Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Przeczytajcie komiks oparty na jej powieści
Literacka Nagroda Nobla przyznana także Oldze Tokarczuk
Ze względu na zeszłoroczny skandal wokół komitetu przyznającego Literacką Nagrodę Nobla, tegoroczna uroczystość przyznania najbardziej prestiżowych laurów w świecie literatury była szczególna – wyróżniono na niej dwójkę autorów. Jedną z nich jest Polka, doskonale znana nie tylko w naszym kraju, gdyż tłumaczenia jej powieści regularnie nominowane są do najważniejszych nagród w anglojęzycznym świecie literackim.
BREAKING NEWS:
The Nobel Prize in Literature for 2018 is awarded to the Polish author Olga Tokarczuk. The Nobel Prize in Literature for 2019 is awarded to the Austrian author Peter Handke.#NobelPrize pic.twitter.com/CeKNz1oTSB— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 10, 2019
Olga Tokarczuk została nagrodzona Noblem wraz z austriackim pisarzem Peterem Handke. – To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy – powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą w chwilę po otrzymaniu informacji o zdobyciu lauru.
Książka Olgi Tokarczuk w formie komiksu
Jeżeli nie macie ochoty przedzierać się przez słynące z gęstej narracji powieści Olgi Tokarczuk, a eseistyka leży jeszcze dalej od obszaru waszych zainteresowań, być może zainteresujecie się komiksem na podstawie jednej z jej powieści. Wydany w 2018 roku komiks Ja, Nina Szubur to adaptacja powieści Anna In w grobowcach świata, w której tytułowa bohaterka rusza na ratunek swojej ukochanej, uwięzionej w podziemiach miasta Uruk.
Twórcą adaptacji powieści na medium komiksowe jest Daniel Chmielewski. Według noty wydawcy „autor m.in. Zapętlenia i Podglądu (do scenariusza Marcina Podolca) podjął się niezwykle ambitnego zadania”, które zakończyło się wykreowaniem „wielkiej opowieści o poszukiwaniu sensu istnienia, w której spotykają się światy rodem z wizji Ballarda i starożytnego mitu.” Jak istotny był to komiks może świadczyć fakt, iż na zdjęciu przy ogłoszeniu zamknięcia Wydawnictwa Komiksowego leży on na pierwszym planie.
Przyznanie Nagrody Nobla pisarce Oldze Tokarczuk z pewnością sprawi, że zainteresowanie komiksem Ja, Nina Szubur wzrośnie. Może być to doskonała okazja dla odrodzonego Wydawnictwa Komiksowego, które nie ogłosiło przecież jeszcze swoich planów. Czyżby reprint albumu stanowiącego komiksową wersję powieści polskiej noblistki miało być podwaliną pod dalszą, bezproblemową tym razem działalność?