. Liczę na przynajmniej bardzo solidną rzecz fabularnie (bo Lemire) i kozacką pod względem wizualnym (no bo Sorrentino).

2. Książę Nocy. Anna, Arkanea – tom 5

Radosław Dąbrowski: Pełna mroku i grozy seria autorstwa belgijskiego scenarzysty i rysownika Yvesa Swolfsa, której dwie najnowsze części (w formie zbiorczej) ukażą się na polskim rynku już w lipcu 2020 roku. Z jednej strony w historii Swolfsa mamy dość klasyczne sportretowanie postaci wampira, z drugiej sporo w niej nowatorskich wątków i na pewno trudno zarzucić twórcy operowania kliszami. To opowieść nierzadko brutalna, nasycona erotyzmem (czytelnik trafi na wiele pięknych kobiet) i sugestywnością, a przede wszystkim nacechowana gęstym, horrorowym klimatem, potęgowanym przez zdecydowanie większą część akcji rozgrywaną po zmroku.

3. Usagi Yojimbo Saga

Michał Krawiel: W ubiegłym roku pierwszy raz usiadłem do komiksów o króliku samuraju Usagim Yojimbo. Zachęciły mnie do tego omnibusy – czyli kilkusetstronicowe wydania zbierające po kilka zwykłych trejdów. Dzięki temu bardzo szybko zacząłem nadrabiać braki z klasycznego Usagiego.

W tym roku oprócz historii wydanych oryginalnie przez Dark Horse w omnibusach Egmont ma zamiar wydać całość wydaną przez Fantagraphics Books seria Początek. W drugiej połowie 2020 roku ukażą się aż trzy wielkie tomiszcza Usagiego.

4. Thorgal – tom 38

Radosław Dąbrowski: Każdy nowy tom z serii Thorgal to wielkie wydarzenie. Nie inaczej w przypadku 38. części, która trafi na rynek w listopadzie 2020 roku. Stworzona przez Grzegorza Rosińskiego, polskiego rysownika, oraz Jeana Van Hamme, belgijskiego scenarzystę, opowieść sięga już blisko czterdziestu tomów, a do tego poszerza ją kilka historii pobocznych. To komiksy, które zainteresują nie tylko sympatyków świata wikingów, lecz wszystkich czytelników pragnących rozbudowanych, wielowątkowych przygód z całą galerią kapitalnie rozpisanych postaci.

Siłą Thorgala jest również to, że wiele uwagi skupiono nie tylko wokół tytułowego protagonisty. Nawet epizodyczne postaci potrafią zapaść w pamięć i ich losy bywają równie ciekawe i przejmujące. Poza tym Rosiński i Van Hamme stworzyli jedną z najlepszych komiksowych kobiecych postaci, Kriss de Valnor, którą wybrałem do swojego top 7 komiksowych złoczyńców. Thorgal to chyba pozycja, której nie trzeba specjalnie rekomendować i zachęcać do sięgania po kolejne tomy.

5. Powrót Mrocznego Rycerza: Złote dziecko

Michał Krawiel: Ja wiem, że Frank Miller nie ma ostatnio najlepszej prasy, a jego nowe komiksy zbierają średnie recenzje. Nie jest to już marka, która gwarantuje demolkę fabularną. Ale i tak czekam na Złote dziecko ze względu na Rafaela Grampę. Choć nie czytałem żadnego komiksu zilustrowanego przez Brazylijczyka, to już jest w mojej topce rysowników, których chcę zobaczyć na polskich półkach księgarskich.

6. Ostatni z klanu McKwaczów i Najbogatszy kaczor świata

Radosław Dąbrowski: Każdy z nas lubi od czasu do czasu odwiedzić Kaczogród. Pośmiać się przy perypetiach Donalda, pokibicować Hyziowi, Dyziowi i Zyziowi, albo pozazdrościć fortuny Sknerusowi. Bogactwo i status tego ostatniego nie wzięły się z niczego. Jaka jest geneza sukcesu McKwacza? Jaką drogę przeszedł (nie zawsze) skąpy bohater?

Jego życie możemy poznać za sprawą wyjątkowego komiksu Życie i czasy Sknerusa McKwacza, który już w momencie pierwszego wydania w Polsce zyskał wielką popularność i był obowiązkową pozycją dla każdego, kto w tamtych czasach co środę zaglądał do okienka w kiosku, aby poprosić o nowy numer Donalda.

W październiku oraz listopadzie 2020 roku komiksy z tego znakomitego tomu ukażą się w częściach Ostatni z klanu McKwaczów oraz Najbogatszy kaczor świata.

7. Superman: Amerykański obcy

Michał Krawiel: Przyznam się, że tu głównie mój apetyt na ten tytuł zaostrzyły środowiskowe zachwyty i myślę, że to jest dobry prognostyk przed wydaniem tego tytułu Maxa Landisa w Polsce. Ostatnio odkrywam w sobie coraz większe zainteresowanie Supermanem. Bardzo chętnie przeczytam kolejny dobry tytuł w linii DC Deluxe z Kryptonijczykiem w roli głównej.

8. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles

Radosław Dąbrowski: Trzy komiksy, które zostały wydane z okazji setnych urodzin literackiego debiutu Agathy Christie, spotkały się z ciepłym przyjęciem. Dwa z nich – Morderstwo w Orient Expressie oraz Noc w bibliotece – recenzowaliśmy na naszej stronie. Dowodem sukcesu, jaki osiągnęły te historie, jest przygotowanie następnych i rozbudowanie serii komiksowych adaptacji kryminałów brytyjskiej pisarski.

Skoro w tym roku obchodzony jest tak wyjątkowy jubileusz, to nie mogło zabraknąć stworzenia komiksu fabularnie opartego właśnie na debiucie Christie. Herkules Poirot. Tajemnicza historia w Styles trafi w naszym kraju do sprzedaży już w październiku 2020 roku.

9. Moon Knight

Michał Krawiel: Moon Knight, to taki trochę Batman ze świat Marvela. Postać słabo obecna na polskim rynku wydawniczym, ale myślę, że z niezłym potencjałem popularności. Dotąd na rynku pojawiły się trzy trejdy z Marvel Now z tą mroczną postacią w roli głównej. Na drugą połowę roku Egmont zapowiedział Moon Knighta w wersji Jeffa Lemire. Kanadyjczyk w mejnstrimie nigdy mnie nie zawiódł, a taka postać jak Moon Knight w jego wykonaniu może być ciekawą trykociarską przygodą.

10. Batman Black & White – część 1 i 2

Radosław Dąbrowski: Wydana z okazji 80. urodzin Batmana kolekcja Batman Noir stanowi kompilację znanych opowieści o Mrocznym Rycerzu w nowej odsłonie – z oryginalną, czarno-białą grafiką. Dotychczas mogliśmy nabyć między innymi Batman Halloween, Powrót Mrocznego Rycerza czy kultowy Zabójczy żart. We wrześniu 2020 roku ukażą się dwa kolejne albumy: Batman – Black & White część 1 i 2. Przygody obrońcy Gotham to solidna marka i jakość sama w sobie. Jakiekolwiek słowa zachęty do nabycia tych unikatowych tomów wydają się zbędne.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments