Rosyjski czołg sterowany… padem od PlayStation!

Michał Małysa Sprzęt Publikacja: 11.07.2019, 15:00 Aktualizacja: 20.03.2021, 10:43
Na nietypowy pomysł wpadli twórcy rosyjskiego czołgu Kurganets-25. Zaprezentowana przed kilkoma laty machina ma być sterowana przez układ kierowniczy, którego konstrukcja wzorowana jest ściśle na padzie od PlayStation. Co ciekawe, nie jest to wyłącznie kwestia wygody, lecz również militarny przełom.
rosyjski czolg z padem od playstation
0 Udostępnień

Kurganets-25 – czołg sterowany padem od PlayStation

Brytyjski tabloid Daily Mail donosił o rosyjskim czołgu, którego układ kierowniczy wzorowany jest na kontrolerze DualShock 4. Pojazd bojowy Kurganets-25, teoretycznie służący do przewożenia piechoty, a w praktyce posiadający siłę ogniową czołgu, ma być ekstremalnie łatwy do sterowania dla żołnierzy młodego pokolenia. Testy machiny wojennej ruszyły w tym roku, lecz znana jest światu od 2015 roku.

W Dzień Zwycięstwa w 70. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej czołg Kurganets-25 zaprezentowano na moskiewskiej paradzie militarnej. Ujawniono także kilka szczegółów konstrukcyjnych. Jak powiedział rosyjskim mediom Albert Bakov, wiceprezes firmy stojącej za produkcją machiny, zrealizowanie takiego pomysłu nie było proste. – Spędziłem dwa lata na przekonywaniu projektantów do zrobienia konsoli czołgu podobnej do pada od PlayStation, aby młodszym żołnierzom łatwiej było się z nimi oswoić – opowiadał.

Czemu pad od PlayStation jest dobrą kierownicą czołgu?

Według relacji brytyjskiej gazety, pad od PlayStation w czołgu jest pomysłem dobrym nie tylko ze względu na młodsze pokolenie. – Jak się okazuje, kierownica jest niebezpieczna dla klatki piersiowej podczas uderzenia i kiedy trzeba wydostać się z czołgu. Zabiera więcej przestrzeni, a nie daje nic w zamian – wyjaśnił cytowany Bakov.

Rosyjskie czołgi z układem kierowniczym konstrukcyjnie przypominającym pada od PlayStation mogą patrolować już granice. Balibyście napotkać takie machiny czy z padami od Xboksa w dłoniach czulibyście się bezpieczni?

Źródło: Daily Mail, Jane’s 360. Grafika: Unsplash.

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments