PlayStation 5 z nowymi funkcjami dla niepełnosprawnych. Świetne wyniki przedsprzedaży w Ameryce

Bartosz Witoszka Aktualności o grach Publikacja: 2.11.2020, 13:52 Aktualizacja: 2.11.2021, 13:59
Coraz więcej deweloperów projektuje swoje gry z myślą o niepełnosprawnych. Wystarczy wspomnieć o The Last of Us 2, które miało szereg udogodnień dla takich osób. Temat ten dotyczy również producentów sprzętu, dlatego Sony zapowiedziało, że PS5 będzie dostosowane do potrzeb wszystkich graczy. Oprócz możliwości zmiany przycisków czy odwrócenia kolorów, nowa konsola Sony pozwoli m.in. na dodanie tekstu za pomocą głosu.
0 Udostępnień

Komfort gry na PS5 dla każdego

W miniony weekend na blogu Sony pojawił się wpis poświęcony graczom z niepełnosprawnościami i wśród wielu ciekawych informacji znaleźć można te dotyczące dodatkowych funkcji PlayStation 5 mających zapewnić wygodną rozgrywkę wszystkim użytkownikom. Oprócz wielu opcji znanych z PS4, do których należą m.in. możliwość odwrócenia kolorów czy zamiany mowy na tekst, nowa konsola Sony pozwalać ma na dodawanie tekstu głosowo, a nie, tak jak to było dotychczas, za pomocą klawiatury ekranowej.

Użytkownicy z wadami wzroku czy niedowidzący mogą skorzystać ze „Screen Readera”, który odczyta tekst widoczny na ekranie. Osoby z dużymi wadami wymowy czy problemami w komunikacji werbalnej natomiast będą mogły wpisać tekst, który później zostanie odczytany znajomym z drużyny, co ułatwi rozgrywkę w kooperacji. Oprócz tego PS5 ma zapewniać jeszcze większą korekcję kolorów, a wszystkie te systemy będzie można zmienić w opcjach konsoli, by następnie implementować je w grach wykorzystujących wspomniane funkcje.

Tak prezentuje się wygląd PlayStation 5.

Na start PlayStation 5 funkcje dla niepełnosprawnych będą obsługiwane w języku angielskim (amerykańskim i brytyjskim), japońskim, niemieckim, włoskim, francuskim (również w wersji kanadyjskiej) i hiszpańskim. Polski oddział Sony na razie nie podał daty wprowadzenia obsługi języka polskiego i nie potwierdził również, czy taka opcja jest w ogóle planowana.

We wpisie potwierdzono również wcześniejsze informacje dotyczące nowych funkcji pada DualSense. Gracze będą mogli dowolnie regulować czułość przycisków, a w razie potrzeby całkowicie wyłączyć tzw. haptic feedback, czyli wibracje spowodowane różnymi akcjami w grze.

Szalona sprzedaż konsoli w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Warto również wspomnieć o niedawnej wypowiedzi Jima Ryana, prezesa Sony Interactive Entertainment, dla serwisu Reuters. Zauważa on, że w ciągu pierwszych dwunastu godzin od uruchomienia przedsprzedaży PS5 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, złożono więcej zamówień niż w przypadku PS4, które na taki wynik musiało pracować przez dwanaście tygodni.

Oczywiście dotyczy to tylko okresu przed premierą, niemniej zaistniała sytuacja robi wrażenie, zwłaszcza że w wyniku zamieszania z tytułami startowymi na konsolę Sony, a także wizji kupowania nowych gier na PS5 w cenie 80 dolarów (około 350 zł), wydawało się, iż to konsole Microsoftu będą atrakcyjniejszym wyborem. Gigant z Redmond dotychczas nie pochwalił się wynikami dotyczącym przedsprzedaży Xbox Series X|S, jednak informacja o kupnie Bethesdy przez Microsoft z pewnością skłoniła wiele osób do ponownego przeanalizowania wszelkich za i przeciw w kwestii wyboru nowej konsoli.

PlayStation 5 pojawi się na sklepowych wystawach już 19 listopada, a Xbox Series X|S będzie miał swoja premierę nieco wcześniej, bo 10 listopada.

Zobacz także:
Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2. Remaster idealny
Aktualności o grach, 9 lip 2021
Loki w Fortnite
Gry, 30 cze 2021
Nie żyje pierwowzór psa z Fallout 4
Aktualności o grach, 28 cze 2021
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments