Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Przeczytajcie komiks oparty na jej powieści

Michał Małysa Komiksy Publikacja: 10.10.2019, 14:13 Aktualizacja: 10.10.2020, 14:19
Niesamowite wiadomości ze Sztokholmu! Olga Tokarczuk otrzymała w tym roku Literacką Nagrodę Nobla, a my przypominamy, że z jej twórczością zapoznać mogli się nie tylko fani literatury pięknej. Wydawnictwo Komiksowe wydało przed rokiem album Ja, Nina Szubur na podstawie powieści noblistki.
olga tokarczuk nagroda nobla ja nina szubur
27 Udostępnień

Literacka Nagroda Nobla przyznana także Oldze Tokarczuk

Ze względu na zeszłoroczny skandal wokół komitetu przyznającego Literacką Nagrodę Nobla, tegoroczna uroczystość przyznania najbardziej prestiżowych laurów w świecie literatury była szczególna – wyróżniono na niej dwójkę autorów. Jedną z nich jest Polka, doskonale znana nie tylko w naszym kraju, gdyż tłumaczenia jej powieści regularnie nominowane są do najważniejszych nagród w anglojęzycznym świecie literackim.

Olga Tokarczuk została nagrodzona Noblem wraz z austriackim pisarzem Peterem Handke. – To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy – powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą w chwilę po otrzymaniu informacji o zdobyciu lauru.

Książka Olgi Tokarczuk w formie komiksu

Jeżeli nie macie ochoty przedzierać się przez słynące z gęstej narracji powieści Olgi Tokarczuk, a eseistyka leży jeszcze dalej od obszaru waszych zainteresowań, być może zainteresujecie się komiksem na podstawie jednej z jej powieści. Wydany w 2018 roku komiks Ja, Nina Szubur to adaptacja powieści Anna In w grobowcach świata, w której tytułowa bohaterka rusza na ratunek swojej ukochanej, uwięzionej w podziemiach miasta Uruk.

Twórcą adaptacji powieści na medium komiksowe jest Daniel Chmielewski. Według noty wydawcy „autor m.in. Zapętlenia i Podglądu (do scenariusza Marcina Podolca) podjął się niezwykle ambitnego zadania”, które zakończyło się wykreowaniem „wielkiej opowieści o poszukiwaniu sensu istnienia, w której spotykają się światy rodem z wizji Ballarda i starożytnego mitu.” Jak istotny był to komiks może świadczyć fakt, iż na zdjęciu przy ogłoszeniu zamknięcia Wydawnictwa Komiksowego leży on na pierwszym planie.

Przyznanie Nagrody Nobla pisarce Oldze Tokarczuk z pewnością sprawi, że zainteresowanie komiksem Ja, Nina Szubur wzrośnie. Może być to doskonała okazja dla odrodzonego Wydawnictwa Komiksowego, które nie ogłosiło przecież jeszcze swoich planów. Czyżby reprint albumu stanowiącego komiksową wersję powieści polskiej noblistki miało być podwaliną pod dalszą, bezproblemową tym razem działalność?

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments