Uspjeh – chorwacka odpowiedź na Ślepnąc od świateł

Michał Małysa Seriale Publikacja: 4.01.2019, 12:54 Aktualizacja: 4.01.2020, 13:09
Szto je uspjeh? Na to pytanie już 6 stycznia odpowie nam pierwszy chorwacki serial wyprodukowany dla HBO. Oscarowy reżyser, trzymający w napięciu trailer oraz wysoki poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas europejskie produkcje z tej platformy – nie ma wątpliwości, że Uspjeh oznaczać może tyko Sukces.
uspjeh hbo go
3 Udostępnień

Coś więcej niż ciekawostka

Europejskie tytuły HBO GO idą w zupełnie inną stronę niż krajowe produkcje Netfliksa. W przypadku tej platformy chodzi o coś więcej niż zaprezentowanie uniwersalnej historii w realiach stanowiących dla globalnego widza ciekawostkę. Kolejne seriale tworzone dla HBO GO przez lokalnych producentów zachwycają nie tylko chwilowym i ulotnym wrażeniem świeżości.

Bardziej niż radości z odrobiny odmiany od nudnej już angielszczyzny (co podkreślaliśmy choćby w kontekście netfliksowego La Casa de Papel w podsumowaniu 5 najlepszych serialach 2018 roku) powinniśmy spodziewać się po nich podróży prawdziwie oryginalnych. Poczucia, że dana opowieść mogła zostać umiejscowiona tylko i wyłącznie w konkretnych warunkach kulturowych i geograficznych – nawet jeśli przedstawia historię nie tak oderwaną od popkulturowych schematów.

uspjeh hbo go

Najjaskrawiej widać było to na przykładzie dwóch polskich hitów, które w tym roku trafiły na Netflix oraz HBO GO. Scenarzyści serialu 1983 stronili raczej od ostentacyjnego podkreślania polskości produkcji, stawiając na uniwersalizm symboliki oraz stuprocentowe wygładzenie każdej postaci względem archetypu, w który się wpasowywała.

Całkowicie inaczej rzecz miała się ze Ślepnąc od świateł – tutaj dzięki świetnemu językowemu wyczuciu Jakuba Żulczyka oraz reżyserskiej dezynwolturze Krzysztofa Skoniecznego udało się wykreować świat całkowicie suwerenny. Choć tydzień z życia narkotykowego dilera mógłby być umiejscowiony w jakimkolwiek miejscu na ziemi, choć identyczne sytuacje mogłyby się wydarzyć w Paryżu czy Nowym Jorku – wszędzie wyglądałyby dziesięć razy gorzej. 

Uspjeh komentuje miejski, pozbawiony więzi lifestyle

Tym razem HBO Europe daje się wykazać artystom chorwackim. I to nie byle jakim – reżyser serialu Uspjeh ma już na koncie oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, czyli Ziemię niczyją. Tym razem Danis Tanović w sześciu godzinnych odcinkach przedstawi historię czwórki ludzi, których połączą dramatyczne wydarzenia mrocznej bałkańskiej nocy.

Ponura wiwisekcja współczesnego społeczeństwa ma szansę spełnić oba warunki, których wymagać można od lokalnych seriali HBO GO: względny uniwersalizm przedstawianej opowieści oraz doskonałe wplecenie jej w miejscowy klimat.

uspjeh hbo go

Scenariusz naszego Sukcesu wybrany został spośród ponad czterystu skryptów nadesłanych na konkurs scenopisarski organizowany w ramach Festiwalu Filmu w Sarajewie przez HBO Adria (Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Macedonia oraz Czarnogóra). Jego autor, Marjan Alčevski, znany jest w swojej ojczyźnie przede wszystkim ze scenariuszy do programów dziecięcych.

Czym przekonał do nakręcenia pierwszego w karierze serialu zdobywcę Oscara? – Przez długi czas otrzymywałem propozycje nakręcenia serialu. Obecnie są one bardziej interesujące i innowacyjne niż filmy, ale do tej pory żaden z nich nie mnie zaintrygował. Tymczasem skrypt Marjana Alcevskiego napisany został po prostu wspaniale, a ja jestem naprawdę szczęśliwy, że HBO poznało się na jego jakości i dało mi możliwość przyłożenia ręki do tego dzieła – podkreśla Tanović.

Kiedy premiera serialu Uspjeh (Sukces, Success)?

Serial Uspjeh pojawi się w HBO GO już 6 stycznia. Od razu dostępna będzie cała produkcja, wszystkie sześć odcinków trwających sześćdziesiąt minut. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest wspomniany już duet Tanović – Alcevski, zaś w rolach głównych wystąpią Uliks Fehmiu, Marija Skaricic, Toni Gojanovic, Iva Mihalic oraz Tara Thaller.

Trailer zapowiada trzymające w napięciu, klimatyczne dzieło. Też chcesz wiedzieć, szto je uspjeh?

 

Zobacz także:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments