Rok 2020 z Netflix. Co najczęściej oglądali Polacy?

Radosław Dąbrowski Seriale Publikacja: 31.12.2020, 7:00 Aktualizacja: 31.12.2021, 7:00
Ostatnie dni grudnia to zawsze czas podsumowań i dokonywanych bilansów. Nie inaczej w branży filmowo-serialowej. Netflix postanowił przyjrzeć się pozycjom z bazy danych, które cieszyły się szczególnym zainteresowaniem w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Które ekranowe historie przyciągnęły największą uwagę wśród polskiej widowni?
0 Udostępnień

Dramat, w rytmie muzyki i coś dla rodziny

Najczęściej wybieranym w Polsce gatunkiem, zarówno wśród filmów jak i seriali, okazał się dramat. Jednocześnie należy zaznaczyć, że definiowanie tej kategorii w świecie X Muzy nie jest takie proste. Gatunek dramatu rozumiany jest bardzo rozlegle i tym samym przyporządkować można do niego dzieła, które spełniają także kryteria innego typu ekranowej opowieści.

Z pozycji dostępnych w bazie danych platformy Netflix szczególnym zainteresowaniem cieszył się serial W głębi lasu – zrealizowana z rozmachem przez polskich filmowców adaptacja powieści amerykańskiego pisarza, Harlana Cobena. Absolutnym hitem, nie tylko pod względem zgromadzonej widowni, lecz także uzyskanych not, okazał się Gambit królowej, w którym również nie brakuje polskiego akcentu w postaci występu Marcina Dorocińskiego. Z filmowych dramatów warto wyróżnić polskiego kandydata do statuetki Oscara, czyli Boże Ciało, a także Proceder – film biograficzny o życiu tragicznie zmarłego rapera Tomasza Chady.

Polscy widzowie bardzo często sięgali po produkcje muzyczne oraz musicalowe. Zgodnie z przypuszczeniami do francusko-amerykańskiego serialu The Eddy zachęcił angaż Joanny Kulig, ale o wysoką pozycję wskazanych gatunków dbały także starsze produkcje. Dość wspomnieć o kultowym Grease z duetem John Travolta – Olivia Newton-John, czy Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street z Johnnym Deppem i Heleną Bonham Carter w rolach głównych.

Naturalnie z oferty platformy Netflix korzystało również wiele rodzin. I tak sporym zainteresowaniem cieszyła się trzyletnia, nominowana do statuetki Oscara animowana produkcja Dzieciak rządzi, a do czołówki zdążyła się załapać mająca premierę niedawnej jesieni Wyprawa na księżyc.

Co jeszcze oglądali Polacy na Netflix?

Z innych gatunków warto przytoczyć fantasy. Jego sukces polega na wzroście zainteresowania niemal o 500%, za co odpowiada przede wszystkim oryginalna produkcja Netfliksa, czyli Przeklęta. Wydaje się, że niemałe osiągnięcie filmów oraz seriali spod znaku fantasty może zostać powtórzone w rozpoczynającym się jutro roku 2021, ponieważ swoją premierę będą miały dalsze przygody Wiedźmina.

Naturalnie na grono odbiorców mogły liczyć dwa najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej skrajne pod względem emocji gatunki. Z kina grozy oglądane było W lesie dziś nie zaśnie nikt, czyli pierwszy w historii rodzimego kina slasher, który ze względu na nastanie walki z koronawirusem nie zdążył trafić premierowo do kin. Powodów do uśmiechu dostarczały natomiast takie tytuły jak Emily w Paryżu czy kolejny sezon serialu Sex Education.

Tak prezentują się najchętniej wybierane propozycje z oferty Netfliksa w roku 2020.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments